Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowanie i wypiek pączków w Izbie Regionalnej w Radziejowie. Zdjęcia

Karol Szmagalski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia i zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami). Wierne tej tradycji Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie, w ramach współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Bodzanowie, w poniedziałek 5 lutego 2024 roku w Izbie Regionalnej zorganizowało pokaz przygotowania i pieczenia pączków. Warto, ba trzeba przypomnieć, że pierwsze pączki w Polsce pojawiły się w XVII wieku.

Tradycyjny Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym (w 2024 roku przypada 8 lutego). To w tym dniu prawie wszyscy pochłaniają duże liczby pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło.

Niektóre pączki gospodynie nadziewały orzechami lub migdałami, a trafienie na taki wypiek wróżyło szczęście i dostatek. Tradycyjny pączek powinien być usmażony na smalcu, oblany lukrem i wypełniony konfiturą z róży.

Przepis na pączki

Marzena Dziedzic, Grażyna Rolewska, Aneta Zaborowska, Halina Balcerak z Koła Gospodyń Wiejskich w Bodzanowie, przygotowały pączki wg następującego przepisu:

Produkty:
1 kg mąki pszennej(6 szklanek),600 ml mleka, 50 gram drożdży, 10 żółtek z jaj, 8 łyżek cukru, 1 kostka masła(82%), szczypta soli, 2 cukry waniliowe, marmolada (1 opakowanie), cukier puder do posypania, spirytus.

Wykonanie:
1.Zrobić zaczyn z drożdży, mąki ( 3 łyżki cukru i 1 szklanka ciepłego mleka, odstawić do wyrośnięcia
2. żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać cukier waniliowy, do żółtek dodać ciepłe mleko, resztę mąki, zarabiać łyżką, dodać masło roztopione ciepłe i spirytus. Lekko zagnieść i odstawić do wyrośnięcia. Następnie robić kulki, nadziewać marmoladą, zrobić kulki i pozostawić do wyrośnięcia. Wlać w garnek 2,5 litra oleju rzepakowego, rozgrzać olej i smażyć pączki. Po wystygnięciu upudrować.

Pozostaje tylko je skonsumować. Smacznego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto