Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Region stawia na kolej. Od 11 grudnia pojedziemy pociągiem z Czernikowa do Torunia

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Porozumienie podpisano w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Porozumienie podpisano w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Piotr Bednarczyk
W czwartek 12 października w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienia w sprawie uruchomienia połączenia kolejowego Czernikowo - Toruń na linii kolejowej nr 27 na odcinku Czernikowo – Toruń Wschodni oraz linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane w naszym województwie, wzorowane na rozwiązaniu w województwie wielkopolskim. Dzięki porozumieniu w grudniu tego roku od poniedziałku do piątku na trasie Toruń Główny – Czernikowo rozpocznie kursowanie wprowadzona zostanie pierwsza para pociągów.

Polecamy

Wspólny projekt samorządu województwa i pięciu innych samorządów lokalnych (Powiatu Toruńskiego, Gminy Miasta Torunia Gminy Lubicz, Gminy Obrowo i Gminy Czernikowo) nakierowany jest przede wszystkim na poprawę oferty transportowej mieszkańców silnie zurbanizowanych terenów wokół Torunia, ale także odciążenia mocno zakorkowanej drogi krajowej w Lubiczu. Koszty kursowania pociągów poniesie w 40 procentach województwo kujawsko-pomorskie, w 60 procentach w równych częściach - powiaty i gminy, będące stroną porozumienia. Szacunkowy koszt uruchomienia pary pociągów wynosi ponad 535 tys. złotych.

Dużo krócej

Obecnie przejazd samochodem z Czernikowa do Torunia lub z powrotem w godzinach szczytu zajmuje grubo ponad godzinę. Czas przejazdu pociągiem to 38 minut, przy czym dotyczy to osób wysiadających na stacji Toruń Główny. Ci, którzy wysiądą na dworcu Toruń Miasto, a takich zapewne będzie większość, podróżować będą kilka minut krócej.

Polecamy

- Cieszę się, że myślą Państwo metropolitalnie i podejmujecie próbę współpracy, aby uruchomić pierwsze połączenie dofinansowywane ze środków samorządowych gmin i powiatów - powiedział tuż przed podpisaniem porozumienia Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Ten model sprawdził się bardzo dobrze w województwie wielkopolskim, dla nas jest to eksperyment, bo to tej pory samorząd województwa finansuje w stu procentach funkcjonowanie transportu kolejowego regionalnego. Dalej już nie mogliśmy rozwijać tego systemu, ze względów finansowych, dlatego cieszę się, że rozpoczynamy ten eksperyment.

Polecamy

Nadzieja na modernizację

- Ktokolwiek rano jeździ do Torunia Drogą Krajową nr 10 lub wraca nią po południu doskonale sobie zdaje, jak tam się podróżuje - dodał prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jedna, przynajmniej na razie, para pociągów powinna poprawić to podróżowanie, uzupełnić transport publiczny i może trochę odciążyć transport osobowy samochodami. Bardzo liczymy na to, że poprzez wpisanie drogi kolejowej nr 27 przez samorząd województwa do programu modernizacji linii kolejowych w Polsce dojdzie w końcu do modernizacji tej linii, pojawią się nowe przystanki na trasie do Lipna co najmniej i będzie większa liczba pociągów. Samorząd województwa ma statutowy obowiązek realizowania połączeń kolejowych regionalnych, ale my widząc sytuację w kierunku wschodnim od Torunia, chcemy współdziałać. I dlatego trzy gminy, powiat i miasto Toruń zdecydowały się w sześćdziesięciu procentach finansować jedno z połączeń: Toruń-Czernikowo, Czernikowo-Toruń. To zaledwie niecała godzina i 20 minut jazdy pociągu w obydwie strony, ale rano w godzinach, w których dojeżdżają osoby chcące skorzystać z usług różnego rodzajów, głównie oświatowych, ale także handlowych w naszym mieście, jest to niewielka ulga. Istotą całego porozumienia jest to, że połączenia drogowe są już nieznośnie przepełnione, i dlatego warto sobie w tej sprawie pomóc. W godzinach porannych często podróżują do Torunia osoby, które nie mają samochodów, jak na przykład uczniowie.

Polecamy

- To linia, która przebiega przez gminy Czernikowo, Obrowo, Lubicz i Toruń - stwierdził starosta powiatowy Marek Olszewski. - Biegnie ona równolegle do Drogi Krajowej nr 10. Jak wiemy słynny korek w Lubiczu, ale nie tylko, bo i w gminie Obrowo są uciążliwe. Chodzi o to, by umożliwić pasażerom, którzy przemieszczają się do szkoły lub pracy rano lub po południu, szybszą komunikację. W tej chwili podpisujemy umowę na jedną parę pociągów, ale przewidujemy, że po kolejnych dwóch - trzech latach ta liczba się zwiększy o cztery. Kluczowe dla tego pomysłu jest to, aby zbudować na tym odcinku nowe przystanki. Obecne funkcjonują one w miejscach, które wyznaczono na początku poprzedniego stulecia. W tej chwili ludzie mieszkają w innych miejscach, powstały nowe osiedla i planujemy rozmieścić tak przystanki, by ta linia stała się bardziej racjonalna.

Polecamy

O 7:12 i 7:55

Nowy pociąg rozpocznie kursowanie od 11 grudnia 2023 roku. Z Torunia Głównego odjazd został zaplanowany o godz. 7:12. Do Czernikowa pociąg powinien dojechać o godz. 7:50. W drogę powrotną pociąg wyruszy z Czernikowa ok. godz. 7:55, aby dotrzeć do Torunia Głównego o godz. 8:33.

Porozumienie zostało zawarte do 2030 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto