Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? To może być rak kości! Na co trzeba zwrócić uwagę?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Najczęstszą sytuacją, w której możemy mówić o pojawieniu się nowotworów kości, jest moment wystąpienia zmian przerzutowych. Problemy z guzami rzadko zaczynają się od kości, niemniej jednak nie jest to niemożliwe. Co warto wiedzieć o raku kości? Jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie? WYJAŚNIAMY>>>>
Najczęstszą sytuacją, w której możemy mówić o pojawieniu się nowotworów kości, jest moment wystąpienia zmian przerzutowych. Problemy z guzami rzadko zaczynają się od kości, niemniej jednak nie jest to niemożliwe. Co warto wiedzieć o raku kości? Jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie? WYJAŚNIAMY>>>>Pixabay
Najczęstszą sytuacją, w której możemy mówić o pojawieniu się nowotworów kości, jest moment wystąpienia zmian przerzutowych. Problemy z guzami rzadko zaczynają się od kości, niemniej jednak nie jest to niemożliwe. Co warto wiedzieć o raku kości? Jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Czym jest nowotwór kości?

Terminem tym określa się sytuację, w której zmienione komórki są lokalizowane w niezwykle twardej strukturze, jaką są kości. Obecnie szacuje się, że zmiany pierwotne dotyczą tylko około 1% zachorowań na tę chorobę. W zdecydowanej większości nowotwór kości jest następstwem zmian przerzutowych po tym, jak proces nowotworowy rozpoczął się w innych częściach ciała.

Kto zajmuje się tym nowotworem?

Podstawą opieki i zbadania jest udanie się do lekarza POZ. Następnie on wystawia skierowanie do ortopedy i dopiero po wstępnym rozpoznaniu u tego specjalisty możemy trafić do onkologa. Z zasady w procesie leczenia uczestniczy zarówno ortopeda, jak i fizjoterapeuta.

Przyczyny nowotworu kości

Potencjalnych czynników sprzyjających temu, aby przy kościach rozwinął się nowotwór, jest całkiem sporo. Sprzyja temu:

  • przejście radioterapii,
  • bycie mężczyzną,
  • wysoki wzrost,
  • wiek - w szczególności narażone są osoby w wieku młodzieńczym oraz po 50. roku życia,
  • historia chorób rodzinnych powiązana z nowotworem wywodzącym się z siatkówki oka,
  • zespół Wernera,
  • zespół Blooma,
  • zespół Li-Fraumeniego.

Polecamy

Rodzaje nowotworów kości

Co do zasady ich podział jest bezpośrednio związany z tym, której to struktury dotyczy. Można wymienić:

  • nowotwory chrzęstnotwórcze (związane z tkanką chrzęstną);
  • nowotwory kościotwórcze (związane z tkanką kostną);
  • niezróżnicowane.

Rzadko występujące nowotwory pierwotne wyróżniają się łagodnym przebiegiem i wyróżnia się nowotwory kościotwórcze (kostniak, kostniak zarodkowy itp), chrzęstnotwórcze (np. chrzęstniak) oraz niesklasyfikowane (np. torbiel tętniakowata).
W przypadku nowotworów złośliwych atakujących kości wymienia się przede wszystkim szkliwiaka, chrzęstniakomięsaka oraz mięsaka Ewinga.

Objawy nowotworu kości

Z początku nowotwór kości jest dość skryty i nie ma zauważalnych jego objawów. Pierwszym, który pojawia się wyraźniej, jest ból kości, który często nasila się w trakcie odpoczynku, zwłaszcza w nocy. Jednocześnie obserwuje się wyraźny spadek masy ciała, a z badań krwi wynika wyraźna niedokrwistość. Czasem można również zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych. W miarę postępowania choroby dochodzi do coraz większego zniekształcenia kości, zwykle kończyny. Zwiększa się ryzyko złamań, doskwierać mogą nam przykurcze, stany zapalne ocieplające kończyny czy też uczucie mrowienia.

Polecamy

Diagnostyka nowotworu kości

Najważniejsze są badania obrazowe, np. RTG. Oprócz tego wykonuje się rezonans magnetyczny (MR). W zależności od tego, co wykaże np. rentgen, wykonuje się kolejne badania. Wśród nich można wymienić m.in. scyntygrafię kości, a także diagnozę tomografem komputerowym. Przy powierzchownych guzach częściej stosuje się USG. W praktyce jednak to lekarz specjalista odpowiednio dobiera badania tak, aby możliwie najpełniej zweryfikować sytuację pacjenta.

Leczenie nowotworu kości

Podstawą leczenia nowotworu kości jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Ma on na celu usunięcie ogniska chorobowego przy pozbyciu się bezpiecznego marginesu zdrowych tkanek. Jeśli zmiany są bardzo zaawansowane, konieczne może być usunięcie znacznego fragmentu kości, a w skrajnych przypadkach np. amputacja kończyny. Później w leczeniu stosuje się radioterapię i chemioterapię, czyli tzw. terapię uzupełniającą. W przypadku raka kości ważna jest również późniejsza rehabilitacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto