Budżet obywatelski Torunia. Wiele zgłoszonych projektów i mniej pieniędzy do podziału. Czego domagają się mieszkańcy? [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na liście projektów zgłoszonych w tym roku do budżetu obywatelskiego dominują przedsięwzięcia związane z zielenią, odpoczynkiem i rekreacją. Wśród zadań ogólnomiejskich znajdziemy np wniosek o doposażenie Parku Tysiąclecia
Na liście projektów zgłoszonych w tym roku do budżetu obywatelskiego dominują przedsięwzięcia związane z zielenią, odpoczynkiem i rekreacją. Wśród zadań ogólnomiejskich znajdziemy np wniosek o doposażenie Parku Tysiąclecia Grzegorz Olkowski
W tym roku torunianki i torunianie przygotowali ponad 200 projektów do budżetu obywatelskiego. Na głosowanie spokojnie mogą czekać autorzy wniosków z Rubinkowa, pozostali będą jednak musieli zabiegać o głosy i to bardzo, bo konkurencja będzie ogromna.

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Podczas niedawnej dyskusji nad raportem o stanie gminy, radni, prezydent oraz mieszkańcy, którzy wzięli w niej udział, rozmawiali m.in. o toruńskim budżecie obywatelskim. Wnioski jakie z tego płynęły były takie, że zainteresowanie budżetem powoli opada, co jest jednak zjawiskiem notowanym w całej Polsce. Niecały miesiąc od absolutoryjnej sesji Rady Miasta, została opublikowana lista projektów najnowszej edycji budżetu. W tym roku mieszkańcy miasta złożyli ich 211, czyli o 55 więcej niż w roku ubiegłym.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni liczbą złożonych wniosków - mówi cytowany na stronie internetowej UMT Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji. - Liczyliśmy na wynik podobny do ubiegłorocznego.

Nie przeocz

Jak informuje dyrektor, jest to trzeci przypadek w dziejach toruńskiego budżetu obywatelskiego, gdy liczba złożonych wniosków przekroczyła 200. Tak wysoko ustawiona poprzeczka utrzymała się nawet po wstępnej weryfikacji wniosków. Z powodu różnych błędów formalnych urzędnicy odrzucili 10 z nich, do kolejnego etapu przedostało się zatem 201 projektów.

Gdzie jest najwięcej, a gdzie najmniej projektów?

Najdłuższa, tradycyjnie, jest lista przedsięwzięć ogólnomiejskich, tym razem trafiły na nią 53 propozycje. Na osiedlach największym zaangażowaniem wykazali się w tym roku mieszkańcy Chełmińskiego, którzy złożyli 18 projektów. Na drugim miejscu, z 16 projektami, znalazły się Stawki, a na trzecim wspólnie Bydgoskie i Podgórz - na każdym z tych osiedli mieszkańcy przygotowali po 15 projektów. Najmniej, bo tylko trzy projekty, pochodzi z Rubinkowa. Ma to jednak swoje dobre strony. Koszt budowy Słonecznej Promenady przy ul. Piskorskiej szacowany jest na 144 tysiące złotych, osiedlowych zjeżdżalni linowych przy ul. Dziewulskiego i Niesiołowskiego - 70 tys. złotych, zaś montaż ośmiu betonowych stołów do gry w piłkarzyki - 80 tys. złotych. W sumie daje to 194 tysiące złotych, tymczasem w puli osiedlowej jest ponad 370 tysięcy złotych. Teoretycznie wystarczy więc, że projekty te otrzymają podczas głosowania po jednym głosie i zostaną zrealizowane.

Budżet obywatelski - co dalej?

Wcześniej jednak te i inne zgłoszone pomysły, będą musiały przejść przez kolejne etapy weryfikacji. Jeden z nich, w którym swoje uwagi mogą składać mieszkańcy, właśnie trwa. Lista wszystkich propozycji zgłoszonych do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego znajduje się TUTAJ. Swoje uwagi można wysłać do 28 lipca włącznie, pisząc na adres: [email protected], bądź kierując pismo do Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8. Urzędnicy proszą, aby w każdej sytuacji podać tytuł oraz numer projektu, jakiego uwagi dotyczą, oraz dane kontaktowe zgłaszającego.

- Jednocześnie rozpoczynają się prace zespołu sprawdzającego wnioski pod kątem zawartości merytorycznej, które potrwają do 10 września - informuje dyrektor Paweł Piotrowicz.

Kiedy będzie można głosować?

Głosowanie odbędzie się w październiku, wyniki powinniśmy poznać w listopadzie. Zainteresowanie budżetem obywatelskim w Toruniu, jak widać, jest duże - potrzeby mieszkańców również. Suma przeznaczona na realizację tych wygranych, jest jednak nieco niższa niż w poprzednim roku. Jak już wcześniej informowaliśmy, władze miasta zmieniły sposób finansowania budżetu obywatelskiego, w efekcie do podziału jest 7 milionów 220 tysięcy złotych.
Wśród ponad 200 projektów dominują przedsięwzięcia związane z zielenią, wypoczynkiem i rekreacją. Na liście są również inwestycje drogowe, a także schodowe - wśród projektów ogólnomiejskich znalazł się remont schodów przed zrekonstruowanym pomnikiem wojsk balonowych w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
Na opisanie wszystkich 201 inicjatyw nie mamy miejsca. Polecamy jednak Państwa uwadze galerię z kilkoma ciekawostkami, które tegorocznych projektów dotyczą, oraz listę, na której wszystkie zgłoszone projekty się znajdują.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie