Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jezuicki kościół pw. Ducha św. będzie poświęcony. Uroczysta konsekracja 28 maja

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Kościół pw. Ducha św., najpierw ewangelicki (wtedy pw. Krzyża św.), a od czasów powojennych katolicki, zostanie uroczyście poświęcony. Ceremonia z udziałem biskupa Wiesława Śmigla odbędzie się 28 maja.

Jezuicka świątynia to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków ścisłego centrum Starego Miasta - trudno o turystę, który przyjeżdżając do Torunia nie zwróciłby uwagę na stojący przy Rynku Staromiejskim kościół z okazałą wieżą. Dzieje obiektu są długie i bogate - powstał jeszcze w połowie XVIII wieku jako nowe miejsce modlitwy luteran, którzy po tumulcie toruńskim stracili gotycki kościół pofranciszkański. Kościół początkowo istniał bez wieży - starania o jej budowę trwały długo i zakończyły się powodzeniem dopiero pod koniec XIX wieku.

W protestanckich rękach świątynia pozostawała aż do 1945 roku, gdy po zakończeniu II wojny światowej została przejęta przez jezuitów. W tym momencie rozpoczął się nowy etap jej dziejów. Przez wszystkie lata nigdy nie miała jednak miejsca ceremonia poświęcenia kościoła przeprowadzona zgodnie z katolickimi zasadami liturgicznymi.

- Wraz z historykami, w tym z profesorem Michałem Białkowskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wykonaliśmy badania archiwalne. Nigdzie nie udało się znaleźć śladów po poświęceniu kościoła. Były jakieś próby, niegdyś ojciec Tadeusz Sierpiński dokonał poświęcenia, ale nie w taki sposób, jak powinno ono wyglądać zgodne z zasadami liturgicznymi. Wymogi określają, że musi tego dokonać biskup, że następuje pomazanie ołtarza - jest to cała specjalna ceremonia, która dotyczy konsekracji, jak mówiło się kiedyś, i poświęcenia, jak mówi się dzisiaj. Ojciec Sierpiński dokonał tymczasem po prostu zwykłego poświęcenia, żeby w ogóle zacząć działalność duszpasterską w toruńskim kościele. Później było jeszcze poświęcenie jednego z bocznych ołtarzy. Na tym się skończyło - mówi o. Lesław Ptak, rektor kościoła akademickiego i przełożony domu zakonnego.

Polecamy

Poświęcenie w dniu 28 maja

Po przeprowadzonych badaniach toruńscy jezuici zwrócili się do biskupa Wiesława Śmigla z prośbą o przeprowadzenie uroczystego poświęcenia. Ceremonia faktycznie będzie miała miejsce - jest już zaplanowana na 28 maja.

- Zebraliśmy wszystkie dane oraz dokumenty i przedstawiliśmy je księdzu biskupowi, który wydał na to zgodę, co nas bardzo cieszy. Poświęcenie świątyni to piękny gest - oddanie jej Bogu na własność. Łączy się z tym przekonanie naszej wiary, że jeśli Bogu oddamy siebie lub jakieś miejsce, to uzyskamy od niego jego obecność i błogosławieństwo - wyjaśnia o. Ptak.

Kościół okiem naukowców

Majową uroczystość poprzedza cykl wykładów, które odbywają się w kościele. Pierwsza prelekcja, wygłoszona przez wspomnianego dr. hab. Michała Białkowskiego, dotyczyła dziejów politycznych świątyni w okresie PRL-u. Wszyscy ci, którzy nie mieli okazji wysłuchać jej na żywo, mogą znaleźć zapis nagrania na Youtube. W ostatni poniedziałek wykład poprowadził dr hab. Piotr Birecki, znawca luterańskich dziejów Torunia i sztuki powstałej w tym okresie.

Na 8 maja zaplanowany jest wykład jezuity, dra Krzysztofa Dorosza, którego tematem będą "Profile i style toruńskiego duszpasterstwa jezuitów. Refleksje i obserwacje duszpasterza". Dokładnie tydzień później prof dr hab. Waldemar Rozynkowski zabierze głos w temacie "Formacja i ewangelizacja – grupy i wspólnoty działające w ramach jezuickiego duszpasterstwa akademickiego", a na zakończenie cyklu wykładów, 22 maja, dr hab. Daniel Brzeziński przybliży zasady samej ceremonii poświęcenia kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto