MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń: Cmentarz jest zabytkiem świadczącym o istnieniu wsi Rubinkowo

Agnieszka Grądzka-Wadych (aip)
Toruń: Cmentarz jest zabytkiem świadczącym o istnieniu wsi Rubinkowo
Toruń: Cmentarz jest zabytkiem świadczącym o istnieniu wsi Rubinkowo Fot. Jarosław Wadych
Toruń: Cmentarz jest zabytkiem świadczącym o istnieniu wsi Rubinkowo. W związku z czasem odwiedzania miejsc pochówku i wspominania zmarłych, postanowiliśmy przybliżyć cmentarz przy ulicy Rydygiera 21.

Toruń: Cmentarz jest zabytkiem świadczącym o istnieniu wsi Rubinkowo

To nieczynne miejsce pochówku umiejscowione jest na Rubinkowie I, za kościołem parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Od strony północnej sąsiaduje z kościołem, od wschodu z domem pomocy społecznej, a od południa i zachodu z budynkami mieszkalnymi o charakterze wielorodzinnym. Jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków.

Nikt się nim nie opiekował

Nekropolia po raz pierwszy pojawiła się na mapie z 1860 roku. Od samego początku przeznaczona była dla mieszkańców wyznania katolickiego. Ostatnie pochówki przypadły na II połowę lat sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy to cmentarz został zamknięty. Wyjątek uczyniono w 1995 roku, kiedy to pochowano pierwszego proboszcza - księdza prałata Bronisława Porzycha. Pierwsi mieszkańcy osiedla Rubinkowo, którzy wprowadzili się w II połowie lat 70. XX wieku, wspominają, że wtedy cmentarzem nikt się nie opiekował. Był zarośnięty. Dopiero powstanie w bezpośrednim jego sąsiedztwie kościoła - odmieniło los, ale w Karcie Cmentarza pojawiła się informacja, iż składowane na jego terenie materiały budowlane niszczyły mogiły.

W pierwszych latach XXI wieku parafia pw. MBKP wyłożyła jednak kostką alejkę na cmentarzu, zamontowała nowy krzyż oraz podjęła prace pielęgnacyjne nad zielenią, pozbyto się chwastów i posadzono trawę. Cmentarz jest najstarszym zabytkiem świadczącym o istnieniu niegdyś wsi Rubinkowo przyłączonej do Torunia w 1950 roku. Relikt przeszłości jest tym cenniejszy, iż jakiekolwiek inne zabudowania wiejskie nie zachowały się, a na ich miejscu zbudowano osiedle z wielkiej płyty.

Tablicami do alejki

Nekropolia ma kształt prostokąta. Idąca środkiem aleja dzieli ją na dwie kwatery i prowadzi do krzyża. Na początku alei znajduje się kapliczka postawiona najprawdopodobniej w II połowie lat czterdziestych lub na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Nagrobki ułożone są prostopadle do alejki i zwrócone do niej tablicami. Zieleń na tym miejscu pochówku to drzewa, głównie robinia biała, ale także sosna i świerk, z krzewów można spotkać na przykład jałowiec.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do strony : www. torunskiecmentarze.pl, gdzie można znaleźć informacje na temat cmentarzy w naszym mieście: komunalnych, parafialnych, nieczynnych, już nieistniejących, a także o miejscach pamięci narodowej. Strona ta jest przygotowana przez Spółkę Urbitor pod patronatem Urzędu Miasta Torunia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto