Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny toruński arsenał, główna siedziba Muzeum Etnograficznego, przechodzi remont

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Prace przy wejściu do siedziby Muzeum Etnograficznego potrwają jeszcze tydzień, góra dwa
Prace przy wejściu do siedziby Muzeum Etnograficznego potrwają jeszcze tydzień, góra dwa Grzegorz Olkowski
W związku z remontem budynku dawnego arsenału wejście do Muzeum Etnograficznego w Toruniu przeniesiono na ulicę Uniwersytecką.

Zobacz wideo: Na maszynie tego samego typu Piłsudski drukował Robotnika. Tak ona wygląda!

od 16 lat

Budynek i otoczenie dawnego arsenału przy ul. Wały Generała Sikorskiego 19, w którym siedzibę ma Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, przechodzi remont.

Elewacja już gotowa

Jesienią ubiegłego roku ogłoszono przetarg na jego wykonanie. W zakres prac wchodziły między innymi renowacja i konserwacja wypraw na elewacji i malowanie, montaż zabezpieczeń przeciw ptakom, renowacja stolarki okien poddasza z remontem ocieplenia i wymianą okien wewnętrznych, renowacja wrót drewnianych oraz drewnianych szczytów poddasza oraz remont rynien i rur spustowych.

Prace, sfinansowane przez Urząd Wojewódzki, ruszyły wiosną i już się zakończyły. Obecnie trwa remont wejściem do arsenału.

Nie będzie utrudnień

- Były tam duże kamienie, które utrudniały wejście do budynku - mówi dyrektor Muzeum Etnograficznego Hubert Czachowski. - Zostaną one usunięte i a w ich miejsce położone płyty. Wszystko oczywiście za zgodą Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W związku z remontem arsenału tymczasowo zmieniła się organizacja ruchu na terenie muzeum. Obecnie, od 13 września, wchodzi się na jego teren od strony ulicy Uniwersyteckiej.

- Myślę, że to kwestia tygodnia, maksymalnie dwóch, jak wszystko będzie gotowe i wrócimy do normalnego funkcjonowania - dodaje dyrektor Czachowski.

Muzeum w arsenale od 1959 roku

Przypomnijmy, że dawny arsenał artyleryjski Twierdzy Toruń jest siedzibą Muzeum Etnograficznego od 1959 roku.

Budynek w stylu klasycystycznym powstał w 1824 roku w sąsiedztwie wyburzonego w tym samym roku kościoła św. Wawrzyńca. Powstał on podczas budowy pierwszego etapu rozbudowy Twierdzy Toruń. Pełnił funkcję wozowni, magazynu broni, reduty. Z każdej strony budynku były po dwie bramy wjazdowe. Wewnątrz obiektu zachowała się strzelnica, ruchome pomosty do dział oraz jego szczytach żurawie do wciągania ładunków. Wzmocnione naroża były przykryte wypełnionym piaskiem stropem odpornym na bombardowanie. Prawdopodobnie miały służyć obrońcom jako punkt oporu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto