MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy trzynasta emerytura może być zajęta przez komornika? Tak! Strata w wysokości 400 złotych jest znacząca?

llured
Dowiedz się, jakie są przepisy dotyczące egzekucji w przypadku trzynastej emerytury i jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jednak czy wiesz, że istnieje ryzyko, że ta dodatkowa kwota może zostać zajęta przez komornika? Coroczna trzynasta emerytura to dla wielu seniorów ważne wsparcie finansowe.
Dowiedz się, jakie są przepisy dotyczące egzekucji w przypadku trzynastej emerytury i jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jednak czy wiesz, że istnieje ryzyko, że ta dodatkowa kwota może zostać zajęta przez komornika? Coroczna trzynasta emerytura to dla wielu seniorów ważne wsparcie finansowe. FOT 123RF
Coroczna trzynasta emerytura stanowi istotne wsparcie finansowe dla wielu seniorów. Niemniej jednak, czy zdajesz sobie sprawę, że istnieje ryzyko, iż ta dodatkowa kwota może zostać zajęta przez komornika? Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi egzekucji w przypadku trzynastej emerytury i dowiedz się, jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Trzynasta emerytura - terminy i kwoty

Wypłata trzynastej emerytury przypada na kwiecień i stanowi ważne uzupełnienie budżetu dla seniorów. W roku bieżącym, wartość tego świadczenia wzrosła o 12,12 proc., co oznacza wypłatę w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1780,96 zł brutto.

Kto ma prawo do trzynastej emerytury?

Trzynasta emerytura przysługuje seniorom, którzy są uprawnieni do różnych świadczeń, takich jak emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Istnieje również ważna zasada - nie trzeba składać dodatkowego wniosku, a wypłaty nie zależą od dochodu seniora.

Polecamy!

Zajęcie trzynastej emerytury - czy to możliwe?

Według przepisów, trzynasta emerytura jest wolna od egzekucji, co oznacza, że komornik nie może jej zająć. Niezależnie od wysokości zadłużenia czy okoliczności, świadczenie to pozostaje do dyspozycji seniora. Jednak istnieje pewne ryzyko związane z nadpłatą podatku od trzynastej emerytury, która może być podlegać egzekucji komorniczej.

Zwrot podatku od trzynastej emerytury a ryzyko zajęcia

Co roku wielu seniorów otrzymuje zwrot części nadpłaconego podatku od trzynastej emerytury. Niestety, zgodnie z przepisami, taki zwrot może być podlegać zajęciu przez komornika. Jest to istotne ryzyko, szczególnie gdy kwota zwrotu wynosi około 400 zł. W takim przypadku, komornik ma prawo wystąpić do urzędu skarbowego o zajęcie nadpłaty podatku, co może skutkować stratą tej kwoty dla seniora.

Trzynasta emerytura stanowi istotne wsparcie finansowe dla wielu seniorów. Choć samo świadczenie jest wolne od egzekucji, istnieje ryzyko zajęcia nadpłaty podatku od trzynastej emerytury przez komornika. Dlatego ważne jest, aby seniorzy byli świadomi przepisów i potencjalnego ryzyka, oraz aby starali się unikać nadpłat podatkowych, które mogą zostać poddane egzekucji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy trzynasta emerytura może być zajęta przez komornika? Tak! Strata w wysokości 400 złotych jest znacząca? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto