Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń otrzymał dyplom. Ambasador Ukrainy dziękuje za pomoc

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych podczas spotkania w Ratuszu Staromiejskim wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu dyplom z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój partnerstwa ukraińsko-polskiego oraz solidarność i wsparcie okazane Ukrainie w obliczu agresji rosyjskiej
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych podczas spotkania w Ratuszu Staromiejskim wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu dyplom z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój partnerstwa ukraińsko-polskiego oraz solidarność i wsparcie okazane Ukrainie w obliczu agresji rosyjskiej Agnieszka Bielecka/torun.pl
Dyplom z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój partnerstwa ukraińsko-polskiego wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu podczas wizyty w Toruniu ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Dyplom z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój partnerstwa ukraińsko-polskiego oraz solidarność i wsparcie okazane Ukrainie w obliczu agresji rosyjskiej ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu podczas spotkania w Ratuszu Staromiejskim w środę 8 listopada,

Dyplom dla Torunia: ukraińskie podziękowanie za wsparcie

– Chcę złożyć z głębi serca podziękowanie mieszkańcom Torunia, Bydgoszczy i wszystkim mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego za ogromne wsparcie, które czujemy na co dzień w związku z agresją rosyjską - mówił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarych. - Odwiedziłem wiele miejsc, spotkałem się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, z władzami miasta i województwa i bardzo się cieszę, widząc, że nie jesteście zmęczeni solidarnością z nami i że pomoc dla Ukraińców, zarówno tych mieszkających w Toruniu, jak i walczących z rosyjskim agresorem, jest kontynuowana. Tak naprawdę walczymy przecież nie tylko o swoją suwerenność i europejskość, ale także o wartości, które są bliskie Polsce, Polakom i całemu wolnemu światu.

Polecamy

Przypomnijmy, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wojny Toruń włączył się w wielostronne wsparcie dla niej - zarówno partnerskiego miasta Łucka, jak i przybywających do nas licznie uchodźców. Przez miasto przewinęło się ich prawie 7 tysięcy. Pomagało miasto, ale ogromną rolę odegrali też mieszkańcy i organizacje pozarządowe działające w Toruniu na rzecz uchodźców, m.in.: Toruński Sztab Pomocy Ukrainie, Dobra dla Dobra, Centrum Integracji "Łącznik", Fundacja Emic czy International League.

- Od momentu wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku toruńska pomoc ruszyła z impetem. Torunianki i torunianie wsiadali w samochody, jeździli do granicy ukraińskiej, by zabrać stamtąd uchodźczynie i uchodźców, przywieźć tutaj i zakwaterować w swoich domach, mieszkaniach, dawać jedzenie i odzież. To robili przede wszystkim mieszkanki i mieszkańcy Torunia! Bardzo za tę ofiarność Państwu dziękuję – podkreślił prezydent Michał Zaleski. – My jako samorząd terytorialny zorganizowaliśmy w szczytowym momencie 1100 miejsc dla osób, które szukały dachu nad głową i bezpieczeństwa w naszym mieście. Uruchomiliśmy specjalny punkt informacyjno-recepcyjny na dworcu Toruń Główny, prowadziliśmy obsługę formalności urzędowych, nadawania numeru PESEL i wypłat wsparcia finansowego. Wysyłaliśmy do partnerskiego Łucka 12 transportów humanitarnych i 5 autobusów. Organizowaliśmy także zbiórki darów dla obywateli Ukrainy - to było 25 ton rzeczy, które zostały posegregowane, spakowane i przekazane w odpowiednie miejsca, skąd trafiły do potrzebujących.

Toruń dla Ukrainy: będzie kolejny konwój, jest półka z książkami

Pomoc dla Ukrainy nadal jest organizowana. Przed zimą do Łucka wyruszy kolejny konwój darów. Miasto realizuje programy pomocowe dla uchodźców, zarówno dotyczące aktywizacji zawodowej, jak i wsparcia psychologicznego. Ponad tysiąc z nich podjęło w Toruniu pracę. Do toruńskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkoli uczęszcza wciąż około 900 ukraińskich dzieci. W Toruniu powstał też Dom Polsko-Ukraiński. Wkrótce pierwsi uchodźcy wprowadzą się do przygotowanych przez miasto 22 mieszkań na wynajem. Za to wsparcie dziękował też Krzysztof Sikora, towarzyszący ambasadorowi konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.

Polecamy

Jak poinformował ambasador Wasyl Zvarych, w tej chwili Ukraina najbardziej potrzebuje pomocy militarnej, ale również wsparcia humanitarnego, szczególnie dla osób przesiedlonych w tym kraju ze stref aktywnych działań i wojennych zniszczeń. Duże środki są obecnie kierowane na budowę w Ukrainie szpitali oraz centrów pomocy medycznej i rehabilitacji dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Nadal potrzebne są samochody terenowe, karetki i agregaty prądotwórcze, szczególnie przed nadchodzącą zimą.

Po spotkaniu z prezydentem ambasador Zwarych otworzył w Książnicy Kopernikańskiej ukraińską półkę z książkami. Celem akcji, zainicjowanej przez Pierwszą Damę Ukrainy Ołenę Zełenską, jest udostępnienie Ukraińcom przebywającym w Polsce książek w ich języku ojczystym. Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy, Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto