Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile aut jeździ po Toruniu? Ostatnio sporo ich przybyło! Oto najnowsze dane

Sara Watrak
Sara Watrak
Choć mieszkańców Torunia ubywa, a coraz więcej osób przesiada się na rower, liczba aut wciąż rośnie. Mimo drastycznie wysokich cen paliwa torunianie wciąż kupują kolejne pojazdy. Sprawdziliśmy, o ile wzrosła liczba zarejestrowanych samochodów w Toruniu przez ostatnie lata.
Choć mieszkańców Torunia ubywa, a coraz więcej osób przesiada się na rower, liczba aut wciąż rośnie. Mimo drastycznie wysokich cen paliwa torunianie wciąż kupują kolejne pojazdy. Sprawdziliśmy, o ile wzrosła liczba zarejestrowanych samochodów w Toruniu przez ostatnie lata. Jacek Smarz
Choć mieszkańców Torunia ubywa, a coraz więcej osób przesiada się na rower, liczba aut wciąż rośnie. Mimo drastycznie wysokich cen paliwa torunianie wciąż kupują kolejne pojazdy. Sprawdziliśmy, o ile wzrosła liczba zarejestrowanych samochodów w Toruniu przez ostatnie lata.

Zobacz wideo. Najbardziej dziurawe ulice w Toruniu

Po Toruniu jeździ coraz więcej samochodów

Obecnie w Toruniu zarejestrowanych jest 154 105 pojazdów, z czego aż 75 proc. z nich stanowią samochody osobowe. O ile na początku drugiej dekady XXI wieku, w każdym roku w Urzędzie Miasta Torunia zgłaszano nieco ponad 2000 samochodów osobowych, o tyle teraz liczby te oscylują wokół 4000. Choć wiele mówi się o zamianie auta na rower bądź komunikację miejską w trosce o środowisko, pojazdów na czterech kółkach wciąż przybywa. Głównie są to samochody o silnikach spalinowych, choć zdarzają się również i te bardziej ekologiczne. We wrześniu 2020 po Toruniu jeździło 67 elektryków. W kwietniu 2021 było ich już 104. Wzrasta także liczba pojazdów hybrydowych. We wrześniu w Toruniu zarejestrowanych było 1171 takich aut, pod koniec kwietnia 2021 - 1726. Miasto inwestuje więc w infrastrukturę dla samochodów elektrycznych. W tym roku uruchomiono 46 nowych stacji ładowania.

Warto zauważyć, że choć liczba mieszkańców Torunia spada, to samochodów osobowych jest coraz więcej.

  • Dla przykładu w marcu 2021 liczba stałych mieszkańców wynosiła 178 391, z kolei liczba zarejestrowanych aut 115 415, co daje nam ok. 0,6 auta na osobę.
  • Dla porównania w 2009 w Toruniu na stałe zameldowanych było 193 115 osób. Liczba samochodów osobowych wynosiła z kolei 79 608, co oznaczało, że swój własny pojazd posiadała mniej niż co druga osoba.

Polecamy

Polacy kupują coraz więcej aut

Tendencja wzrostowa dotyczy nie tylko Torunia, lecz także całej Polski. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie najnowsze dane dotyczące liczby aut osobowych zarejestrowanych w pierwszym kwartale 2021 roku. Było ich aż 321 556. Co ciekawe, to aż o 20 tys. więcej niż w tym samym okresie, w roku ubiegłym. Mimo że przez pandemię trudniej było sprowadzić pojazdy z zagranicy, to właśnie one stanowią lwią część samochodów rejestrowanych w Polsce. W minionym kwartale w naszym kraju zarejestrowano 204 093 używanych aut, pochodzących z zagranicy. W pierwszym kwartale 2020 roku liczba ta sięgnęła 194 131.

- W marcu ubiegłego roku ze względu na pandemię zaczęły się problemy ze sprowadzaniem pojazdów. Ludzie kupowali, co popadło. Ceny wariowały i dalej tak się dzieje. Natomiast wielu analityków mówi, że ten wzrost rejestracji ma także związek z elementami psychologicznymi. Pandemia spowodowała upadek i kompromitację komunikacji zbiorowej. W efekcie ogromna liczba ludzi potrzebowała drugiego, trzeciego czy nawet czwartego samochodu, żeby się bezpiecznie poruszać - twierdzi Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów, w rozmowie z money.pl.

Polacy kupowali więc auta w obawie przed zakażeniem. Własne cztery kółka okazały się najbezpieczniejszym środkiem transportu.

Polecamy

Ogromny spadek liczby wizyt w salonach samochodowych

Polacy chętniej kupują auta używane niż nowe, tym bardziej że ceny tych ostatnich z roku na rok są coraz wyższe. Jak pokazują wyniki badań firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy UCE RESEARCH, liczba klientów oraz wizyt w salonach samochodowych spadła w styczniu 2021 o ponad 40 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w dobie pandemii, gdy coraz więcej ludzi traciło pracę, tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na zakup nowego pojazdu. Potwierdza to Mateusz Chołuj z Proxi.cloud. Jego zdaniem spadek ten może być spowodowany niepewnością zatrudnienia, a także tym, że Polacy zaczęli przywiązywać większą wagę do oszczędności i tak dużą inwestycję, jaką jest zakup nowego auta z salonu, odłożyli na lepsze czasy.

Warto dodać, że zmniejszenie ruchu w salonach samochodowych mogło być także związane ze strachem przed zakażeniem. Osoby, które chciały tylko pooglądać pojazdy, wolały zostać w domu i zobaczyć je przez Internet. W obecnych czasach wielu dealerów umawia się z klientem i poprzez transmisję online pokazuje najważniejsze części auta.

Zobaczcie, jak zmieniła się liczba aut w Toruniu na przestrzeni lat. Szczegóły w naszej galerii. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto