MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rekompensaty za nieopłaconą kukurydzę. Nabór zakończony, trwają wypłaty pomocy. Ilu producentów otrzymało już pieniądze za zboże?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pieniądze trafiają już na konta producentów. Kto otrzyma wsparcie de minimis?
Pieniądze trafiają już na konta producentów. Kto otrzyma wsparcie de minimis? Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Poszkodowani rolnicy z sektora kukurydzy we wrześniu i w październiku mogli składać wnioski o rekompensatę za nieopłacone zboże. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło ponad 500 zgłoszeń, a do podziału jest ok. 40 mln złotych pomocy. Pieniądze w znacznej części trafiły już na konta beneficjentów.

Spis treści

Sprzedana, ale nieopłacona kukurydza. Nabór zakończył się w październiku

Od 26 września do 6 października 2023 r. rolnicy mogli ubiegać się o rekompensatę za nieopłaconą kukurydzę. Nabór skierowany był do producentów rolnych, którzy w 2022 r. i 2023 r. nie otrzymali pieniędzy za sprzedane ziarno. Pomocy w charakterze de minimis udziela się w ramach unijnych środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy.

Według warunków, wziąć w nim udział mógł producent rolny:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem,
  • który w 2022 r. uprawiał kukurydzę i otrzymał za ten rok płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego z tego tytułu,
  • któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy,
  • który na dzień 31 sierpnia 2023 r. nie spełniał warunków ubiegania się o rekompensatę, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa (Dz. U. poz. 1130),
  • który w 2022 r. lub w 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę.

Wypłaty rekompensat w toku

12 października Agencja rozpoczęła realizację płatności z tego tytułu, czytamy w oficjalnym komunikacie.

Do tej pory na konta ponad 400 rolników trafiło 21,25 mln złotych. Co istotne, wysokość pomocy nie może przekroczyć 80 proc. kwoty, która widnieje na niezapłaconych fakturach, rachunkach lub innych dokumentach księgowych, które potwierdzają sprzedaż.

Osoby, które rozliczają VAT na zasadach ogólnych, pod uwagę mają braną kwotę netto, w przypadku tzw. ryczałtowców jest to kwota brutto.

Pomoc będzie wypłacana na rachunek producenta rolnego wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, przypomina Agencja.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto