MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 900 złotych dodatku do pensji za pracę w takich warunkach. Sprawdź, kto może liczyć na takie pieniądze

mfred
Co trzeba zrobić, by otrzymać specjalny dodatek za pracę w nocy?

SPRAWDŹ >>>>>>>
Co trzeba zrobić, by otrzymać specjalny dodatek za pracę w nocy? SPRAWDŹ >>>>>>>
Praca w nocy nie należy do najprzyjemniejszych. Na szczęście pracownicy, którzy swoje zadania wykonują w godzinach nocnych mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Może ono wynieść nawet kilkaset złotych do pensji. Co trzeba zrobić, by otrzymać specjalny dodatek za pracę w nocy?

Nie wszystkie czynności w danej pracy da się wykonać w ciągu dnia. Wiele zakładów prowadzi swoją działalność również nocą. To powoduje, że potrzebni są pracownicy do wykonywania zadań w godzinach nocnych. Ponieważ to wiąże się dla nich z większymi uciążliwościami kodeks pracy nakłada na pracodawców szczególne wymagania służące złagodzeniu, bądź odpowiedniemu zrekompensowaniu tych uciążliwości. Podstawowa rekompensata jest wyższa stawka finansowa za prace wykonywana nocą.

Kiedy praca w nocy

Zgodnie z art. 1517 § 1 Kodeksu pracy, pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Wspomniany przepis, jak informuje poradnikpracownika.pl, daje pracodawcy możliwość dookreślenia, na jakie dokładnie godziny ma przypadać pora nocna obowiązująca jego pracowników. Mówi się tu z jednej strony o 8 godzinach, a z drugiej – o 10-godzinnym przedziale czasu między godzinami 21.00 a 7.00.

  • Tak więc pracodawca może ustalić, że pora nocna będzie u niego przypadać np. między godzinami 21.00 a 5.00, 21.30 a 5.30, 22.00 a 6.00, czy też między 23.00 a 7.00.
  • Pora nocna nie musi być określona w ten sam sposób dla wszystkich pracowników. Dla poszczególnych grup pracowniczych można wyznaczyć różne zakresy 8 godzin pory nocnej (pod warunkiem, że będą one przypadać między 21.00 a 7.00)

.

W związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia, które od stycznia 2024 r. będzie wynosiło 4242 zł brutto, wzrosną również inne świadczenia dla pracowników. Dotyczy to także dodatków dla pracowników nocnych.
TYLE DOSTANIESZ ZA PRACĘ W NOCY. SPRAWDŹ TUTAJ

Dodatek za nocną pracę 2024: ile wynosi?

Praca w nocy wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem. Obecnie wynosi ono 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pod uwagę bierze się stawkę godzinową obowiązującą w danym roku kalendarzowym, co reguluje artykuł 151 Kodeksu Pracy. Od stycznia 2024 roku minimalna stawka godzinowa wzrośnie z 23,50 zł do 27,70 zł brutto.
Tak więc to ile dostaniemy dodatkowego wynagrodzenia za pracę w nocy zależy od liczby godzin, które spędziliśmy w pracy w tej porze doby. Dodatek nocny za jedną godzinę pracy w styczniu 2024 wyniesie 4,36 zł netto. Żeby obliczyć dodatek nocny np. w skali miesiąca, należy pomnożyć jego wysokość przez liczbę przepracowanych godzin nocnych w tym okresie.
Jeżeli pracownik ma same nocne zmiany, w styczniu otrzyma niecałe 900 złotych dodatku brutto co da prawie 700 zł "na rękę" przy założeniu, że pracodawca wypłaca dodatek na poziomie minimalnym. Na dodatek mogą liczyć jedynie pracownicy zatrudnieni na etacie.

Pracownik pracujący w nocy

W art. 1517 § 2 Kodeksu pracy wyróżniono szczególną kategorię pracowników – pracujących w nocy. Zalicza się do niej pracowników:

  • których rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej
  • lub których co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Jak wyliczył Urząd Statystyczny na ponad 8 milionów pracujących w kraju ponad milion pracowało w porze nocnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto