Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na takie zasiłki i ulgi mogą liczyć emeryci. Świadczenia 2023 dla seniorów!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Ciągle rosnące koszty życia sprawiają, że emeryci i renciści rzadziej patrzą optymistycznie w przyszłość. Wciąż jednak jest dla nich dostępne wiele ulg i zasiłków, które mogą wspomóc ich w trudnych czasach. Warto o nich wiedzieć. Jakie zasiłki i ulgi dla emerytów w 2023 roku powinny zwrócić naszą uwagę? OTO SZCZEGÓŁY! >>>>
Ciągle rosnące koszty życia sprawiają, że emeryci i renciści rzadziej patrzą optymistycznie w przyszłość. Wciąż jednak jest dla nich dostępne wiele ulg i zasiłków, które mogą wspomóc ich w trudnych czasach. Warto o nich wiedzieć. Jakie zasiłki i ulgi dla emerytów w 2023 roku powinny zwrócić naszą uwagę? OTO SZCZEGÓŁY! >>>>Pixabay
Ciągle rosnące koszty życia sprawiają, że emeryci i renciści rzadziej patrzą optymistycznie w przyszłość. Wciąż jednak jest dla nich dostępne wiele ulg i zasiłków, które mogą wspomóc ich w trudnych czasach. Warto o nich wiedzieć. Jakie zasiłki i ulgi dla emerytów w 2023 roku powinny zwrócić naszą uwagę?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Seniorzy 75 plus z darmowymi lekami

Dla części emerytów znaczną pomocą bez wątpienia jest możliwość skorzystania z dostępu do darmowych leków. Dotyczy to osób, które ukończą 75. rok życia i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. To właśnie w tym okresie życia najwięcej chorujemy, a emerytury nie zawsze pozwalają na zakup wszystkich leków. Obecnie około 2 tysiące preparatów znajduje się na liście darmowych leków. Są one zorientowane na leczenie chorób wieku podeszłego.

Komunikacja miejska i kolejowa z ulgami

Tańsze przejazdy są również stałym elementem ulg komunikacji miejskich oraz regionalnych. W większości miast młodzi emeryci oraz renciści płacą około pół standardowej ceny. Z kolei dla większości osób powyżej 70. roku życia przejazdy są całkowicie darmowe.

Polecamy

Z kolei na kolei emeryci mają specjalną zniżkę 37 procent w klasie 2. Tu jednak mogą skorzystać oni z dwóch przejazdów. Seniorzy mogą jednak wyrobić sobie specjalną Kartę Seniora, która gwarantuje 50 proc. zniżki w pociągach TLK, InterCity oraz ekspresowych. Przewoźnicy regionalni częściej stosują 30 proc. zniżki przy biletach pojedynczych, a przy biletach abonamentowych (np. miesięcznych) 15 proc. zniżki.

Ogólnopolska Karta Seniora - co nam daje?

Dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Pozwala ona na skorzystanie ze specjalnych zniżek w aż 2500 punktów w Polsce. Dotyczy to różnego rodzaju hoteli, restauracji, sanatoriów i uzdrowisk, a darmowy dokument można wyrobić bezterminowo po ukończeniu 60. roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny

Jest to specjalne świadczenie m.in. dla seniorów powyżej 75. roku życia, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Może to wynikać zarówno z zaawansowanego wieku, jak i niepełnosprawności. Zasiłek ten opiewa na 215,84 zł miesięcznie i jest niezależny od dochodów w rodzinie. Zasiłek ten nie przysługuje osobom znajdującym się w instytucjach zapewniających opiekę przez całą dobę. Podobnie nie otrzymają go osoby z dodatkiem pielęgnacyjnym.

Polecamy

Zwolnienie z abonamentu RTV

Możliwość zwolnienia z abonamentu radiowo-telewizyjnego dotyczy wszystkich emerytów i rencistów po 75. roku życia. Tu nie ma znaczenia wysokość otrzymywanych dochodów. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku emerytów i rencistów po 60. roku życia. W ich przypadku zwolnienie obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy świadczenia nie przekraczają połowy przeciętnego wynagrodzenia, jakie obowiązywało w roku wcześniejszym.

Zasiłek stały z pomocy społecznej

Stale dostępne zasiłki z pomocy społecznej opiewają na kwotę od 30 do 719 złotych. Zasiłek stały jest dla gospodarstw jednoosobowych obliczany poprzez odjęcie jej dochodów od kryterium dochodowego przygotowanego dla osoby samotnej. Jeśli wnioskujący mieszka z rodziną, oblicza się dochód na osobę i odejmuje od kryterium dochodowego na członka rodziny. Zasiłek stały nie przysługuje tym osobom, które mają rentę socjalną, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek pielęgnacyjny.

Zasiłek okresowy z pomocy społecznej

W przypadku zasiłku okresowego o jego przyznawaniu można mówić w kontekście osób niepełnosprawnych, chorujących oraz uprawnionych do innych świadczeń zabezpieczenia społecznego. Tego typu zasiłek nie może przekroczyć kwoty 418 zł miesięcznie.

Celowy zasiłek społeczny

Jest to jednorazowe świadczenie, które przyznaje się w celu zakupu leków, opału, odzieży, żywności, a także przedmiotów użytku domowego, które mają być przeznaczone np. na leczenie. Również stosuje się w przypadku konieczności wykonania drobnych napraw i remontów. Zasiłek celowy może dotyczyć również pogrzebu, a także nagłych wydatków wynikających z wydarzeń losowych. Przyznaje się go również w celu pomocy ze zwalczaniem skutków klęski ekologicznej lub żywiołowej.

Co z miejscem w domu pomocy społecznej?

Prawo do miejsca w DPS-ie przysługuje osobom wymagającym opieki całodobowej związanej z podeszłym wiekiem, niepełnosprawnością lub chorobą, o ile taka osoba nie jest w stanie samodzielnie radzić sobie w życiu. Pobyt w takim ośrodku jest płatny, a mieszkaniec opłaty pokrywa ze swojego dochodu (renta, emerytura, zasiłek stały), co jednak nie może przekroczyć 70% tego dochodu. Pozostała kwota jest dopłacana przez rodzinę, a w ostatnim etapie przez gminę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto