Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe domagają się remontów. Czekamy na sygnały!

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Tak wygląda obecnie ścieżka rowerowa z Torunia do Unisławia
Tak wygląda obecnie ścieżka rowerowa z Torunia do Unisławia Grzegorz Olkowski
Trwają prace remontowe na ścieżce rowerowej relacji Toruń – Unisław, na odcinku Leszcz – Zamek Bierzgłowski. Remonty przydałyby się też w innych miejscach.

OBEJRZYJ: Park Tysiąclecia w Toruniu. Mamy się czym pochwalić!

od 16 lat

Prace na ścieżce z Torunia do Unisławia na odcinku Leszcz – Zamek Bierzgłowski są prowadzone przez Powiatowy Zarząd Dróg odcinkami na całej szerokości ścieżki rowerowej. W ich ramach zostanie wymieniona nawierzchnia i usunięte przerosty korzeni niszczące nawierzchnię. W związku z pracami remontowymi ścieżka rowerowa na wyznaczonych odcinkach została wyłączona z ruchu. Rowerzyści muszą poruszać się jej poboczem.

Prace miały zostać zakończone w środę 11 października, ale zostały przedłużone.

- Podczas naprawy wyszło jeszcze kilka innych rzeczy do zrobienia, więc postanowiliśmy wykorzystać to, że wykonawca jest na miejscu, przedłużyć prace do przyszłej środy i poprawić stan ścieżki najlepiej, jak się da - mówi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Orłowski. - Ścieżka z Torunia do Unisławia to jest studnia bez dna. W tym roku wydaliśmy na nią 100 tysięcy złotych, przyszły rok zaczniemy pewnie też od remontu jej kolejnych odcinków. Niestety, część ścieżek na terenie naszego powiatu ma już 10 lat. Wówczas były inne, mniej trwałe technologie budowy, więc nic dziwnego, że ścieżki pękają lub się zapadają. Obecnie na bieżąco monitorujemy stan każdej z nich, usuwamy na przykład chwasty z okolic krawężników i wtedy "wychodzą" rzeczy do zrobienia. Z większych napraw w tym roku oprócz tej wspomnianej na odcinku Leszcz - Zamek Bierzgłowski mieliśmy dwie inwestycje w gminie Chełmża, na odcinkach Chełmża - Bielczyny i Chełmża - Browina.

Teoretycznie o ścieżki rowerowe powinni dbać właściciele gruntów, na których one leżą, czyli najczęściej gminy. Powiatowy Zarząd Dróg jednak bierze sporą część opieki i kosztów na siebie.

- W praktyce wygląda to tak, że dzielimy się kosztami, a całą logistykę i wykonawstwo bierzemy na siebie - dodaje dyrektor Orłowski. - Nie uciekamy od odpowiedzialności za te ścieżki. Nieraz musimy dogadywać się z wieloma partnerami, jak choćby w przypadku trasy z Torunia do Unisławia. Ścieżka zaczyna się w Toruniu, który sam o nią dba, a potem przebiega przez tereny należące do Zarządu Dróg Wojewódzkich, gminy Łysomice, Łubianka, Zławieś Wielka i powiatu chełmińskiego.

Oto dokładny opis największych prac na ścieżkach rowerowych, jakie w tym roku wykonał Powiatowy zarząd Dróg?

Droga rowerowa Chełmża – Bielczyny
Zakres prac : zerwanie starej nawierzchni, uzupełnienie podbudowy z kruszywa, wymiana obramowań, zagęszczenie podbudowy, wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej
Ilość ok 50m2 – koszt ok 13 tys brutto.

Droga rowerowa Chełmża – Browina - Brąchnówko
Zakres prac : zerwanie starej nawierzchni, uzupełnienie podbudowy z kruszywa, wymiana obramowań, zagęszczenie podbudowy, wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej, wzmocnienie fragmentu nasypu murami oporowymi
Ilość ok 490 m2 – koszt ok 101 tys brutto.

Droga rowerowa Toruń - Unisław
Zakres prac : zerwanie starej nawierzchni, usunięcie przerostów korzeni (FOTO w załączeniu) uzupełnienie podbudowy z kruszywa, wymiana obramowań, zagęszczenie podbudowy, wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej
Ilość ok 400m2 – koszt ok 77 000 zł brutto

Polecamy

Apelowało Stowarzyszenie

Co ciekawe, o remont tego odcinka na trasie Toruń - Unisław zaapelowało Stowarzyszenie Rowerowy Toruń pod koniec września.

"Równo 10 lat temu, 26 września 2013 roku, otwarto uroczyście drogę rowerową Toruń – Unisław. Trasę znają zapewne wszyscy toruńscy - i nie tylko - rowerzyści i rowerzystki, około 22 kilometrowy odcinek wiedzie śladem dawnej linii kolejowej i oferuje piękne widoki o każdej porze roku. Zapewne zauważyliście, że na drodze rowerowej w kilku/kilkunastu miejscach pojawiły się uszkodzenia, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Mamy nadzieję, że Powiat Toruński znajdzie w najbliższym czasie fundusze na remont nawierzchni, aby trasa służyła nam bezpiecznie kolejne długie lata" - napisało Stowarzyszenie na swoim portalu na Facebooku. Reakcja, jak widać, była bardzo szybka.

Warto spróbować

Być może warto więc apelować dalej. Czy nasi Czytelnicy mają swoje przykłady odcinków ścieżek rowerowych, którym przydałby się remont lub posprzątanie w samym Toruniu? Gdzie są przerosty korzeni, gdzie wysokie krawężniki przy przejazdach przez ulice? Gdzie zalegają liście lub śmieci? Prosimy o Państwa wskazania w komentarzach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto