Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Odkryty mur pod dawnym kinem Grunwald zostanie zachowany. Budowa Teatru Muzycznego się opóźni?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Odkryty na budowie toruńskiego Teatru Muzycznego doskonale zachowany fragment średniowiecznych fortyfikacji odsłania brygadzista Mirosław Mączkowski
Odkryty na budowie toruńskiego Teatru Muzycznego doskonale zachowany fragment średniowiecznych fortyfikacji odsłania brygadzista Mirosław Mączkowski Grzegorz Olkowski
Zachowany pod dawnym kinem Grunwald fragment średniowiecznych fortyfikacji zostanie przebadany i zachowany. Oznacza to jednak, że będzie trzeba zmienić projekt Teatru Muzycznego. Być może konieczna będzie również aktualizacja pozwolenia na budowę.
od 16 lat

Jakieś siedem lat temu deweloper, który budował apartamentowiec przy ul. Świętego Jakuba wprawił w osłupienie historyków i miłośników Torunia. Na jego stronie internetowej można było przeczytać m.in, że w centrum miasta nigdy nie działy się rzeczy wiekopomne, a torunianie pracowali w ciszy i spokoju unikając zawirowań historii. Bzdury te zniknęły dopiero po naszej interwencji.

Polecamy

O tym, że okolice Woli Zamkowej i ul. Świętego Jakuba, chociaż dziś są ciche i położone nieco na uboczu, przeszłość mają burzliwą i ciekawą, pisaliśmy wiele razy. Ta przeszłość zresztą sama o sobie przypomina. Ostatnio dała o sobie znać pod Grunwaldem, czyli na budowie toruńskiego Teatru Muzycznego.

"Archeolog prowadząca badania na terenie dawnego kinoteatru Grunwald w Toruniu, adaptowanego na siedzibę Teatru Muzycznego, poinformowała Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o odkryciu fragmentu świetnie zachowanego średniowiecznego muru zewnętrznego fosy nowomiejskiej - poinformował wojewódzki konserwator zabytków na facebokkowej stronie WUOZ. - Obecnie trwają prace mające na celu odsłonięcie i zadokumentowanie niezwykle cennych reliktów architektury, pozwolą one na podjęcie decyzji co do dalszych losów zabytku. Toruńskie służby konserwatorskie już podjęły decyzję, że odkryty fragment muru będzie musiał być zachowany i wkomponowany w projektowaną przestrzeń Teatru Muzycznego".

Mur rzeczywiście jest w doskonałym stanie, pamiątka to cenna, a znalezisko ciekawe, jednak oznacza, że na finał budowy teatru będzie trzeba poczekać jeszcze dłużej.

Prace zostały częściowo wstrzymane

- Wykonawca budowy dużej sceny Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu dokopał się do fragmentów muru, który prawdopodobnie pochodzi z XIII wieku. Zawiadomione zostały służby archeologiczne oraz miejski i wojewódzki konserwator zabytków. We wtorek 24 maja dokonano oględzin na placu budowy - mówi Jarosław Wierski, prezes spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. - Wojewódzki konserwator zabytków podjął decyzję o konieczności odkrycia muru na całej długości placu budowy oraz o konieczności jego wyeksponowania, w budynku który powstaje na terenie dawnego Kinoteatru Grunwald. Jednocześnie wstrzymana została część prac przy murze. Wojewódzki konserwator zabytków zezwolił z kolei na dokończenie prac budowlanych przy wieńcu okalającym budynek tak, by mur nie został naruszony.

Od kiedy trwają przymiarki do budowy Teatru Muzycznego?

Przypomnijmy, że samorząd województwa kupił opuszczony i niszczejący budynek przedwojennego domu żołnierza w 2016 roku. Poszukiwania firmy, która zajmie się adaptacją gmachu na potrzeby teatru muzycznego trwały kilka lat. Oczekiwania finansowe potencjalnych wykonawców przekraczały możliwości inwestora, zaś ministerstwo kultury odmówiło dodatkowych dotacji na ten cel. Ostatecznie jednak samorządowi województwa udało się zdobyć unijne wsparcie. Prace rozpoczęły się w 2019 roku, jednak już w roku 2020 zostały przerwane, ponieważ okazało się, że grunt na jakim stało kino Grunwald, był niestabilny. Konieczne były badania geologiczne, dodatkowy poślizg na budowie spowodowała także pandemia. Jakie konsekwencje dla harmonogramu prac może mieć odkrycie archeologiczne?

Czy z powodu odkrycia będzie trzeba zmienić projekt?

- Odkrycie archeologiczne oznacza zdecydowane przesunięcie terminu realizacji inwestycji - dodaje Jarosław Wierski. - Najpierw na placu budowy pracować będą archeolodzy, a następnie, ze względu na konieczność wyeksponowania muru, niezbędne będzie przeprojektowanie inwestycji. Z naszej wstępnej wiedzy wynika, że być może potrzebne będzie także zaktualizowanie pozwolenia na budowę dla tej inwestycji.

Budowa teatru miała trwać do jesieni 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto