Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski Sejmik Ekologiczny w Pruszczu Gdańskim. Tak, czy nie dla elektrowni atomowej w Polsce?

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Podczas Miejskiego Sejmiku Ekologicznego w Pruszczu Gdańskim uczniowie zmierzyli się z tematem "Tak, czy nie dla elektrowni atomowej w Polsce?"
Podczas Miejskiego Sejmiku Ekologicznego w Pruszczu Gdańskim uczniowie zmierzyli się z tematem "Tak, czy nie dla elektrowni atomowej w Polsce?" Danuta Strzelecka
Co uczniowie szkoły podstawowej wiedzą o elektrowni atomowej? Otóż okazuje się, że mają całkiem sporą wiedzę na ten temat. A jeśli czegoś nie wiedzieli, śmiało dopytują. Tak było na XVII Miejskim Sejmiku Ekologicznym w Pruszczu Gdańskim. Wydarzenie organizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Pruszczu Gdańskim.

Miejski Sejmik Ekologiczny w Pruszczu Gdańskim

W XVII Miejskim Sejmiku Ekologicznym wzięli udział uczniowie pięciu pruszczańskich szkół podstawowych. Każda grupa pochyliła się nad innym tematem. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 przybliżyli temat katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, Szkoły Podstawowej nr 3 - katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie, Szkoły Podstawowej nr 2 - opowiedzieli o roli elektrowni atomowej jako alternatywy dla innych źródeł energii, Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej - wciągnęli uczestników w dyskusję o wpływie elektrowni atomowych na środowisko, a Szkoły Podstawowej nr 4 - odpowiadali na pytanie "Tak, czy nie dla elektrowni atomowej w Polsce?"

- Tematyka tegorocznego Miejskiego Sejmiku Ekologicznego wynika z zeszłego roku, kiedy to mówiliśmy o odnawialnych źródłach energii i przewinął się temat elektrowni atomowej. Debata, jaka wtedy się odbyła, zainspirowała nas do tego, że postanowiliśmy w tym roku pochylić się tylko nad elektrownią atomową - mówi Anna Radecka, koordynatorka sejmiku. - Z racji tego, że w naszym kraju będzie budowana elektrownia atomowa, bo takie są plany, uznaliśmy, że trzeba edukować młodych ludzi w tym zakresie. To jest główny cel naszego sejmiku, żeby uświadamiać, że budowa nowoczesnej elektrowni atomowej nie jest niczym złym, a wręcz jest duża potrzeba tego.

Wbrew pozorom młodzi ludzie mają już informacje na ten temat. Tematy z tego zakresu poruszane są podczas lekcji biologii, chemii. Ale także podczas właśnie sejmiku, który odbywa się już od kilkunastu lat. Część osób już coś wie, część chce wiedzieć jeszcze więcej. Widać to po debatach, jakie toczyły się po każdej prezentacji.

Czy mamy pieniądze na elektrownię, skoro jest w tym roku rekordowy deficyt budżetowy?
Gdyby miała powstać elektrownia atomowa, to jakie miejsce byłoby najbardziej odpowiednie?
Czy katastrofy elektrowni w Czarnobylu można było uniknąć?
Co robi się ze skażoną wodą?

Te i inne pytania podały podczas dyskusji. Musieli sobie z nimi poradzić prowadzący prezentację, jak i zaproszeni goście.

- Przedstawialiśmy plusy i minusy elektrowni atomowych - mówi Karolina Hańczuk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim. - Jest to temat trudny, bo można patrzeć na to w ten sposób, że elektrownie mogą wybuchnąć i może być katastrofa, ale można też patrzeć z drugiej strony, że energia jest tańsza i też nie będzie szkodzić środowisku. Zdecydowanie najgorsze są węglowe, bo szkodzą środowisku - mają dym, odpady. Dobre są też energie wiatrowe i słoneczne.

Uczestnicy sejmiku uważnie słuchali swoich kolegów i koleżanek.

- Dużo się dowiedzieliśmy z tej debaty - mówi Jakub Sajewicz z SP nr 3 w Pruszczu Gdańskim. - Ja np. myślałem, ze ta elektrownia będzie w Żarnowcu. Nie wiedziałem, że zmieniła się lokalizacja. Przygotowując się do naszego tematu, między innymi oglądałem film o Fukushimie, poszukaliśmy też informacji w internecie.

Ola Myszkowska dodaje: Przekonałam się, że ta elektrownia jest potrzebna, że warto by była.

- Myślę, że ta dzisiejsza debata, ten panel dyskusyjny przybliżył nas do odpowiedzi na to pytanie. Wiemy dużo, dużo więcej niż wcześniej. Sama na koniec podniosłam zieloną karteczkę - na tak, przekonaliście mnie i nawet tych oponentów, którzy na początku podnosili czerwone karteczki na nie. Jest ich zdecydowanie mniej niż na początku naszego spotkania. Dziękuję za cudowną debatę - powiedziała na zakończenie Marzena Kotecka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Pod wrażeniem wiedzy uczniów był także zaproszony ekspert Sławomir Puszkarz, który od 20 lat zajmuje się odnawialnymi źródłami energii.
- Tego atomu jednak nie unikniemy - mówi pan Sławomir Puszkarz. - Bardzo dobrze, że młodzi ludzie dyskutują merytorycznie o tym. Jeśli będzie tak dalej, to będziemy mieli prężnie działającą Polskę energetycznie.

Gościem sejmiku był także senator Ryszard Świlski, który również aktywnie brał udział w panelu dyskusyjnym, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i odpowiadając na pytania uczniów.

CZYTAJ TAKŻE: Droga łącząca Pruszcz Gdański z Cieplewem już gotowa. Można nią jeździć!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto