Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwór Artusa. Co nas czeka we wrześniu?

tom
(httppl.wikipedia.orgwindex.phptitle=PlikIMG_83882.JPG&filetimestamp=20080309174519)
(httppl.wikipedia.orgwindex.phptitle=PlikIMG_83882.JPG&filetimestamp=20080309174519) wikipedia.org
Jakie imprezy kulturalne czekają nas we wrześniu w Dworze Artusa. Zobacz program.

3 września (sobota), godz. 19.00, Sala Mała
Jazz w Artusie: Sebastian Zawadzki Trio

Sebastian Zawadzki - fortepian
Mariusz Praśniewski - kontrabas
Radek Wośko - perkusja

Sebastian Zawadzki Trio to toruńscy laureaci tegorocznego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Trio zaprezentuje program, na który złożą się kompozycje lidera grupy Sebastiana Zawadzkiego.


6 września (wtorek), godz. 19.00, Galeria Artus
Poza Płaszczyznę Obrazuwernisaż wystawy Magdy Węgrzyn

Magda Węgrzyn jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK (specjalizacja malarstwo i witraż), a także stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jej prace wystawiane były w Palermo, Bolonii, Krośnie, Zakopanym i w Toruniu.

„Obrazy są próbą znalezienia kształtów jakie nie występują w przyrodzie. Odbiorcom zapewne gdzieś kojarzą się formy podobne, w przyrodzie zaobserwowane, nie są one jednak niczym, co istnieje realnie. Istnieją jedynie na płaszczyźnie obrazu. A jednocześnie te wymyślone formy chcą stać się częścią świata rzeczywistego, dlatego wyrywają się poza obraz. Najbliżej im chyba do kształtów oglądanych pod mikroskopem, czy organizmów żywych rafy koralowej, lecz jako takie nie dają się jednoznacznie sklasyfikować.”
Wystawa czynna do 27 września.


10 września (sobota), godz. 19:00, Sala Wielka
Wieczór Kabaretowy – Kabaret Ciach

Kabaret Ciach został założony zimą 1994 roku między innymi przez Janusza Rewersa (charakterystyczna postać z serialu komediowego Spadkobiercy) oraz Tomasza Kowalskiego. Bez wątpienia Ciach należy do najważniejszych kabaretów powstałych w słynnym zielonogórskim zagłębiu kabaretowym.
Program artystyczny to wzięte z życia lub absurdalne sytuacje, w których dominuje tematyka społeczna, kryminalna oraz parodie znanych postaci, zdarzeń i piosenek. W Dworze Artusa kabaret zaprezentuje nowy program – Listy od Widzów, który powstał w oparciu o korespondencję otrzymaną od fanów.


17 września (sobota), godz. 19.00, Sala Wielka
Trzy Korony – koncert pamięci Krzysztofa Klenczona

Koncert zespołu Trzy Korony jest dedykowany pamięci Krzysztofa Klenczona. W tym roku mija 30 lat od jego tragicznej śmierci. Skomponował największe przeboje Czerwonych Gitar: Historię jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Kwiaty we włosach i wiele innych.
Zespół Trzy Korony został założony w marcu 1970 roku po odejściu Klenczona z Czerwonych Gitar. Działał od wiosny 1970 do jesieni 1972 roku i nagrał jeden album - Krzysztof Klenczon i Trzy Korony.
W 2005 roku zrodził się pomysł reaktywacji grupy. Zespół nie tylko kontynuuje dorobek twórczy Krzysztofa Klenczona, ale także tworzy nowe piosenki utrzymane w stylu i konwencji lat siedemdziesiątych.


21 września (środa), godz. 19.00, Sala Wielka
Świat i okolice
Na nieznany skraj Europy. Międzynarodowa ekspedycja samochodowa „Workuta - Bajdarata 2011”
Spotkanie z uczestnikami wyprawy.

Międzynarodowa ekspedycja samochodowa „Workuta - Bajdarata 2011” była pierwszym w historii przejazdem z centralnej Europy do jej skrajnego, wschodniego punktu. Uczestnicy jako pierwsi w historii dotarli do ujścia Bajdaraty pojazdem mechanicznym. Celem wyprawy było także dowiezienie do Workuty (nie prowadzi tam droga) tablicy upamiętniającej śmierć tysięcy więźniów politycznych GUŁ-agu, w tym więźniów narodowości polskiej, a także dostarczenie lekarstw i darów do miejscowego szpitala i sierocińca. Efektem ekspedycji jest film dokumentalny, który premierę będzie miał podczas Festiwalu Camerimage 2011.

Członkowie wyprawy podczas spotkania w Dworze Artusa, opowiedzą o swoich przygodach w trakcie podróży, zaprezentują też fragmenty filmu oraz zdjęcia z tego przedsięwzięcia.


22 września (czwartek), godz. 18.30, Kafeteria Struna światła
Czwartki z filozofią - Jak dobrze sprzedać kobietę? Problem kobiecości w filozofii oraz polityce - wykład dr Ewy Bińczyk i dr Aleksandry Derry

Kobiecość, męskość, płeć, seksualność, cielesność, dyskryminacja, seksizm – to słowa i kryjące się za nimi zjawiska, które wywołują wiele burzliwych dyskusji, nie tylko na łamach specjalistycznej literatury akademickiej. Feminizm jako zbiór teorii oraz ruch emancypacyjny od wielu lat wypracowuje sposoby uzasadnienia sensowności prowadzenia polityki równościowej, uwrażliwia na wszelkie przejawy dyskryminacji, marginalizacji oraz wykluczenia społecznego.
„Wykład koncentruje się przede wszystkim na problemie uwikłania kobiecości w zjawiska utowarowienia i komercjalizacji. Posługując się licznymi przykładami, także lokalnie usytuowanymi, chcemy pokazać jak filozoficzne koncepcje feministyczne mogą przysłużyć się wypracowaniu sprawiedliwszej i bardziej wrażliwej polityki społecznej.”


28 września (środa), godz. 16.30, Sień Dworu Artusa
Oprowadzanie po Dworze Artusa

Dwór Artusa jest budynkiem użyteczności społecznej ale jest także zabytkiem historycznym i architektonicznym. Przez wiele lat turyści, przewodnicy, a także mieszkańcy nie mogli jednak regularnie zwiedzać wnętrz budynku. Od czerwca zainaugurowane zostały cykliczne oprowadzania, przeznaczone dla turystów indywidualnych. Raz w miesiącu, pod okiem przewodnika, wszyscy chętni mogą obejrzeć niedostępne zakamarki budynku, a także posłuchać historii, opowieści i legend związanych z Dworem Artusa w Toruniu. Oprowadzanie odbędzie się, gdy zbierze się grupa minimum 5 osób.


29 września (czwartek), godz. 18:30, Galeria Artus
W pogoni za pięknem przyrody – wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej

Okręg Toruński Związku Polskich Fotografów Przyrody przygotował wystawę przedstawiającą piękno natury, niezwykły czar, idealne proporcje i harmonię kolorów.
„Jej obiektywnej doskonałości doświadczaliśmy na każdym niemal kroku, a także, a może przede wszystkim – próbując pokazać ją z bardzo bliska. Zaskakiwała nas wtedy niezwykłą subtelnością kształtów, linii, formy i faktury – stanowiąc niewyczerpane źródło inspiracji.”
Wystawa czynna do 18 października.


30 września (piątek), godz. 20.00, Kafeteria Struna światła
Me-Wash – czyli Artus Slam №2.

Specjalny slam poetycki poświęcony Czesławowi Miłoszowi. Artus Slam składać będzie się z dwóch części. Pierwsza to prezentacja autorskiej poezji, w której wysokość głównej nagrody - 700 PLN nawiązuje do 700 lat istnienia Dworu Artusa. Druga część polegać będzie na ułożeniu tekstu poetyckiego do fragmentu wiersza Miłosza. Autor wytypowany przez jury-publiczność otrzyma nagrodę symbolizującą setną rocznicę urodzin poety – 100 PLN.


Codziennie najświeższe wiadomości z naszego miasta i regionu prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!


za: Dwór Artusa

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto