Spis treści
- Znalazłeś monety z PRL-u? Oceń ich stan!
- Aukcje najcenniejszych monet - dlaczego niektóre monety są tak drogie?
- Świadomość kolekcjonerów a wartość monet z PRL-u
- Papieska moneta - co sprawiło, że jest tak cenna?
- Niezwykle cenny błąd
- Popularność numizmatyki a wzrost wartości monet z PRL-u?
- Złote monety nie są jedynymi cennymi
- Komplety monet PRL-u - na ile są wyceniane? Gigantyczny wzrost monet z PRL-u
- Natrafiłeś na skarby z PRL-u? Sprawdź ich wartość!
Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę
Znalazłeś monety z PRL-u? Oceń ich stan!
Podczas domowych porządków, zwłaszcza na strychu lub w piwnicy nieraz możemy natrafić na rozmaite zbiory z czasów, gdy my, nasi rodzice lub dziadkowie interesowali się numizmatyką. W efekcie w niejednym domu mogą zalegać nie tylko zestawy i kolekcje znaczków pocztowych, ale i klasery wypełnione specyficznymi monetami. Te mogą nie mieć dużej wartości, jeśli są popularne. Jednak nie jest wykluczone, że akurat w naszym klaserze znajdzie się okaz wart prawdziwą fortunę. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się temu, w jakim stanie są nasze monety. Na szczególną uwagę zasługują te, które nie mają zarysowań i zachowały menniczy połysk.
Polecamy
- Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Oto banknoty poszukiwane przez kolekcjonerów!
- Te zabawki z PRL-u były hitem! Znamy ich aktualne ceny! Wciąż są na nie chętni
- Poszukiwane rzadkie monety PRL. Jakie są najrzadsze? Ile możemy za nie dostać?
- Masz w domu te rzeczy z PRL-u? Możesz być bogaty. Tyle są dziś warte!
Aukcje najcenniejszych monet - dlaczego niektóre monety są tak drogie?
W przypadku monet z PRL-u można śmiało powiedzieć, że diabeł tkwi w szczegółach. O ile kruszec (złoto) samo w sobie jest cenne, o tyle niektóre monety z powszechnych materiałów tylko w określonych przypadkach zachowują swoją wartość. Podstawą jest wspomniany wcześnie menniczy połysk. Jeśli moneta trafiła do klasera bardzo szybko - istnieje duża szansa, że ten połysk utrzymała. Warto również przyjrzeć się detalom, które będą wyróżniać konkretny okaz. Przykładem może być nie tylko idealne zachowanie monety, ale i zmiana w wybiciu szponów orła, co sprawia, że staje się ona wręcz unikatem. Eksperci często podkreślają tu, że przykładowa 10-groszówka z 1973 roku, na której nie ma znaku mennicy może być warta nawet 15-20 tys. złotych. Dlaczego jest tak droga? Przede wszystkim jest okazem niepowtarzalny. Jednocześnie dostrzec można tendencję wzrostu cen w kolekcjonerskim obiegu, gdyż moneta ta jeszcze w okolicy 2015 roku kosztowała „zaledwie” 7-8 tysięcy złotych.
Świadomość kolekcjonerów a wartość monet z PRL-u
Wiedza o tym, że na rynku niektóre monety zyskują na wartości, sprawiła, że dla niektórych kolekcjonerów zbieractwo stało się okazją do zarobku. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że o tym, ile kosztować będą konkretne monety, decyduje często subiektywne zapotrzebowanie kolekcjonerów.
Papieska moneta - co sprawiło, że jest tak cenna?
Przykładem może być 12-uncjowa papieska moneta z 1991 roku. Pozornie nie była ona zbyt wartościowa jako moneta i korzystano raczej ze złota, z którego była wykonana. Efekt? Wiele osób roztopiło ją, aby uzyskać kruszec. To zaś sprawiło, że na rynku zachowano niewiele okazów. Wskutek tego 12-uncjowa papieska moneta z tej emisji jest wyceniana przez ekspertów nawet na 150-200 tys. złotych.
Niezwykle cenny błąd
Jak zaznaczono wcześniej, niezwykle cenne są błędy powstałe podczas wybijania monet w mennicy. Jednym z obecnie dostrzegalnych od lat trendów powodujących zwyżkę w wartości monet jest opieranie się na pomyłkach, które w przypadku menniczych niedopatrzeń są określane mianem tzw. destruktów. Pojawiają się one np. w związku z tym, że prasa menniczą uderza w krążek w nieco inny sposób, co może spowodować np. wydłużenie formy. Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre takie monety, choć jeszcze kilka lat wcześniej byłyby sprzedawane za około 100 złotych, zaledwie w ciągu pięciu lat były w stanie zwiększyć swoją wartość do nawet 1800 zł. Na tę wartość wpłynęło również to, że grupa kolekcjonerów uległa powiększeniu.