Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia ma nowego komendanta i będzie nowa nazwa

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków na stanowisku komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu
Uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków na stanowisku komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu Agnieszka Bielecka
Pułkownik Roman Piotrowski będzie od 1 lutego pełnić obowiązki komendanta Centrum Szkolenia i Artylerii w Toruniu. Jego poprzednik, płk Remigiusz Zieliński zakończyl służbę w wojsku.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków na stanowisku komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (i jednocześnie dowódcy Garnizonu Toruń) został zwołany na środę 31 stycznia. Następcą dotychczasowego szefa tej jednostki (od listopada 2019 roku) płk. Remigiusza Zielińskiego został jego zastępca, płk Roman Piotrowski. Obowiązki przejmuje 1 lutego.

Nowy komendant CSAiU w Toruniu: płk Zieliński odchodzi z wojska

W uroczystym apelu uczestniczyli między innymi szefem Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał Grzegorz Potrzuski.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

- Odejście płk. Zielińskiego ze służby to duża strata, zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach. Znamy się od lat, rozmawialiśmy, przekonywałem go, by został, decyzji jednak nie zmienił. Panie pułkowniku, Proszę nie usuwać naszych numerów telefonów, zawsze miło będzie się spotkać, porozmawiać o sprawach artylerii i prywatnych - mówił podczas apelu gen. Grzegorz Potrzuski.

Formalnie płk Zieliński 31 stycznia został zwolniony z armii i przeniesiony do "pasywnej służby wojskowej". Płk. Piotrowskiemu zostało powierzone pełnienie obowiązków komendanta CSAiU.

- Te pięć lat w roli komendanta to był dla mnie ogromnie ważny czas, czas ogromnych zmian. Tak jak zmieniała i zmienia się polska armia, polska artyleria, tak zmieniało i zmienia się centrum. Miałem okazję służyć w nim ze świetnymi ludźmi. Na pewno muszę odpocząć. Potem przyjdzie czas na realizację planów związanych z obronnością i wojskowością. Innych sobie nie wyobrażam. Jestem przekonany, że mój następca podoła wyzwaniom, ku chwale artylerii i sił zbrojnych. Osiągamy zdolności, o których zawsze marzyliśmy. Centrum musi zapewnić szkolenie żołnierzy na wysokim poziomie - mówił płk Zieliński.

Odchodzącego komendanta żegnał między innymi prezydent Torunia Michał Zaleski. Panowie serdecznie dziękowali sobie za współpracę. Prezydent uhonorował płk. Zielińskiego medalem "Thorunium", swoim najwyższym wyróżnieniem.

- Żegnamy pierwszego oficera Torunia, znakomitego dowódcę - mówił prezydent Zaleski.

Polecamy

Poważne zmiany w CSAiU: od września nowa nazwa

Wspomniane wyzwania wiąża się z poważnymi zmianami w CSAiU. Od września będzie ono miało nową nazwę - na Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii. Zmieni się jego struktura i zadania.

Zmiany to między innymi efekt decyzji poprzedniego rządu o zakupie od Amerykanów wyrzutni rakietowych HIMARS. W Toruniu ma powstać Akademia HIMARS. W niej, przy udziale Amerykanów, żołnierze będą szkoleni w obsłudze tego sprzętu. W Toruniu, a także w Orzyszu, ma mieć siedzibę nowa jednostka - 1. Brygada Rakiet. Będzie ona częścią 16. Dywizji Zmechanizowanej.

- Przed nowym komendantem faktycznie stoją wielkie wyzwania. czekamy na ostatnie ustalenia w sprawie zmian organizacyjnych. Mówiąc otwartym tekstem: szykujemy nasze pododdziały na wypadek, gdyby doszło do najgorszego, by w takiej sytuacji były skuteczne - podkreślał gen. Potrzuski

- Dziękuję za zaufanie, panie generale. Czuję ciężar wyzwań, aby wysoki poziom szkolenia przyczynił się do rozwoju naszego rodzaju wojsk - odpowiadał płk Piotrowski.

Płk Roman Piotrowski jest absolwentem toruńskiej WSOWRiA. Ukończył tę uczelnię w 1989 roku. Przez lata pełnił różne funkcje w CSAiU. Zastępcą jego komendanta był od grudnia 2018 roku. Pełnił także służbę w Iraku i Afganistanie.

Centrum artyleryjskie w Toruniu: takie są jego dzieje i zadania

Przypomnijmy, że Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia powstało 1 października 2002 roku. Główną siedzibę ma w koszarach przy ulicy Sobieskiego 36. Centrum kontynuuje ponad stuletnią już tradycję szkolnictwa artyleryjskiego w Toruniu. Sięga ona roku 1921, gdy powstał tu Obóz Szkolny Artylerii. Przed II wojną światową w Toruniu funkcjonowała Oficerska Szkoła Artylerii, po niej znana była przede wszystkim jako Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. Józefa Bema. "Osa" została rozwiązana 22 lata temu.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

W sumie CSAiU kontynuuje tradycje bojowe oraz historyczne 22 jednostek i instytucji związanych ze szkolnictwem artylerii i uzbrojenia. Zajmuje się szkoleniem kadry podoficerskiej. Jego zadania to: szkolenie rezerw osobowych, kandydatów na podoficerów wojsk lądowych, prowadzenie kursów specjalistycznych dla podoficerów oraz szkolenie specjalistów Wojsk Lądowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto