Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grant Akademii Orange dla projektu z regionu

(gaz)
Dzieci i młodzież w roli uczestników i twórców kultury - projekt z woj. kujawsko-pomorskiego otrzymał grant w II edycji Akademii Orange

Od stycznia 2011 w całej Polsce rusza realizacja projektów nowoczesnej edukacji kulturalnej, które otrzymały granty w ramach Akademii Orange. Patronem medialnym Programu jest portal organizacji pozarządowych NGO.pl. Łączna pula dofinansowania od Fundacji Orange wynosi 1,5 mln złotych. Jeden ze zwycięskich projektów zostanie przeprowadzony w województwie kujawsko-pomorskim.

Miejsce to nie tylko budynki i drzewa. Miejsce to także dźwięki. I choć rzadko zwracamy na nie uwagę, to stanowią charakterystyczną cześć całego regionu. Temat dźwiękowego pejzażu w połączeniu z akcją plastyczną i fotograficzną eksplorować będą dzieci i młodzież zamieszkujący niewielkie miejscowości woj. kujawsko-pomorskiego.
To do nich adresowany jest projekt „Dźwiękospacery”. Organizatorzy - Fundacja Fabryka UTU i Stowarzyszenie Sztuka Cię szuka, przygotowali warsztaty muzyczne, plastyczne i fotograficzne, które poprowadzą artyści i audio-eksperymentatorzy (m.in. Arszyn, Hati, Emiter, Zgas). Uczestnicy tworzyć będą pamiętniki dźwiękowe i słowniki. Podsumowaniem projektu będzie multimedialna wystawa - dźwiękowa mapa regionu, która pozwoli ukazać okolicę w zupełnie nowej odsłonie. Całe przedsięwzięcie jest jednym z 42 zwycięskich projektów w II edycji programu Akademia Orange.
Tytuł projektu: Dźwiękospacery

Organizator: Fundacja Fabryka UTU

Partnerzy: Stowarzyszenie Sztuka Cię szuka

Czas trwania projektu: styczeń – maj 2011

Miejsce realizacji projektu: woj. kujawsko-pomorskie

kategoria: muzyka, plastyka, fotografia, edukacja kulturalna, wiejska inicjatywa kulturalna, miejsce, w którym żyję

grupa docelowa: dzieci, młodzież

organizacja: fundacja, stowarzyszenie

Toruńska Fundacja Fabryka UTU zajmuje się promocją miasta i regionu, aktywizuje lokalne społeczności i prowadzi działalność kulturalną, edukacyjną i artystyczną. Partner projektu czyli Stowarzyszenie Sztuka Cię szuka zajmuje się głównie sztuką współczesną. Projekt przygotowywany przez te dwie organizacje ma więc na celu zarówno niekonwencjonalną edukację muzyczną, jak i aktywizację dzieci i młodzieży z małych miejscowości, które mają utrudniony dostęp do kultury.

Uczestnicy wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez artystów, dźwiękowców, reżyserów dźwięku i innych specjalistów. Zajmą się dokumentacją muzyczną otaczającego świata. Dodatkowo odbędą się warsztaty plastyczne i fotograficzne oraz między innymi zajęcia z teorii muzyki.

Połączenie dźwięków i obrazów da w efekcie audio-wizualną mapę regionu, która pozwoli na nowo odkryć okolicę. Znajdą się na niej nagrania i fotografie tworzone przez dzieci, ale także przez uczestniczących w projekcie artystów. Powstaną też muzyczne pamiętniki rejestrowane podczas warsztatów.

„Dźwiękospacer” ma uwrażliwić dzieci i młodzież na otaczające dźwięki, pokazać możliwości ich wykorzystania we współczesnej muzyce. Projekt umożliwi kontakt z kulturą i sztuką, co w małych wsiach jest rzadko spotykane. Pokaże też dzieciom nowe możliwości spędzania wolnego czasu i zachęci je do twórczego rozwoju.

Fundacja Orange wierzy, że kultura łączy ludzi, rozwija kreatywność, poszerza horyzonty oraz uczy otwartości na innych. Aby skutecznie zachęcić współczesną młodzież do uczestnictwa

i tworzenia kultury, warto pokazywać, że internet i nowoczesne technologie mogą być nie tylko rozrywką, ale także narzędziem do zdobywania wiedzy i pokonywania barier społecznych. Dlatego właśnie w 2009 roku powstał program Akademia Orange, który koncentruje się na nowoczesnej edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, aby wspierać nowatorskie działania organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i instytucji kultury (teatry, galerie, muzea, biblioteki, etc.) z całego kraju.

Poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach, wydarzeniach kulturalnych i tworzenie materiałów, mają okazję poznawać otaczający świat, integrować się z grupą, a także uwierzyć we własne możliwości. Program promuje także idee Creative Commons pozwalające twórcom, autorom i pomysłodawcom różnorodnych rozwiązań zachować pewne prawa autorskie i jednocześnie podzielić się swoją twórczością, pomysłami oraz wypracowanymi w trakcie trwania projektów materiałami edukacyjnymi.

Łącznie w II edycji zgłoszonych zostało 461 projektów. Zwycięskie inicjatywy wyłoniła Kapituła Akademii Orange, w skład której wchodzą uznane autorytety świata edukacji, nowych technologii, kultury i mediów: prof. dr hab. Barbara Fatyga – antropolog kultury, Jacek Michałowski – psycholog, szef Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Krukowski – historyk sztuki, menadżer kultury, wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Ewa Zadrzyńska – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, Edwin Bendyk – dziennikarz, specjalista od nowych technologii, dr Alek Tarkowski – socjolog, koordynator projektu Creative Commons Polska oraz Jadwiga Czartoryska – Prezes Fundacji Orange.
Kapituła premiowała projekty, które w kreatywny sposób uczą dzieci i młodzież umiejętności społecznych oraz pomagają w przeciwdziałaniu wykluczeniom. Istotnym kryterium było również nawiązanie partnerstwa z inną organizacją oraz zastosowanie nowoczesnych technologii w proponowanych działaniach. Projekty II edycji będą realizowane w pierwszej połowie 2011 r. w całej Polsce.

Poprzednia edycja Akademii Orange, trwająca od października 2009 do czerwca 2010, przyniosła znakomite efekty: 78 organizacji zrealizowało 38 projektów edukacyjnych w 12 województwach, w których uczestniczyło ponad 4 tys. dzieci i młodzieży. Został także utworzony portal www.akademiaorange.pl zawierający filmy, zdjęcia, materiały edukacyjne, opisy działań, scenariusze zajęć i lekcji związane z projektami.

Fundacja Orange
Fundacja Orange, stworzona w 2005 roku przez Telekomunikację Polską i PTK Centertel (Orange) pod nazwą Fundacja Grupy TP, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym prowadząc autorskie programy lub lub wspierając wartościowe działania innych organizacji pozarządowych w obszarach edukacji, kultury i ochrony zdrowia. We wszystkie działania Fundacji angażują się wolontariusze Grupy TP. Głównymi Programami Fundacji Orange są: „Akademia Orange”, „Dźwięki Marzeń”, „Edukacja z Internetem”, „Szkoła bez przemocy”, „Telefon do Mamy”, „Akademia Orange dla bibliotek” i program wolontariatu pracowniczego „W trosce o innych”.

Więcej informacji udzielą:
Antonina Bojanowska, Koordynator ds. Komunikacji Programów, Fundacja Orange
Tel. (22) 844 58 98, E-mail: [email protected]
Krzysztof Rykowski, Koordynator ds. Komunikacji i Wydarzeń Specjalnych, Fundacja Orange
Tel. (22) 844 60 65, E-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto