Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja "Światło" wybudziła kolejne osoby! [ZDJĘCIA, WIDEO]

pb
Oto kolejne osoby wybudzone w Fundacji Światło.
Oto kolejne osoby wybudzone w Fundacji Światło. Grzegorz Olkowski
- To już 52. i 53. wybudzenie w naszym ośrodku. Ostatnie tygodnie były przełomowe dla panów, którzy trafili do nas po wypadkach komunikacyjnych z poważnymi urazami mózgu - mówi Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło” z Torunia.

- Dawid w styczniu tego roku, dwa dni przed swoją studniówką, miał wypadek samochodowy. Jechał z kolegami i uderzył w drzewo. Im nic się nie stało, ale on, jako kierowca, ucierpiał najbardziej. Lekarze powiedzieli, że szanse na jego powrót do zdrowia są zerowe - mówi babcia Dawida.

Kobieta opiekuje się wnukiem na zmianę z jego mamą, która pracuje. Rodzina pochodzi spod Iławy.

- Dawid w tym roku zdawałby maturę. Wypadek pokrzyżował jego plany, ale mam nadzieję, że jeszcze wszystko przed nim - opowiada kobieta.

W podobnej sytuacji jest też 24-letni Dominik spod Płocka. Młody mężczyzna też uległ wypadkowi, w wyniku którego, podobnie jak 19-letni Dawid, doznał poważnego urazu mózgu. Dominik najchętniej pracuje z rehabilitantką, panią Marceliną, która ma na niego bardzo dobry wpływ.

- Od ponad miesiąca obserwowaliśmy poprawę funkcji poznawczych u 24-letniego Dominika, który obecnie komunikuje się świadomie, choć niewerbalnie. Jeżeli zaś chodzi o 20-letniego Dawida, to ostatnie dwa tygodnie były bardzo przełomowe, nastąpiła wyraźna poprawa funkcjonowania, zarówno pod kontem fizycznym, jak i poznawczym. Pacjent próbuje już komunikować się werbalnie. Jest całkowicie świadomy czasu i miejsca, w którym się znajduje - opowiada Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”.

Wczoraj odwiedziliśmy kolejnych wybudzonych pacjentów. 19-letni Dawid podał nam rękę na powitanie i szeptem odpowiadał na pytania. Pokazywał też, że bardzo chciałby mówić głośniej i wyraźniej, ale przeszkadza mu w tym rurka w przełyku.

- Gdy tylko to będzie możliwe, wyjmiemy tę rurkę - zapewnia pani Justyna, jedna z pracownic Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Światło”.

Dominik i Dawid w niedalekiej przyszłości zostaną też przewiezieni na rehabilitację do Bydgoszczy.

- Dzięki cudom w postaci kolejnych wybudzeń w naszym ośrodku możemy dać nadzieję rodzinom innych „śpiochów”, że warto walczyć. Wspólnie możemy edukować społeczeństwo, że jest życie w śpiączce i nie należy go marginalizować - podkreśla Janina Mirończuk.

Prezes Fundacji „Światło” w rozmowie z „Nowościami” zdradza, że po cichu liczy na kolejna wybudzenia. Tym razem mogą to być osoby w średnim wieku.

  • Fundacja „Światło” w Toruniu 7 i 8 września organizuje V Międzynarodową Naukową Konferencję „Ku standardom opieki nad pacjentem w śpiączce”.
  • Głównym jej celem jest wypracowanie standardów opieki, które pozwolą na skuteczniejsze merytoryczne wdrożenie postępowania zwiększającego szansę tej marginalizowanej grupy chorych.
  • Konferencja nie tylko integruje środowisko praktyków opieki zdrowotnej ,ale i naukowców, których dokonania wyznaczają nowe kierunki działań w stosunku do pacjentów w stanie apalicznym.
  • Wezmą w niej udział goście m.in. z Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii.
od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto