Flixbus daje pracę w Toruniu: 4,5 tys. zł, ale zakaz palenia! Kierowcy są sprawdzani podczas próbnego kursu © Tekst: Małgorzata Oberlan, fot. Jacek Smarz
[4/6]

Flixbus daje pracę w Toruniu: 4,5 tys. zł, ale zakaz palenia! Kierowcy są sprawdzani podczas próbnego kursu

Inspektor dodaje, że "palenie to delikatny temat". Przyznaje, że palący kierowcy ofertą pracy Flixbusa mogą poczuć się zdyskryminowani. Z drugiej strony jednak ktoś zaraz może zauważyć, że to nie dyskryminacja tylko promocja zdrowia.

- Pracodawca ma prawo wprowadzić zakaz palenia u siebie. Palić nie można ani w autobusach, ani na większości przystanków. Dość zrozumiałe wydaje się oczekiwanie firmy przewozowej, by kierowca był niepalący. Palący może nie tylko robić złe wrażenia na pasażerach, ale i np. opóźniać odjazd autobusu, oddalając się podczas przerwy w podróży w poszukiwania miejsca na "puszczenie dymka" - mówi inspektor Waldemar Adametz. - Z drugiej strony jednak każdemu kierowcy po przejechaniu 4,5 godziny przysługuje 45 minut przerwy. Można by założyć, że wtedy osoba paląca ma czas dla siebie i się do tego stosuje.

Zobacz także: Skyway 2019. Oficjalny program festiwalu w Toruniu od 20 do 25 sierpnia. Miejsca i opisy instalacji podczas Bella Skyway 2019

Palenie papierosów było poważnym problemem w Kujawsko-Pomorskiem jeszcze 2-3 lata temu. Był to czas, gdy różne zakłady pracy, firmy i sklepy wprowadzały w życie zakaz palenia na swoim terenie. - Wówczas wpływało do nas naprawdę wiele skarg z regionu od palaczy - nie kryje inspektor Waledmar Adametz. - Obecnie sytuacja się uspokoiła.