Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Premiera w teatrze już w niedzielę. Widzowie muszą się przygotować na mocne wrażenia

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Jedna ze scen ze spektaklu "Dzikie palmy" według Williama Faulknera w Teatrze im. Wilama Horzycy - od prawej: Anna Magalska, Joanna Rozkosz, Ada Dec, Maciej Raniszewski i Igoor Tajchman
Jedna ze scen ze spektaklu "Dzikie palmy" według Williama Faulknera w Teatrze im. Wilama Horzycy - od prawej: Anna Magalska, Joanna Rozkosz, Ada Dec, Maciej Raniszewski i Igoor Tajchman Grzegorz Olkowski
"Dzikie palmy" to najnowszy spektakl Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Premierę zaplanowano na niedzielę 19 listopada. Spektakl porusza kwestię aborcji.

Zobacz wideo: Jak działa jedyne kino studyjne w Toruniu - Camerimage?

od 16 lat

„Dzikie palmy” w reżyserii Aleksandry Bielewicz to adaptacja powieści kultowego pisarza z amerykańskiego południa, noblisty, Williama Faulknera. Oryginalny tytuł jego dzieła to „The Wild Palms”.

Premiera w teatrze w Toruniu: o czym jest spektakl?

Spektakl "Dzikie palmy" w Teatrze im. Wilama Horzycy porusza temat aborcji i zadaje pytania o prawo jednostki do samostanowienia.

Polecamy

Bohaterami "Dzikich palm" są Harry i Charlotte. Rzucają wszystko, by żyć na własnych warunkach. Szybko jednak zderzają się z rozczarowującą rzeczywistością. W świecie, w którym żyją, miejsca na miłość jest bardzo mało. Bunt przeciwko konserwatywnemu systemowi prowadzi ich do szpitala, w którym trwa walka o życie Charlotte. Czy lekarze zechcą jej pomóc?

Premierę "Dzikich palm" zaplanowano na Scenie na Zapleczu na niedzielę 19 listopada. W środę 15 listopada odbyła się próba medialna. To spektakl dyplomowy Aleksandry Bielewicz, studentki kierunku reżyseria w Akademii Teatralnej w Warszawie.

- Czytałam powieść przed laty, niedawno do nie wróciłam i odebrałam ją w inny sposób - mówi Aleksandra Bielewicz. - Okazało się, że ma wiele styków ze współczesnością. Tekst jest niestety bardzo aktualny jeśli chodzi o aborcję i prawa kobiet i "stety" w kwestii podejścia do miłości, walki o uczucia. Odwołujemy się do tego, co wydarzyło się w ostatnich latach w niektórych polskich szpitalach. Może dołożymy swój okruszek do starań, by takie sytuacje się nie powtórzyły.

- Założyliśmy, by inaczej niż u Faulknera była to opowieść o kobiecie - mówi Joanna Rozkosz, grająca Charlotte. - To jest po prostu jej historia.

- Widzowie powinni przygotować się na dozę mocnych wrażeń - dodaje Igor Tajchman, grający Harry'ego.

"Dzikie palmy" w Teatrze im. Horzycy: oto twórcy spektaklu

Spektakl "Dzikie palmy" powstał na podstawie tłumaczenia powieści Williama Faulknera w wykonaniu Kaliny Wojciechowskiej. Oto jego twórcy:

 • scenariusz i reżyseria - Aleksandra Bielewicz,
 • scenariusz i dramaturgia - Krysia Bednarek,
 • scenografia - Łukasz Misztal,
 • kostiumy - Olga Mazur,
 • muzyk - Szymon Sutor,
 • ruch sceniczny - Maria Bijak.

Polecamy

W spektaklu "Dzikie palmy" na Scenie na Zapleczu Teatru im. Wilama Horzycy występują:

 • Joanna Rozkosz – Charlotte;
 • Ada Dec – Billie;
 • Anna Magalska – Marta,
 • Maciej Raniszewski – Rat, McCord, Buckner;
 • Igor Tajchman – Harry;
 • Niko Niakas (gościnnie) – Doktor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto