Toruń. Stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Ile daje im marszałek, prezydent miasta i starosta toruński?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Starosta toruński nagradza najlepszych uczniów z powiatu i ze szkół, dla których powiat jest organem prowadzącym
Starosta toruński nagradza najlepszych uczniów z powiatu i ze szkół, dla których powiat jest organem prowadzącym Fot. Starostwo Powiatowe
Wysoka średnia ocen na świadectwie, sukcesy w konkursach przedmiotowych bądź olimpiadach i co najmniej bardzo dobre zachowanie - takie edukacyjne osiągnięcia są potrzebne, by znaleźć się na liście stypendystów lokalnych samorządów. Pieniądze na dalszą naukę i rozwijanie zainteresowań dają między innymi marszałek województwa, prezydent Torunia oraz starosta toruński. Sprawdzamy kryteria, które trzeba spełnić i kwoty, które można zyskać.

Zobacz wideo: Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?

Najzdolniejsi i najbardziej pracowici uczniowie potrzebują wsparcia w dążeniu do zdobywania kolejnych umiejętności. Potrzebują książek, tabletów, laptopów, programów komputerowych. Między innymi na takie cele wydają oni stypendia, które przyznają im lokalne samorządy.

Dla prymusów i humanistów

Urząd Marszałkowski realizuje trzy programy stypendialne finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego - dla uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych, dla uczniów szkół zawodowych oraz dla humanistów. Program Prymusi Pomorza i Kujaw dotyczy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów liceów, techników i szkół branżowych województwa kujawsko-pomorskiego, uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki oraz przedsiębiorczości. W roku szkolnym 2020/2021 wsparcie trafiło do 644 uczniów. Projekt stypendialny Humaniści na start skierowany jest do uczniów dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i liceów, którzy uzyskali dobre oceny w zakresie nauk humanistycznych oraz osiągnęli sukcesy w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Wśród stypendystów jest 48 uczniów podstawówek oraz 352 licealistów. W przypadku programu dla humanistów maksymalna kwota wsparcia wynosi 4 tys. zł. Prymusi Pomorza i Kujaw otrzymują od 2 do 5 tys. zł.

Stypendium na mocy decyzji administracyjnej

Prezydent miasta Torunia wspiera najzdolniejszych trzema rodzajami stypendiów. Toruński Omnibus to stypendium dla wyróżniających się uczniów podstawówek oraz szkół średnich w przedmiotach ogólnokształcących. Fachowiec oznacza wsparcie dla najlepszych w szkołach zawodowych. Jest jeszcze Toruński Maestro, czyli nagroda dla uczniów szkół artystycznych.

Wysokość stypendium to 300 lub 200 zł miesięcznie, wypłacane od września do czerwca. 300 złotych otrzymują stypendyści w ramach Toruńskiego Fachowca i Toruńskiego Maestro oraz Toruńskiego Omnibusa w szkołach średnich. "Omnibusom" z podstawówek przysługuje wsparcie w wysokości 200 złotych miesięcznie. Do systemu motywacyjnego wliczana jest też nagroda prezydenta, która wynosi 2 tys. zł i jest wypłacana jednorazowo.

Uczniowie, którzy ubiegają się o stypendia, muszą być naprawdę dobrzy. „Omnibusem” może zostać uczeń szkoły podstawowej i średniej, który odniósł znaczący sukces edukacyjny z zakresu kształcenia ogólnego i osiągnął średnią ocen co najmniej 5,0 (w szkole podstawowej) lub 4,5 (w szkole średniej). W przypadku „Maestra” średnia z przedmiotów artystycznych to co najmniej 4,5, a z ogólnokształcących – 4,0. Tak samo jest w przypadku „Fachowca” – średnia minimum 4,0 z przedmiotów ogólnych i co najmniej 4,5 z przedmiotów zawodowych.

Począwszy od tego roku stypendia mają być przyznawane na mocy decyzji administracyjnej. W 2020 roku do magistratu wpłynęły 564 wnioski o stypendia. Przyznano ich w sumie 155, w tym 129 stypendiów Toruński Omnibus (wniosków było łącznie 486), 18 – Toruński Fachowiec (na 60 wniosków) i 8 – Toruński Maestro (na 18 wniosków).

Sto złotych o starosty

Do 15 lipca przyjmowane są wnioski o wsparcie z Powiatowego Funduszu Stypendialnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Stypendium może otrzymać uczeń po ukończeniu pierwszej klasy ww. szkół będący mieszkańcem powiatu toruńskiego (miasto Toruń stanowi odrębny powiat) oraz bez względu na miejsce zamieszkania uczeń szkoły, dla której powiat toruński jest organem prowadzącym, tj. uczeń Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży, Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Wsparcie finansowe wynosi 100 zł miesięcznie.

Trwa głosowanie...

Czy grasz w Lotto?

Stypendium otrzymuje się po spełnieniu łącznie następujących kryteriów:

  • średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych co najmniej 4,85;
  • co najmniej bardzo dobra ocena z zachowania;
  • co najwyżej jedna ocena dostateczna na świadectwie;
  • brak ocen dopuszczających.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie