Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oni urodzili się w Toruniu! Musisz ich znać! Zobacz zdjęcia

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
W Piernikowej Alei Gwiazd przed toruńskim Dworem Artusa lista nazwisk jest imponująca. I choć wszyscy uhonorowani katarzynkami wybitni artyści, naukowcy, sportowcy, działacze związani są z Toruniem, to niektórzy z nich urodzili się w innych miastach: Grażyna Szapołowska w Bydgoszczy, Małgorzata Kożuchowska we Wrocławiu, Janina Ochojska w Gdańsku, Katarzyna Dowbor w Warszawie, Aleksander Wolszczan w Szczecinku, Tomasz Organek w Suwałkach, Jakub Gierszał w Krakowie… A kto ze znanych przyszedł na świat w Grodzie Kopernika?
W Piernikowej Alei Gwiazd przed toruńskim Dworem Artusa lista nazwisk jest imponująca. I choć wszyscy uhonorowani katarzynkami wybitni artyści, naukowcy, sportowcy, działacze związani są z Toruniem, to niektórzy z nich urodzili się w innych miastach: Grażyna Szapołowska w Bydgoszczy, Małgorzata Kożuchowska we Wrocławiu, Janina Ochojska w Gdańsku, Katarzyna Dowbor w Warszawie, Aleksander Wolszczan w Szczecinku, Tomasz Organek w Suwałkach, Jakub Gierszał w Krakowie… A kto ze znanych przyszedł na świat w Grodzie Kopernika? fot. Polska Press
W Piernikowej Alei Gwiazd przed toruńskim Dworem Artusa lista nazwisk jest imponująca. I choć wszyscy uhonorowani katarzynkami wybitni artyści, naukowcy, sportowcy, działacze związani są z Toruniem, to niektórzy z nich urodzili się w innych miastach: Grażyna Szapołowska w Bydgoszczy, Małgorzata Kożuchowska we Wrocławiu, Janina Ochojska w Gdańsku, Katarzyna Dowbor w Warszawie, Aleksander Wolszczan w Szczecinku, Tomasz Organek w Suwałkach, Jakub Gierszał w Krakowie… A kto ze znanych przyszedł na świat w Grodzie Kopernika?

1. Choć kojarzona z Bydgoszczą, gdzie się wychowała, aktorka Adrianna Biedrzyńska urodziła się w 1962 roku w Toruniu. Skończyła łódzką „Filmówkę”. Rok po filmowym debiucie w „Co dzień bliżej nieba” zagrała główną rolę w obyczajowym filmie muzycznym „Miłość z listy przebojów” Marka Nowickiego. Wystąpiła w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. w „Dekalogu” Kieślowskiego, „Lepiej być piękną i bogatą” Bajona, „Pajęczarkach” Barbary Sass, serialach „Fitness Club” i „Barwy szczęścia”. Grała w Teatrze Telewizji.

2. Aktorka Olga Bołądź urodziny świętuje co… 4 lata, jako że na świat przyszła w Toruniu 29 lutego 1984 roku. Ukończyła krakowską PWST. Występowała na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie i warszawskiego Teatru „Polonia”. W Barcelonie grała po hiszpańsku - posługuje się swobodnie nie tylko hiszpańskim, ale też włoskim i angielskim. Zagrała w wielu filmach, m.in. główne role w „Dziewczynie z szafy” Bodo Koksa i w „Nad życie” Anny Pluteckiej. W tym drugim filmie wcieliła się w postać Agaty Mróz-Olszewskiej, siatkarki, która zmarła na nowotwór w wieku 26 lat. Olga Bołądź wystąpiła też w serialach, m.in. „M jak miłość”, „Lekarze”, „Chyłka”.

3. Zanim Piotr Głowacki (ur. 29 marca 1980) został aktorem, w rodzinnym Toruniu studiował prawo. Potem rozpoczął naukę w Studium Aktorskim przy Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Kontynuował ją w warszawskiej Akademii Teatralnej i na krakowskiej PWST. Pracował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie i Starym Teatrze w Krakowie. Zagrał w wielu filmach, zdobywając festiwalowe nagrody m.in. za role w „Odzie do radości” Jana Komasy i „80 milionach” Waldemara Krzystka. W „Bogach” Łukasza Palkowskiego, opartych na biografii słynnego kardiochirurga i pioniera transplantologii Zbigniewa Religi zagrał jego współpracownika Mariana Zembalę (w tym filmie w rolę Anny, żony Religi wcieliła się aktorka rodem z Torunia, Magdalena Czerwińska). Pozostając przy wielkich postaciach historycznych – Piotr Głowacki wystąpił też jako Albert Einstein w biograficznym filmie „Maria Curie” w reżyserii Marie Noelle.

4. Toruń może poszczycić się całą plejadą wybitnych sportowców, także olimpijczyków. Należy do nich urodzona w Toruniu 24 lata temu Natalia Kaliszek, która wraz z Maksymem Spodyriewem (ur. w Charkowie) tworzy „eksportową” parę łyżwiarską. Startują w konkurencji par tanecznych. Reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w 2018 roku w Pjongczangu. Są godnymi następcami innej toruńskiej łyżwiarskiej pary tanecznej: rodowitych torunian, Teresy Weyny i Piotra Bojańczyka, którzy uczestniczyli w olimpiadzie w Innsbrucku w 1976 roku. Dziś Teresa Weyna mieszka w Trójmieście i jest trenerką, a Piotr Bojańczyk, który przeprowadził się do Kanady, ma na koncie sukcesy zawodowe jako elektronik (jest absolwentem fizyki na UMK) - pracował m.in. przy projektowaniu konsoli gier wideo Playstation 2 i kart graficznych.

5. Toruń w rubryce „miejsce urodzenia” wpisują też Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor, aktorsko-dziennikarskie małżeństwo. Absolwentka X LO w Toruniu, łódzkiej „Filmówki” i Warszawskiej Szkoły Reklamy Joanna Koroniewska zagrała m.in. główną rolę w nagrodzonym na festiwalu kina niezależnego filmie „Zwierzę powierzchni” Mateusza Dymka. Rozpoznawalność zapewnił jej serial „M jak miłość”. Prowadziła programy telewizyjne, pracowała przy dubbingowaniu filmów.

6. Urodzony w 1978 roku w Toruniu Maciej Dowbor ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, a także stołeczną AWF. Prezenter telewizyjny i dziennikarz, zawodową karierę rozpoczął w radiowej Trójce przygotowując serwisy sportowe. Pracował również w TVN i Polsacie. Specjalizuje się w tematyce sportowej, ale prowadził też programy rozrywkowe i programy typu reality show. Kilka lat temu wrócił do radia – RMF FM. Uprawia triathlon.

7. W Toruniu na świat przyszedł także jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich aktorów filmowych Bogusław Linda (ur. 27 czerwca 1952). Ma na koncie wiele pamiętnych ról, m.in. rolę kalekiego młodego rencisty w filmie „Kobieta samotna” Agnieszki Holland, rolę księdza Robaka w „Panu Tadeuszu” w reżyserii Andrzeja Wajdy, czy rolę wybitnego, prześladowanego przez system komunistyczny malarza Władysława Strzemińskiego w ostatnim filmie Wajdy „Powidoki”. Ale największą popularność przyniosło aktorowi wykreowanie postaci Franza Maurera w „Psach” Władysława Pasikowskiego. Bogusław Linda jest też scenarzystą, reżyserem, pedagogiem.

8. Tomasz Wasilewski (ur. 26 września 1980 roku w Toruniu) to absolwent „Filmówki” w Łodzi, scenarzysta i reżyser nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz (do filmu „Zjednoczone stany miłości”) na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Nagrodę jury dla młodego talentu reżyserskiego zdobył na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „Płynące wieżowce”. W 2016 roku trafił na listę prestiżowego amerykańskiego magazynu „Variety”, zawierającą nazwiska dziesięciu europejskich twórców, „na których trzeba zwrócić uwagę”.

9. Zanim Janusz Leon Wiśniewski (ur. 18 sierpnia 1954 w Toruniu) powieścią „Samotność w sieci” dołączył do grona autorów najpoczytniejszych polskich książek, miał już w dorobku sukcesy naukowe. Magister fizyki (UMK) i ekonomii (także UMK), doktor informatyki (Politechnika Warszawska), doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka), w latach 1979-1987 pracował w Ogólnouczelnianym Ośrodku Obliczeniowym toruńskiego Uniwersytetu. Potem mieszkał we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracował w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest współautorem pionierskiego programu komputerowego do „automatycznego tworzenia systematycznych nazw organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych”. Oprócz „Samotności w sieci” napisał m.in. powieści „Molekuły emocji”, „Bikini”, „Łóżko”, „Miłość oraz inne dysonanse”.

10. Katarzyna Żak z domu Matusiak urodziła się w Toruniu w 1963 roku. Aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna popularność zyskała dzięki rolom w serialach „Miodowe lata” i „Ranczo”. Przez 9 lat pracowała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, potem – w Teatrze „Rampa” w Warszawie. Gra na stołecznych scenach - w „Och-Teatrze”, „Romie”, „Syrenie”, „Komedii”. Z powodzeniem występuje jako piosenkarka.

11. W Toruniu urodzili się też wybitna śpiewaczka Jadwiga Rappe, kompozytorzy Piotr Moss i Bernadetta Matuszczak, wielu naukowców.
Z nieżyjących znanych torunian wspomnijmy choćby Mieczysława Sędzimira Antoniego Halika, czyli podróżnika i dziennikarza Tony’ego Halika czy sławnego śpiewaka Bogdana Paprockiego. No i Mikołaja Kopernika, którego nikomu nie trzeba przedstawiać!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto