Dziki zniknęły z Torunia? Planowany odstrzał prawie zrealizowano

Sara Watrak
Sara Watrak
Miasto z problemem dzików zmaga się co najmniej od marca. Prośby o niedokarmianie niewiele dały. Prezydent Michał Zaleski podjął więc trudną decyzję i wydał polecenie odstrzału.
Miasto z problemem dzików zmaga się co najmniej od marca. Prośby o niedokarmianie niewiele dały. Prezydent Michał Zaleski podjął więc trudną decyzję i wydał polecenie odstrzału. Sławomir Kowalski/UMT
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wracamy do sprawy dzików w Toruniu. Miasto z problemem zwierzyny zmaga się co najmniej od marca. Prośby o niedokarmianie niewiele dały. Prezydent Michał Zaleski podjął więc trudną decyzję i wydał polecenie odstrzału. Spotkało się to z dużym sprzeciwem wśród mieszkańców. Partia Zieloni utworzyła nawet petycję do prezydenta z apelem o wstrzymanie odstrzału dzików na terenie Torunia. Podpisało ją 1200 osób. Na nic się to jednak zdało. Większość dzików już odstrzelono. Czy to oznacza rozwiązanie problemu?

Zobacz wideo. Dziki w Toruniu. Mieszkańcy je dokarmiają

Dziki przychodziły do Torunia na żer

Wiosną dziki w Toruniu można było spotkać na placach zabaw i parkingach. Zwierzęta spacerowały pod blokami i zaglądały do śmietników w poszukiwaniu pożywienia. W mediach społecznościowych regularnie pojawiały się nowe nagrania i zdjęcia, na których widać, jak mieszkańcy zrzucają dzikom jedzenie z balkonów, mimo że o niedokarmianie zwierząt niejednokrotnie apelował sam prezydent Michał Zaleski.

Warto przeczytać

- Ja wiem, że macie dobre serca i kochacie zwierzęta, ale dokarmianie dzików w Toruniu musi się skończyć! Mamy informacje o przypadkach regularnego przygotowywania i wykładania żywności w miejscach bytowania dzików. To absolutnie niedopuszczalne! W ten sposób robimy zwierzętom krzywdę. Zaburzamy ich zdolność poszukiwania pożywienia w naturalnym środowisku i uczymy je, że żywność znajdą w mieście, a nie w lesie - mówił kilka miesięcy temu prezydent.

Dziki upodobały sobie przede wszystkim Rubinkowo i ogródki elanowskie, ale można je było spotkać także w okolicach ulicy Lubickiej. W sumie w Toruniu, w maju doliczono się aż 162 osobników. Przyczyn tak dużej liczby dzikiej zwierzyny było kilka - począwszy od lokalizacji naszego miasta na obrzeżach Puszczy Bydgoskiej, skończywszy na zachowaniu ludzi, którzy sami zapraszali dziki do miasta, nie zamykając śmietników i zostawiając resztki pożywienia pod blokami.

W maju prezydent miasta podjął decyzję o odstrzale 50 dzików do końca 2021 roku. Jak zapewniał Michał Przepierski, rzecznik prasowy Toruńskiej Organizacji Łowieckiej, odstrzał odbywa się w miejscach do tego wyznaczonych, poza obszarem zabudowanym, gdzie można użyć broni palnej.

Ile dzików w Toruniu już odstrzelono?

Redukcja dzików przebiegła dość sprawnie. Do 20 lipca myśliwi odstrzelili 29 sztuk zwierzyny. Już wtedy dziki rzadziej pojawiały się na terenie miasta. Jak przedstawia się sytuacja po 5 miesiącach od rozpoczęcia odstrzału?

- Zastrzelonych zostało 48 dzików, do końca roku pozostały jeszcze dwa - informuje Michał Przepierski.

Nietrudno zauważyć, że w minionych miesiącach nieproszeni goście przestali pojawiać się w mieście. Potwierdza to rzecznik straży miejskiej, Jarosław Paralusz.

Polecamy

- W ostatnim czasie zgłoszenia dotyczące dzików na terenie miasta zdarzały się bardzo rzadko - mówi.

Również zdaniem Michała Przepierskiego dotychczasowe działania Toruńskiej Organizacji Łowieckiej okazały się skuteczne. Przyczyn mniejszej liczby dzików na terenie miasta należy upatrywać jednak nie tylko w dużej redukcji. Znaczenie ma także ogromna ilość pożywienia na polach. - Rolnicy intensywnie zbierają kukurydzę i w efekcie na polach pozostaje bardzo dużo kolb - tłumaczy Michał Przepierski. Dodaje, że na polach myśliwi, bez ograniczeń planami hodowlanymi, realizują dyspozycje rządu i intensywnie redukują populację. Przyczyną zwiększenia odstrzału jest zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń.

Będzie kolejny odstrzał dzików w Toruniu?

Prawdopodobnie na 50 zastrzelonych dzikach w Toruniu się nie skończy. - Mamy wstępne ustalenie, że Prezydent Torunia wyda zezwolenie na odstrzał kolejnych 30 dzików w 2022 roku - mówi Michał Przepierski. Wszystko po to, aby problem nie powrócił zimą. Według Michała Przepierskiego, gdyby nie odstrzał dzików, ze stada 162 zrobiłoby się w przyszłym roku stado liczące 300 osobników, a za dwa lata - 700. Tym bardziej że przez nieprawidłowości w uprawach rolnych, które powodują u dzików dewiację w rozrodzie, zwierzęta rozmnażają się obecnie częściej, a lochy rodzą nie trzy bądź cztery warchlaki, lecz nawet siedem młodych.

Przypomnijmy, że odstrzałowi dzików sprzeciwiają się setki torunian, w tym przedstawiciele Lewicy oraz organizacji prozwierzęcych. Zdaniem Piotra Korpala, prezesa Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt, odstrzał nie rozwiąże problemu.

- Aby życia dzików nie poszły na marne, powinniśmy wypracować procedury na przyszłość, bo obawiam się, że te sytuacje będą się powtarzały – mówi. Chodzi m.in. o wprowadzenie regulaminu ogródków działkowych dotyczącego przechowywania odpadków czy właściwe zabezpieczenie śmietników na spółdzielniach.

Najważniejsze jednak jest niedokarmianie dzików - tym bardziej że za wyrzucanie jedzenia na trawnik czy w miejscach ogólnodostępnych grożą kary. - To jest po prostu zaśmiecanie - wyjaśnia Komendant Straży Miejskiej. W art. 145. Kodeksu Wykroczeń czytamy "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany."

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie