Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kamienica przy ul. Piastowskiej pięknieje! Trwa remont zabytkowego budynku

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Remont pięknej, zabytkowej kamienicy stojącej u zbiegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka przekroczył półmetek. Zachwyca już nie tylko część odnowionej elewacji, ale i prawdziwe skarby w środku: witraże, sztukaterie, polichromie.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Wielka metamorfoza budynku z przełomu XIX i XX wieku na dawnym Wilhelmstadt w Toruniu kosztować będzie w sumie 3 mln zł. Zadanie jest dofinansowane z UE i budżetu państwa w 85 procentach. Gmina sama tak kosztownego remontu obecnie by nie udźwignęła. To już kolejna inwestycja realizowana w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji w Toruniu. Miasto przejęło ten zabytek dwa lata temu.

Prawdziwe skarby wewnątrz kamienicy: witraże, sztukaterie i polichromie

Zachwyca już odnowiona elewacja kamienicy od strony ulicy Jagiellończyka - bogato zdobiona, jaśniejąca teraz bielą i przyciągająco oko do dekoracyjnych detali. Teraz podwykonawcy zabierają się za remont fasady kamienicy od strony ulicy Piastowskiej. To jednak nie koniec zachwytów!

Po odrestaurowanych wnętrzach zabytku oprowadził "Nowości" Tomasz Oleksiak, syn Krzysztofa Oleksiaka - podwykonawcy odpowiedzialny za prace konserwatorskie. Nie tylko opowiedział nam o dziejach kamienicy, w której pierwotnie lokowani byli najwyżsi rangą wojskowi z pobliskiego garnizonu (na każdym piętrze było tylko jedno, 8-pokojowe mieszkanie), ale i pokazał odkryte i odrestaurowane skarby.

To piękne witraże, sztukaterie i polichromie. Część dopiero teraz, podczas remontu, odsłonięto po latach ich "zimowania" pod warstwami farb i tynków. Część natomiast - to w przypadku witraży chociażby - przez dekady blakła i niszczała. Teraz nabrała kolorów i blasku.

Polecamy

- W tej okolicy była to jedna z najbardziej okazałych i najbardziej reprezentacyjnych kamienic - podkreśla Tomasz Oleksiak. -Ubolewamy tylko nad tym, że budżet remontu nie pozwala nam na szerszy zakres prac konserwatorskich. A, naprawdę, jest tutaj jeszcze co odsłaniać i restaurować.

Remont kamienicy na obrzeżach starówki: od elewacji po domofony

Zakres prac jest naprawdę szeroki. Oto, co zmieni się w kamienicy pod adresem ul. Piastowska5/Kazimierza Jagiellończyka 2.

-Remont przebiega sprawnie, a jego wykonawcą jest toruńskie przedsiębiorstwo BUD-POL. Ostateczny odbiór robót planowany jest na sierpień 2022 roku - zapowiada Monika Mikulska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu (administruje kamienicą).

Co wchodzi w skład całej inwestycji? To nie tylko wyczekiwany od lat remont elewacji pięknej kamienicy, ale i remont dachu i docieplenia oraz wymiana całej stolarki (okiennej i drzwiowej) w częściach wspólnych. Zakres remontu obejmuje również: remont klatek schodowych, utwardzenie nawierzchni, remont muru (w podwórzu), wymianę instalacji sanitarno-deszczowej oraz instalacji elektrycznej w częściach wspólnych, założenie uziemienia i wyłącznika pożarowego oraz wymianę instalacji domofonowej i teletechnicznej.

-Już za sprawą miasta w kamienicy następuje zmiana sposobu ogrzewania i są nowe instalacje gazowe. Kosztem kolejnych 300 tysięcy złotych natomiast wymieniana jest stolarka okienna. Dodam, że w kamienicy znajduje 15 mieszkań i lokal użytkowy. Oczywiście, wszystkie prace remontowe są wykonywane po uzgodnieniach z miejskim konserwatorem zabytków - zaznacza dyrektor Monika Mikulska.

Ulice Piastowska i Kazimierza Jagiellończyk, czyli dawne Wilhelmstadt

Remontowana kamienica jest jedną z piękniejszych na terenie dawnego Wilhelmstadt. Strzelista bryła wzniesiona została pod koniec XIX wieku. Po renowacji znów zachwycać będzie fasadą, na której nie brakuje ciekawych rozwiązań architektonicznych i detali. Blask odzyska także wnętrze zabytku - na klatkach schodowych również zachowały się niespotykane już dziś detale.

Polecamy nasze grupy na Facebooku:

Przy samej ulicy Piastowskiej, równoległej do niej ul. Warszawskiej oraz przecznicach takich jak ul. Jagiellończyka czy Poniatowskiego efektownych kamienic jednak jest więcej. Część jest prywatna, część należy do gminy. Cały obszar biegnący aż do Placu św. Katarzyny to dawne, historyczne Wilhelmstadt - obecnie Przedmieście św. Katarzyny. Od 1637 roku - kwartał św. Katarzyny.

"Po zmianach administracyjnych związanych z rozbiorami, teren Przedmieścia włączono ponownie w granice miasta w 1884 r. i wytyczono nowy układ urbanistyczny, zachowany do dziś, jako tzw. Wilhelmstadt. Na zewnątrz dzielnicę tę otaczał pierścień fortów założony w 1878 roku, przez który prowadziły bramy: Przy Kaszowniku oraz Lubicka. Większą część tego obszaru przeznaczono na koszary i wojskowe budynki szpitalne. Pozostałą część dzielnicy, położoną wzdłuż Nowego Miasta, podzielono szachownicowo na tereny pod zabudowę mieszkaniową, pozostawiając w centrum obszerny plac św. Katarzyny z nowym garnizonowym kościołem św. Katarzyny"- opisuje portal Toruński Serwis Turystyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto