Pocztowcy bez premii świątecznej, ale z podwyżkami od stycznia 2022 roku

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Od nowego roku zaczną obowiązywać podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Poczty Polskiej
Od nowego roku zaczną obowiązywać podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Poczty Polskiej Archiwum Polskapress
Udostępnij:
Od 2022 roku zaczną obowiązywać warunki porozumienia podpisanego z NSZZ Solidarność Pracowników PP. Już po Nowym Roku wynagrodzenia wzrosną o 250 zł, a w lipcu sięgną 300. Układ zbiorowy nie przewiduje jednak dodatków świątecznych.

Zobacz wideo: Tak wygląda nowy park iluminacji w bydgoskim Myślęcinku

Wracamy do tematu bonusów i premii świątecznych w urzędach i firmach. Jak wyjaśnia Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej, pracownicy tej spółki nie otrzymają wypłat bonusów świątecznych, ponieważ nie przewidują ich wewnętrzne przepisy w PP.

- Wszystkie premie wynikające z obowiązującego w spółce regulaminu premiowania, są wypłacane pracownikom. Mowa tu zarówno o premiach miesięcznych, kwartalnych, jak i o premii rocznej. Regulamin premiowania nie przewiduje wypłaty „premii świątecznej” - informuje Poczta Polska.

To Cię może też zainteresować

Od stycznia za to zaczną obowiązywać w PP ustalenia porozumienia podpisanego ze stroną związkową, NSZZ Solidarność Pracowników PP. Faktycznie kończy ono trwający od dwóch lat spór zbiorowy. Układ przewiduje wypłatę podwyżek już od stycznia tego roku.

Na jego mocy każdy Pocztowiec ujęty w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy otrzyma 250 zł brutto podwyżki, co – jak podkreślają władze spółki - „realnie przełoży się na wzrost wynagrodzenia średnio o 338 złotych brutto w przeliczeniu na pełen etat, a od 1 lipca 2022 r. – kwota ta wzrośnie do 300 zł brutto, co realnie przełoży się na wzrost wynagrodzenia średnio o 405 złotych brutto w przeliczeniu na pełen etat”.

800 zł to nie był bonus świąteczny

Na początku grudnia pojawiły się informacje medialne, w których przywoływana była kwota 800 zł wypłacona pracownikom poczty tuż przed Bożym Narodzeniem 2019 roku. Z informacji wynikało, że w tym roku na taki „bonus” pocztowcy nie mogli liczyć. Business Insider cytował słowa rzeczniczki Poczty: - Z uwagi na trudną sytuację finansową oraz prowadzone w tym roku zwolnienia grupowe, nasza spółka nie może sobie pozwolić na dodatkowe benefity przedświąteczne dla pracowników.

Justyna Siwek zaznacza w stanowisku przysłanym do redakcji, że sytuacja w tym materiale została przedstawiona w sposób zmanipulowany.

- Pragnę poinformować, że wymieniona w publikacji kwota 800 zł została wypłacona w roku 2019 w ramach prowadzonych negocjacji płacowych dotyczących podwyżek – mówi rzeczniczka PP. - Wynagrodzenia pocztowców, z uwagi na sytuację finansową nie zostały wówczas podniesione, natomiast zdecydowano o wypłacie jednorazowego dodatku.

W przywołanym porozumieniu widnieje zapis o możliwości wypłaty nagrody w wysokości 500 zł brutto. Jest to jednak uzależnione – jak wyjaśnia spółka - od uzyskania środków z tytułu ustawy z 2 marca 2020 roku „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”.

„Warunek niezbędny do wypłaty tego świadczenia nie został jeszcze spełniony, ponieważ Poczta dotychczas tych środków nie otrzymała, ale ich otrzymanie oznacza właśnie wypłatę dodatkowych 500 zł brutto dla pocztowców” wyjaśnia Siwek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie