18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń stolicą skrzypiec

(gaz)
UMT
Przez 10 dni Toruń będzie światową stolicą wiolinistyki. 21 listopada 2010 r. w Dworze Artusa rozpoczął się II Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. O srebrne Astrolabium Mikołaja Kopernika i nagrodę główną 12 tys. euro - walczy 29 młodych muzyków z 9 krajów świata.

Konkurs potrwa od 21 do 30 listopada 2010 r. Biorą w nim udział młodzi artyści z Ukrainy, Białorusi, Korei Południowej, Francji, Węgier, Japonii, Chin i Rosji. Najwięcej uczestników, aż trzynaścioro, jest z Polski. Zgodnie z warunkami konkursu wszyscy do 1 listopada br. nie ukończyli 30. roku życia. Kwalifikacja odbywała się na podstawie nadesłanych wcześniej kaset wideo.
Skrzypków ocenia międzynarodowe jury w składzie:
•prof. Wanda Wiłkomirska (Polska) - przewodnicząca Jury
•prof. Aleksandr Andriejew (Rosja)
•prof. Marcin Baranowski (Polska)
•dyr. Christoph-Mathias Mueller (Niemcy)
•prof. Tomotada Soh (Japonia)
•prof. Jan Stanienda (Polska)
•dyr. Dima Tkachenko (Ukraina)

Uczestnicy rywalizują o następujące nagrody:
•I nagroda - 12 tys. euro oraz Astrolabium Mikołaja Kopernika
•II nagroda - 8 tys. euro
•III nagroda - 5 tys. euro
Przewidziano też wyróżnienia w wysokości 1000 euro każde oraz nagrody pozaregulaminowe w postaci koncertów oraz recitali w Polsce i za granicą.
Konkursowe prezentacje muzyczne przebiegać będą w trzech etapach. W pierwszym każdy uczestnik zagra około 40-minutowy recital, który musi zawierać obowiązkowo jeden utwór polskiego kompozytora napisany w XX w. Do drugiego etapu przejdzie maksymalnie 12 uczestników. Ich zadaniem będzie prezentacja jednej z Sonat na skrzypce i fortepian L. van Beethovena oraz wybranej Sonaty lub Partity na skrzypce solo J.S. Bacha. W trzecim etapie znajdzie się najwyżej sześcioro muzyków, a do wyboru będą mieli jeden z koncertów na skrzypce i orkiestrę L. van Beethovena, P. Czajkowskiego, S. Prokofiewa lub K. Szymanowskiego.

Inauguracja konkursu 21 listopada 2010 r. w Dworze Artusa była jedyną okazją do zobaczenia wszystkich uczestniczących w rywalizacji skrzypków jednocześnie. W imieniu miasta powitali ich prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor festiwalu Michał Staśkiewicz. Inauguracja rozpoczęła się mocnym akcentem muzycznym - z recitalem utworów Chopina wystąpił Paweł Wakarecy, tegoroczny finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Koncert laureatów konkursu zaplanowano na 30 listopada. Najlepsi skrzypkowie wystąpią z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jacka Mirosława Błaszczyka.
Warto przypomnieć, że pierwsza edycja konkursu odbyła się trzy lata temu. Zwyciężyła w niej amerykańska skrzypaczka Erin Keefe. Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski.Źródło:Urząd Miasta Torunia

Wiesz coś więcej? Napisz do nas
Poinformuj nas o imprezie
Dodaj swój obiekt do bazy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto