Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądał "nowy Grunwald". Mamy wizualizacje Teatru Muzycznego w Toruniu!

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Tak będzie wyglądać kinoteatr Grunwald
Tak będzie wyglądać kinoteatr Grunwald Nadesłana
W najbliższych dniach przy ulicy Warszawskiej ma w tym miejscu ruszyć, przerwana wiele miesięcy temu, budowa Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. W czwartek została podpisana umowa przewidująca dodatkowe dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych, a dokładnie - z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Wyniesie ono w sumie 33,7 milionów złotych. Koszt całej inwestycji to 55 milionów złotych.

Zobacz wideo: Pracownicy Biedronki nie chcą pracować w niedziele

- Wreszcie udało sfinalizować się wszystkie procedury, wyprostować zaległości - mówi marszałek Piotr Całbecki. Wyszło drożej niż pierwotnie planowaliśmy, ale zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, bo tu nie chodzi tu o zwykły obiekt, tylko nowoczesny, służący przez lata.

W Toruniu powstanie nowoczesny obiekt

Prace przy budowie siedziby Teatru Muzycznego być może uda się wznowić w przyszłym tygodniu. Wcześniej zostanie podpisany aneks do umowy z wykonawcą tej inwestycji. To niezbędne, bo poważnie zmienił się projekt budynku.

Pierwszy projekt budynku teatru przewidywał wykorzystanie fundamentów i ścian kinoteatru Grunwald. - - Okazało się jednak, że kinoteatr powstał w części dawnej fosy - wyjaśnia Anna Wołek, dyrektor Teatru Muzycznego. - Trzeba więc umocnić grunt. Okazało się też, że ściana kinoteatru od strony ulicy Poniatowskiego jest pokruszona. Konserwator zgodził się na jej rozbiórkę. Zakres dodatkowych robót jest bardzo poważny, więc w tej sytuacji zdecydowaliśmy się na zupełnie nowy projekt budynku, który nazwaliśmy Grunwald II. Powstać ma nowoczesny obiekt służący przez lata.

Od klubu do kina

W nowym harmonogramie inwestycji przewidziano, że budowa teatru zakończy się wiosną 2023 roku. W maju 2023 roku ma się tu odbyć pierwsza premiera. W budynku przy Warszawskiej powstanie wielofunkcyjna sala teatralna, którą będzie można w różny sposób aranżować, z widownią do 700 miejsc. Będą też mniejsze sale, w tym sala prób. Na dachu teatru znajdą się panele fotowoltaiczne. Przypomnijmy, że stary gmach przy Warszawskiej 11 powstał w latach 1930-1933 za pieniądze pochodzące w dużej części ze składek przeprowadzonych wśród stacjonujących w Toruniu wojskowych oraz z datków mieszkańców miasta i województwa pomorskiego. Mieścił się tu klub garnizonowy nazywany Domem Żołnierza, a później także nowoczesne na owe czasy kino Mars. Funkcję wojskowego klubu budynek pełnił również po wojnie. W latach 70. XX wieku sala kinowo-widowiskowa Grunwaldu, bo taką nazwę nadano instytucji kilka lat wcześniej, przeszła gruntowną modernizację.

Pieniądze pozyskane

10 lat temu Grunwald został zamknięty. Opuszczony i niszczejący gmach wojskowego kina w 2016 roku kupił samorząd województwa na siedzibę Teatru Muzycznego. Długo trwały poszukiwania wykonawcy remontu. Przetargi ogłaszano kilkakrotnie. Oczekiwania finansowe firm budowlanych przekraczały oferowane przez inwestora sumy, a Ministerstwo Kultury odmówiło dodatkowych dotacji na tę toruńską inwestycję. Ostatecznie samorządowi województwa udało się pozyskać pieniądze unijne. Prace rozpoczęły się latem 2019 roku od wyburzeń. W zeszłym roku je przerwano. Od tamtego momentu w centrum Torunia straszy ruina po Grunwaldzie. Dodajmy, że gruntowną renowację i modernizację przeszła już pierwsza siedziba Teatru Muzycznego, barokowy Pałac Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej w Toruniu, mieszczący m.in. kameralną scenę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto