16 sierpnia rusza 13. Bella Skyway Festival. Oto szczegółowy program.

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Co będzie na 13. Bella Skyway Festival?
Co będzie na 13. Bella Skyway Festival? Toruńska Agenda Kulturalna
Udostępnij:
Tego lata Bella Skyway Festival ponownie zagości w sercu Torunia. Trzynasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się 16–20 sierpnia 2022 r. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

13. Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu. Oto program i atrakcje

Wzorem ubiegłego roku Bella Skyway Festival zostanie w 2022 roku zorganizowany w formie trzech zamkniętych stref: na placu Rapackiego, w Dolinie Marzeń oraz na terenie Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Ograniczenie terenu otwiera możliwość nadania każdemu z sektorów wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo biletowane strefy uzupełnione zostaną o otwarte wydarzenie towarzyszące, którym toruński festiwal chce wesprzeć ukraińskich artystów. Niezwykły, przygotowany przez kolektyw ukraińskich twórców mapping wyświetlany na kościele pw. Ducha Świętego na Rynku Staromiejskim będzie wyrazem solidarności Bella Skyway Festival z narodem ukraińskim.

Co nas czeka? Wizualizacje i zdjęcia tegorocznych atrakcji możecie obejrzeć >>> TUTAJ <<< lub w naszej galerii!

Polecamy

Zwiedzanie festiwalu będzie możliwe wyłącznie na podstawie biletu, który będzie można zakupić elektronicznie bądź w kasach festiwalowych. Bilety są dostępne w cenie 25 złotych zarówno w internecie, jak i w kasie zamku krzyżackiego. W trakcie trwania wydarzenia bilety będzie można zakupić w kasach ustawionych na terenie festiwalu. Bilety zakupione online będą obowiązywały na konkretny dzień festiwalu wskazany na dokumencie.

Instalacje 13. Bella Skyway Festivalu

Dolina Marzeń

 • Drzewostoja - Instalacja skupia się na antropomorfizacji drzew, odnosi się do zaanimowanych emocji rzutowanych na pnie.
 • Hehku II - Artysta w swojej pracy zastanawia się nad związkiem ludzkości z naturą. Wyświetlane sceny w cukierkowych kolorach z jednej strony mają wzbudzić w nas pożądanie, a z drugiej być ostrzeżeniem o przyszłych katastrofach.
 • Nowa nadzieja - Podobnie jak horyzont zdarzeń sprawia, że nie możemy dostrzec co się za nim kryje, tak gniazdo oddziela i chroni młode przed światem zewnętrznym. W tym pieczołowicie przygotowanym schronieniu wykluwa się nowe życie, a wraz z nim nowa nadzieja.
 • Lustro - Obiekt jest refleksją na temat próby ucieczki człowieka od natury, z którą jest nierozerwalnie połączony.
 • Migawki z przyszłości - Główny bohater animacji zostaje wrzucony w 3 zupełnie odmienne światy z przyszłości.
 • Fragments of Reality - to zamknięte w setkach małych lusterek piękno, istniejące tylko dzięki otaczającej naturze. Instalacja nie mogłaby istnieć gdyby nie wiatr, który nią porusza i światło, które odbija rzeczywistość tworząc nieprzewidywalne mozaiki.
 • Prometheus 4.0 - to latarnia przynosząca ogień, miejsce spotkania, którego tak brakuje w dzisiejszym świecie.
 • Spider O'Clock - SPIDER O’CLOCK to godzina, która wybija po zmierzchu. To tu, w Dolinie Marzeń, spotykają się wszystkie pająki by tańczyć razem w rytmie calypso.
 • Touch the star - to interaktywny spektakl świetlny, który symuluje kontakt z gwiazdą wywołując w odbiorcach różnorodne emocje od strachu i niepewności po radość i szczęście.
 • Natura na balu - Ludzie uwikłani w plan Natury, bez poznania przyczyny ani skutku, dążyli do spełnienia Jej zachcianki. I oto jesteśmy, w tym miejscu i czasie, podziwiając Naturę i zorganizowany przez Nią bal.

Polecamy

BIEŻĄCE INFORMACJE NA TEMAT BELLA SKYWAY FESTIVAL 2022 ZNAJDZIESZ NA FACEBOOKU >>> TUTAJ <<<

Plac Rapackiego

 • The Anooki Shake Up Toruń - Anooki bawią się budynkiem. Przekręcają go i ożywiają, przekształcają w żywą materię, zawsze z tą samą intencją - by przekazać coś ważnego.
 • Apparition - Anooki w swojej nieograniczonej radości przypominają nam o tym, jak cenna jest nasza planeta.
 • Przeżyj to - Pokaz jest artystyczną interpretacją kluczowego momentu w życiu człowieka. To moment, w którym pozostajemy bezradni, a nasz dalszy los zależy od innych osób.
 • The Snow globe - Anooki są niezłomnymi posłańcami środowiska. Ich kra lodowa rozpuściła się, przez co są świadomi kruchości naszej planety. Próbują pokazać nam, że rozwiązanie problemów związanych z ochroną środowiska leży w w każdym z nas i mamy moc, aby to naprawić.
 • Bisou - Anooki to najlepsi przyjaciele na świecie. Skaczą, bawią się i tańczą. Czasem możemy nakryć ich za kościołem, gdy dają sobie buziaka w policzek lub gdy biorą zakazaną kąpiel w stawie.
 • Récréation - Te dwie sympatyczne postacie podróżują po świecie z niebywałą determinacją, by zainspirować nas do dbania o ziemię.

Polecamy

Muzeum Etnograficzne

 • Rozświetlony skansen - Podczas spaceru po skansenie będzie można na chwile się zatrzymać i zastanowić, kto jest opiekunem przyrody w betonowym świecie ludzi.
 • Energia przyszłości - Światło, animacja, mapping w połączeniu z muzyką przeniosą słuchaczy w cyfrową przyszłość koncertową.
 • Małe i duże formy - Dzięki współczesnej technologii, możemy prześledzić podróż od pojedynczej komórki po cały, żywy organizm.
 • Kalejdoskop - Natura jest równie piękna co nieprzewidywalna, a urokliwe krajobrazy w ciągu zaledwie kilku minut mogą zmienić się za sprawą pogody. Destrukcyjny charakter sił natury, jak i ich okiełznane oblicze przyczynią się do napędzania maszyn stworzonych przez człowieka.
 • Pasterz drzew - Entowie, zwani Pasterzami Drzew, to długowieczne istoty z mitologii tolkienowskiej, które przypominały swoim wyglądem drzewa z pradawnych puszczy, a sensem ich życia była opieka nad lasami i dbanie o och wzrost.

Polecamy

BIEŻĄCE INFORMACJE NA TEMAT BELLA SKYWAY FESTIVAL 2022 ZNAJDZIESZ NA FACEBOOKU >>> TUTAJ <<<

Wydarzenia towarzyszące

 • Watching behind the Horizon - Wspólnie z Natalyą Mitrokhiną, dyrektor artystyczną kijowskiego festiwalu, organizatorzy Bella Skyway Festival postanowili zaprosić do współpracy ukraińskich twórców mappingu 3D. Efektem będzie ogólnodostępny mapping prezentowany na fasadzie kościoła Ducha Świętego, który współtworzyć będą artyści związani z kijowskim festiwalem: Svitlana Reinish, Kurbas Pro, BlckBox oraz EVM ART. Całość, obok fragmentów charakterystycznych dla stylu każdego z artystów zawierać będzie elementy kojarzące się z Ukrainą – dla pokrzepienia tych, którzy jako uchodźcy znaleźli się w Toruniu.
 • Kobiety. Czas zmian - Wystawa „Kobiety: czas zmian” przywołuje najbardziej inspirujące, poruszające i wyjątkowe historie kobiet przekraczających granice, pokonujących przeszkody i wyznaczających nowe drogi dla siebie i innych. Wyselekcjonowane i zebrane w całość fotografie stanowią ilustrację zmieniającej się roli kobiet w społeczeństwach na całym świecie. Od tematów tradycyjnych po prowokujące, zdjęcia zostały podzielone na sekcje przedstawiające różnorodne ujęcia kobiecości: od radości, piękna i miłości, poprzez mądrość, siłę i nadzieję.
 • Iluminacja mostu im. Piłsudskiego - Nieodłączny element historii Torunia, most drogowy im. Józefa Piłsudskiego stanie się jednym z największych aktorów 13. Bella Skyway Festival. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu, dynamicznie zmieniającemu się oświetleniu, architektoniczne detale konstrukcji mostu zostaną nim podkreślone. Włączenie do mapy festiwalowej mostu drogowego ma sprawić, iż publiczność zagości i ożywi nadwiślańskie bulwary, które zapewne staną się jednym z kluczowych miejsc spotkań.
 • Iluminacja budynku UMT - Budynek Urzędu Miasta zostanie podświetlony w wyjątkowy sposób różnokolorowymi światłami, które nawiązywać będą do łąki pełnej kolorowych kwiatów, korespondując tym samym z motywem przyrodnim strefy na terenie Muzeum Etnograficznego.
 • Iluminacja Urzędu Marszałkowskiego - Specjalnie przygotowana instalacja w formie świetlnej aranżacji, wykorzystywać będzie oświetlenie zewnętrzne RGB, za sprawą którego fasada budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozbłyśnie żywymi kolorami przyciągającymi wzrok przechodniów. Dodatkowo użyte zostaną projektory gobo, pozwalające na wyświetlenie na zewnętrznej ścianie budynku logo lub herbu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podkreślającego powiązanie Partnera Głównego z Festiwalem.

Polecamy

Gdzie buforowe parkingi?

Organizatorzy festiwalu przygotowali dla gości dwa buforowe parkingi, które znajdować się będą przy Uniwersytecie (dojazd na festiwal tramwajami linii 1 i 4 do przystanku Odrodzenia — co ok 12 minut, powrót na parking tramwajami linii 1 z przystanku Wały gen. Sikorskiego — co ok 20 minut do g. 00.25) i na Placu cyrkowym (dojazd na festiwal tramwajami linii 1 i 5 — co 12 minut, powrót na parking tramwajami linii 1 i 5 z przystanku Wały gen. Sikorskiego — co 10 minut do godz. 00:28). Parkingi będą czynne codziennie od 18 do 0.30, a ich koszt to 10 zł. Bilet wraz z paragonem uprawniać będzie też do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej (do 5 osób) od godz. 18 do godz. 01 na wskazanych liniach.

Polecamy

Dodatkowe kursy MZK

Dojazd na festiwal:

 • linie nr 1 i 5 od godziny 20:00 kursują ze zwiększoną częstotliwością,
 • linia nr 10 z pętli „Strobanda” o godz. 20:18 tylko do przystanku Wały gen. Sikorskiego,
 • linia nr 20 z pętli „Poznańska” o godz. 20:15 tylko do zajezdni,
 • linia nr 27 z pętli „Wrzosy I” o godz.: 20:00 i 20:20 tylko do Wałów gen. Sikorskiego,
 • linia nr 30 z pętli Nad Strugą o godz. 20:00.

Polecamy

Powrót z festiwalu z przystanku Wały gen. Sikorskiego przy Muzeum Etnograficznym:

 • linia nr 1 kierunek Uniwersytet o godz.: 22:34, 22:54, 23:14, 23:34, 23:54, 0:14 i 0:29,
 • linia nr 2 kierunek Motoarena o godz.: 23:12, 23:42, 0:17 i 0:47,
 • linia nr 5 kierunek Motoarena o godz.: 23:19, 23:49 i 0:19
 • linia nr 11 w kierunku Czerniewic o godz.: 23:10 i 0:10,
 • linia nr 20 w kierunku Poznańskiej o godz.: 23:10 i 0:10,

Polecamy

Powrót z festiwalu z przystanku Wały gen. Sikorskiego przy Teatrze Horzycy:

 • linia nr 1 i 5 kierunek Olimpijska o godz.: 22:33, 22:38 22:48, 22:58, 23:08, 23:23, 23:33, 23:46, 23:58, 0:08, 0:23 i 0:28,
 • linia nr 2 kierunek Wschodnia o godz.: 23:08, 23:43 i 0:15,
 • linia nr 10 w kierunku Strobanda o godz.: 23:10 i 0:10
 • linia nr 27 w kierunku Wrzosów o godz.: 23:10 i 0:10,

Powrót z festiwalu - odjazdy z placu św. Katarzyny:
linia nr 30 w kierunku os. Nad Strugą o godz. 23:10 i 00:10.

Polecamy

Strefa foodtrucków na Rynku Nowomiejskim!

W trakcie trwania najważniejszego wydarzenia w mieście czyli 13. Bella Skyway Festival, w dniach 16-21 sierpnia, w godz. 12-23.55, na Rynku Nowomiejskim pojawi się ponad 15 mobilnych restauracji na kółkach, czyli tzw. foodtrucków. Będzie na ostro, na słodko, orientalnie, ale i klasycznie. Wydarzeniu będą towarzyszyć też inne dodatkowe atrakcje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie