Flixbus daje pracę w Toruniu: 4,5 tys. zł, ale zakaz palenia! Kierowcy są sprawdzani podczas próbnego kursu © Tekst: Małgorzata Oberlan, fot. Jacek Smarz
[3/6]

Flixbus daje pracę w Toruniu: 4,5 tys. zł, ale zakaz palenia! Kierowcy są sprawdzani podczas próbnego kursu

Rekrutujący zdradzają, że wielu kandydatów na kierowców próbuje oszukiwać. Zapewniają, że nie palą, a tak naprawdę są w szponach nałogu. Firma Noir ma jednak wypracowany sposób sprawdzania przyszłych pracowników. Wysyła ich w jedną lub dwie próbne trasy: Toruń-Wrocław-Toruń. Cała podróż, wraz z noclegiem w hotelu, trwa około 24 godzin. Kandydatowi towarzyszy drugi kierowca.

- Jeśli ktoś pali to w ciągu tych 24 godzin się złamie - mówi Piotr Kołtek. - Oczywiście, próbne jazdy są też okazją do przetestowania umiejętności zawodowych kierowcy, jego kultury osobistej, umiejętności współpracy. Nie zatrudniamy każdego - u nas poziom obsługi klienta naprawdę musi być przyzwoity.

Zobacz także: Skyway 2019. Oficjalny program festiwalu w Toruniu od 20 do 25 sierpnia. Miejsca i opisy instalacji podczas Bella Skyway 2019

Czy warunek niepalenia papierosów podany w ofercie pracy nie jest czasem dyskryminacją? - Żadne przepisy prawa pracy tego nie precyzują. Owszem, Kodeks pracy mówi o równym traktowaniu pracowników (i kandydatów) ze względu na płeć, wiek, narodowość, wyznanie, przynależność związkową i inne cechy, ale nie odnosi się do stylu życia czy używek - zaznacza inspektor Waldemar Adametz, wicedyrektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.