Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pośrednicy pracy pomagają Ukraińcom w Toruniu. Duży ruch w punkcie przy Woli Zamkowej 12a

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Doradcy zawodowi dla obywateli Ukrainy - marszałkowski punkt informacyjny przy ul. Wola zamkowa 12a.
Doradcy zawodowi dla obywateli Ukrainy - marszałkowski punkt informacyjny przy ul. Wola zamkowa 12a. WUP Toruń (wszystkie fot.)
Wielu uchodźców z Ukrainy od razu rozgląda się w Toruniu za pracą. Pomocą służą im m.in. profesjonalni pośrednicy, którzy dyżurują w marszałkowskim punkcie informacyjnym przy ulicy Wola Zamkowa 12a. Drzwi się tutaj praktycznie nie zamykają. Działa już szybka ścieżka zatrudniania Ukraińców, wprowadzona specustawą, więc ważne teraz będzie kojarzenie pracodawców i kandydatów do pracy.

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Adres Wola zamkowa 12a to lokalizacja Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu (ECWM). To tutaj samorząd województwa uruchomił punkt informacyjny dla Ukraińców. Uzyskać tu mogą rozmaitą pomoc, ale ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się porady dotyczące zatrudnienia.

Doradca zawodowy i pośrednik pracy podpowiedzą, jak i gdzie znaleźć zatrudnienie. Legalne!

W tym punkcie dyżury pełnią m.in. doradca zawodowy i pośrednicy pracy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. Ukraińcy przybywający tutaj mogą zatem uzyskać nie tylko wszelkie informacje niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb związanych z życiem i funkcjonowaniem w Polsce, ale również informacje przydatne w poszukiwaniu zatrudnienia i podejmowania pracy.

Oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego swoje stanowiska mają w punkcie także pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Są tu zresztą również także wolontariusze, można uzyskać poradę psychologa czy prawnika. Niedaleko punktu - przy tej samej ulicy - znajduje się hotel "Kopernik". To z kolei toruński punkt recepcyjny dla uchodźców (miejsce tymczasowego zakwaterowania). Sąsiedztwo tylko sprzyja udzielaniu wsparcia.

Przypomnijmy, że toruński punkt jest jednym z trzech w regionie, które Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego powołał we współpracy z konsulem honorowym Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztofem Sikorą. Punkt działa od poniedziałku do soboty, od godz. 8.00 do 20.00. W niedzielę natomiast obsługiwany jest telefonicznie. Numery: (56) 649 48 68 oraz (56) 649 48 78.

Masz pracę dla obywatela Ukrainy w Toruniu? Zgłoś ofertę!

W świetle nowych przepisów Ukraińcy mają już tzw. szybką zatrudnienia. Miasto i Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu nadal zapraszają do współpracy przedsiębiorców zainteresowanych zatrudnieniem obywateli Ukrainy. Proszeni są oni o przesyłanie zgłoszeń drogą elektroniczną pod adres: [email protected].

Zgłoszenie chęci zatrudnienia powinno zawierać:

  • nazwę firmy, adres, numer telefonu,
  • numer identyfikacji podatkowej,
  • nazwę stanowiska oraz liczbę wolnych miejsc pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,
  • wysokość proponowanego wynagrodzenia,
  • przewidywany okres zatrudnienia.

Urząd Pracy przekazuje dalej informacje o wolnych miejscach pracy obywatelom Ukrainy. Będzie też inicjował spotkania pracodawców z kandydatami do pracy oraz informował pracodawców o wszelkich formalnościach, jakich należy dokonać przed zatrudnieniem obywateli Ukrainy.

Szczegółowych informacji na temat legalnego zatrudnienia obywateli Ukrainy udzielają: Dorota Grausz, Katarzyna Kolasińska, Izabela Ziarkowska, telefon kontaktowy: 56 658 02 26.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

WARTO WIEDZIEĆ: Szybka ścieżka zatrudniania Ukraińców już działa!

*Na stronie praca.gov.pl można już składać powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca ma 14 dni na dopełnienie tego obowiązku.

*Nowe rozwiązania wprowadziła uchwalona w ostatnich dniach ustawa o pomocy Ukrainie. Zgodnie z przepisami ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli – po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

*Proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, ruszył w środę 16 marca. Po nadaniu numeru PESEL Ukraińcy będą mogli podjąć pracę w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto