Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Wideo
od 16 lat
Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu wciąż się rozwija i zyskuje nowe oddziały, pododdziały i wyposażenie, dzięki któremu jest w stanie zapewniać jak najlepszą opiekę swoim pacjentom. Wybraliśmy się na Oddział Kliniczny Kardiologii i Intensywnej Terapii, by sprawdzić, jak wygląda nowa pracownia inwazyjna, która została oddana do użytku w 2021 roku.

Działalność nowej Pracowni Kardiologii Inwazyjnej

Oddział Kliniczny Kardiologii i Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu powstał w 1986 roku. Dzięki rozbudowie szpitala w 2021 roku do użytku została oddana nowoczesna Pracownia Kardiologii Inwazyjnej, dzięki której mogą być przeprowadzane najróżniejsze zabiegi i operacje ratujące życie pacjentów.

– Zyskaliśmy dwa nowe stoły – mówi dr n. med. Grzegorz Skonieczny, koordynator oddziału. – Przekłada się to na możliwość leczenia pacjentów w szerszym spektrum, tym bardziej że trafiają oni w coraz cięższych stanach.

W pracowni wykonywane są wszelkie badania diagnostyczne, m.in. badania koronarograficzne, wentrykulografia, by-passografia, leczenie inwazyjne (angioplastyka z implantacją stawów), a także leczenie interwencyjne u chorych ze świeżym zawałem serca. Pełniony jest również 24-godzinny dyżur zawałowy. Oddział Kardiologii obecnie ma 48 łóżek, w tym 8 intensywnych. Nowa pracownia zdecydowanie podniosła warunki pracy dla lekarzy i chirurgów. Przyczyniła się również do podniesienia komfortu pacjentów, którzy mogą czuć się zaopiekowani.

– Dzięki dwóm nowym stołom możemy wykonywać dużo więcej zabiegów z zakresu elektroterapii oraz elektrofizjologii – opowiada dr n. med. Grzegorz Skonieczny. – Oddział rozwija się także pod względem naukowym. Organizujemy Toruńskie Spotkania Kardio-Onkologiczne, mając nadzieję, że stanie się to stałym elementem Torunia.

Szereg badań i plany na nowy oddział

Oddział Kliniczny Kardiologii i Intensywnej Terapii każdego roku przyjmuje wielu pacjentów, lecz lekarze przyznają, że wciąż potrzeba nowych, nowoczesnych warunków. Aktualnie jest to na etapie projektów. Grzegorz Skonieczny przyznaje, że podniesienie komfortu pacjentów jest kluczowe i ma nadzieję, że będzie to wdrożone w najbliższym czasie. Podkreśla także, że „stary” oddział działa i stale prowadzi leczenie z zakresu diagnostyki inwazyjnej i nieinwazyjnej. Leczone są choroby układu krążenia u pacjentów przyjmowanych z ostrego dyżuru lub tych skierowanych z przychodni kardiologicznych oraz oddziałów wewnętrznych szpitali terenowych. Pacjenci poddawani są m.in. testom obciążeniowym, wysiłkowym czy pochyleniowym.

Od 1987 roku w zakres działalności wchodzą także implantacje stałych symulatorów serca, a od 2010 roku implantacje stymulatorów resynchronizujących oraz kardiowerterów defibrylatorów. W 2011 roku przeprowadza się także wykonywanie badań elektrofizjologicznych oraz ablacji, którą rozszerzono w 2018 roku o migotanie przedsionków, a od 2020 także o burzę elektryczną.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto