MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kolejne budynki zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej PGE. Zniknie aż 585 pieców na węgiel

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
W Toruniu powietrze będzie czystsze. Kolejne domy zostaną podłączone do miejskiej sieci
W Toruniu powietrze będzie czystsze. Kolejne domy zostaną podłączone do miejskiej sieci Archiwum
W ciągu najbliższych 4 lat powietrze w Toruniu będzie czystsze, bo 49 miejskich budynków zostanie podłączonych do sieci ciepłowniczej PGE. Dzięki temu ich mieszkańcy przestaną korzystać z tzw. kopciuchów.

Toruń. Efekty ulewy pod Motoareną

od 7 lat

Poprawa jakości powietrza w mieście możliwa będzie dzięki porozumieniu, które 10 czerwca br. władze Torunia podpisały z przedstawicielami spółki PGE Toruń. Zgodnie z nim PGE zobowiązało się do doprowadzenia przyłączy do sieci ciepłowniczej, a Gmina Miasta Toruń w 390 lokalach należących do jej zasobów przeprowadzi modernizację i wymianę dotychczasowych źródeł ciepła na ciepło sieciowe.

- Dofinansowujemy wymianę starego typu ogrzewania na instalacje przyjazne dla środowiska, inwestujemy w fotowoltaikę, rozwijamy systemy badania jakości powietrza w mieście, także pod kątem wykroczeń w zakresie spalania odpadów szkodliwych - wylicza prezydent Paweł Gulewski. - W Toruniu wciąż jeszcze mamy ponad 1700 pieców w budynkach gminnych i należących do wspólnot mieszkaniowych. Dlatego musimy działać, by ten stan rzeczy jak najszybciej zmienić. Dzięki porozumieniu uda się w ciągu 4 lat przyłączyć 49 budynków z zasobu miejskiego, a to oznacza, że z 390 lokali znikną przysłowiowe „kopciuchy”, aż 585 pieców. To ważne by miasto zaczynało właśnie od siebie walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

PGE w ramach projektu zamierza wybudować około 3 kilometrów sieci ciepłowniczej.

- Dzięki temu przyczynimy się do poprawy efektywności energetycznej tych budynków oraz ograniczeniu ich emisyjności, ponieważ paliwa stałe, jak wiadomo, są nieefektywne, wysokoemisyjne. My na ten projekt przeznaczyliśmy około 10 mln złotych. Budowa nowej sieci ciepłowniczej stworzy warunki pod kolejne przyłączenia, być może we współpracy z miastem, i dalszą poprawę efektywności budynków miejskich w Torunia – powiedział Paweł Dzierżanowski, prezes zarządu PGE Toruń S.A.

Zmiany sposobu ogrzewania dotyczą budynków w różnych częściach Torunia: na Bydgoskim Przedmieściu (18 budynków), Mokrym i Jakubskim Przedmieściu (9 budynków), na terenie zabytkowej Starówki, Chełmińskiego Przedmieścia oraz Winnicy (22 budynki). Porozumienie zakłada, że ciepło z sieci jeszcze w tym roku zasili 7 miejskich wielorodzinnych domów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto