Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zatrudnić Ukraińców do pracy? Szefie, pamiętaj o zgłoszeniu!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Od roku obowiązuje tzw. szybka ścieżka zatrudniania Ukraińców - nie trzeba pozwolenia, wystarczy zgłoszenie tego w urzędzie pracy. Ale, uwaga! Trzeba dochować terminu 14 dni. -Inaczej może być to uznane za nielegalne powierzenie pracy - ostrzega Violetta Weroniecka, dyrektor PUP w Toruniu.

Obejrzyj wideo: Powstała Toruńska Rada Kobiet

od 16 lat

Pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukrainy na podstawie przepisów ustawy z dnia 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zobowiązany jest w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomić o tym powiatowy urząd pracy (właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania). Powiadomienia o powierzeniu pracy dokonuje się za pomocą systemu teleinformatycznego praca.gov.pl

- Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy bez dopełnienia obowiązku powiadomienia lub złożenie tego powiadomienia po terminie może być uznane za nielegalne powierzenie pracy - ostrzega Violetta Weroniecka, dyrektor PUP w Toruniu.

Dodajmy, że w przypadku takiego scenariusza generuje się tylko niepotrzebne kłopoty. Firma naraża się na potencjalne problemy z tytułu nielegalnego zatrudniania, a i cudzoziemiec może być nieprzyjemnie zaskoczony odkryciem, że zatrudniono go "na lewo". Koniecznie zatem trzeba tego terminu 14 dni dochować.

Ilu Ukraińców już zatrudniono, a ilu pozostało w rejestrach osób bezrobotnych w Toruniu?

Stopa bezrobocia w Polsce na koniec stycznia 2023 wynosiła 5,5 procent. W tym samym okresie dla województwa wyniosła 7,8 proc., a dla samego miasta Torunia - 3,6 proc. Sytuacja na rynku pracy w ostatnich miesiącach była pod tym względem najlepsza od lat. -Wybuch wojny i napływ uchodźców nie spowodował istotnego wzrostu liczby bezrobotnych - podkreśla dyrektor Violetta Weroniecka.

W Toruniu z możliwości rejestracji w urzędzie pracy skorzystało jak dotąd już ponad 650 uchodźców z Ukrainy. 1/3 z nich pozostaje w rejestrach nadal. A jak wygląda zatrudnianie uchodźczyń (bo to głównie o kobiety przecież chodzi)?

- Do dzisiaj w Toruniu pracodawcy zgłosili do PUP dla Miasta Torunia 5055 powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy. W 70 proc. powiadomień głównym miejscem pracy był Toruń. Dodam, że aktualnie posiadamy ponad 20 ofert pracy na ponad 60 stanowisk, na których pracodawcy deklarują również chęć zatrudnienia obywateli Ukrainy. Od początku wybuchu wojny, do toruńskiego urzędu pracy wpłynęło prawie 800 ofert pracy na ponad 2,5 tys. miejsc pracy - podaje "Nowościom" dyrektorka toruńskiego pośredniaka.

Polecamy

Dyrektor Weroniecka nie kryje jednak, że - niestety - od listopada obserwuje się mniejszą ilość ofert pracy zgłaszanych w ogóle do urzędu pracy. Pracodawcy zatrudniają obywateli Ukrainy głównie w oparciu o umowy zlecenie. Tylko 36 procent umów zawartych z uchodźcami to były umowy o pracę. -Co ciekawe, w przypadku powiadomień, w których miejscem pracy był w przeważającej większości Toruń, umów o pracę (a nie - zleceń) było pond 43 procent - zaznacza dyrektor.

Znajomość języka to podstawa! Bez niej trudno o lepszą pracę

Obywatele Ukrainy zatrudniani są w Toruniu i okolicach we wszystkich branżach. Najczęściej jednak na stanowiskach, gdzie pracownicy wykonują proste prace. Poza tym - w grupie operatorów maszyn i urządzeń oraz w charakterze robotników przemysłowych. Rzadziej pracodawcy zatrudniają uchodźców na stanowiskach specjalistycznych.

-To nieznajomość języka polskiego stanowi barierę do powierzania pracy na wyższych stanowiskach. Jest również utrudnieniem w znalezieniu zatrudnienia w ogóle - mówi Violetta Weroniecka.

PUP dla Miasta Torunia sfinansował szkolenia języka polskiego dla 76 chętnych uchodźców. Co symptomatyczne, ponad 83 procent z nich po ukończeniu kursu znalazło pracę. Języka polskiego Ukraińcy uczą się też pilnie kolejny już rok np. w Centrum Integracji "Łącznik" przy ul. Podmurnej w Toruniu. I tutaj kursantki przyznają, że to klucz do znalezienia pracy.

Ci uchodźcy, którzy pracy nie mają, a są zarejestrowani w PUP-ie, mogą skorzystać z instrumentów wsparcia - podobnie jak polscy obywatele. To zatem doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy i wszystkie inne formy pomocy.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto