Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek lipca w Galerii Sztuki Wozownia [ZDJĘCIA]

Informacja prasowa
Początek lipca w Galerii Sztuki Wozownia [ZDJĘCIA]
Początek lipca w Galerii Sztuki Wozownia [ZDJĘCIA] mat. prasowe
Początek lipca w Galerii Sztuki Wozownia.Toruńska Galeria Sztuki Wozownia przygotowała kolejne ciekawe wydarzenia. Sprawdź na co warto się wybrać

Początek lipca w Galerii Sztuki Wozownia [ZDJĘCIA]

Wiola Ujazdowska
„Krańce. O współczesnej sztuce Islandii”
7 lipca 2015 (wtorek), godz. 18
wykład – wstęp wolny

Już bardziej na północ się nie da, a bynajmniej się tak wydaje. Islandia słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazach, kryzysu i obalenia rządu, Bjork, Sigur Ros i muzyki niepowtarzalnej, wyjątkowej. Hallgrímura Helgasona i jego książek. Specyficznego gorzko-słodkiego humoru w filmach jak w chociażby Noi Albinoi. A co ze sztukami wizualnymi? Gdzie jest jej miejsce w islandzkiej kulturze? Czemu wizualni artyści nie są aż tak znani jak muzycy czy pisarze? Co ją cechuje? Czemu większości Europejczykom jest ona mało znana albo w ogóle obca?
Na te pytania, a także o sytuacji i formie sztuk wizualnych, czy najważniejszych wydarzeniach artystach i galeriach w Islandii opowie Wiola Ujazdowska artystka wizualna i historyczka sztuki mieszkająca i pracująca obecnie w Reykjaviku. Pracowała między innymi dla NýlistasafniĂ°, Reykjavik Art Muzeum czy brała udział w Polsko-Islandzkim projekcie FOLK? I do ( not) agree stworzonym przez Fundacje Body/Mind. Obecnie pracuje nad islandzko-polskim projektem WORD/IMAGE tworzącym kreatywną platformę dla artystów i poetów z Polski i Islandii.

Marek Rogulus Rogulski
„Aerolit – zaplatanie energii”
kurator: Krzysztof Jurecki
wernisaż 10 lipca 2015 (piątek), godz. 18
wystawa czynna do 30 sierpnia 2015 (niedziela)

Indywidualna wystawa Marka Rogulskiego (ur. 1967) w Galerii Wozownia jest rodzajem wizytówki artysty, ponieważ jego twórczość rozwija się od ok. 1984 i jest bardzo złożonym zjawiskiem.

Marek Rogulski jest absolwentem gdańskiej PWSSP (obecnie ASP). Jeden z nielicznych polskich artystów nieżelaznych, działających na scenie Gdańska od końca lat 80. do chwili obecnej. Jest artystą teoretyzującym, rzeźbiarzem, performerem, muzykiem z kręgu improwizacji jazzowej (jass) i kuratorem wielu wystaw. W latach 1992-2014 prowadził galerię Spiż i Spiż 7, gdzie debiutowało wielu znanych dziś artystów (np. Julita Wójcik, Anna Baumgart, Marek Zygmunt) czy wystawiało szereg znanych artystów (Andrzej Dudek-Durer, Józef Robakowski, Natalia LL). Na swoim koncie artysty ma występy takimi muzykami, jak Art Rhythmic (Mazzoll, Wojciech Mazolewski, Łukasz Szajna), Mazzoll & Arhytmic Menory, Rogulus X Szwelas Project (m.in. Mikołaj Trzaska).

Ekspozycja, także formie dokumentacji (katalogi, teksty, nieżelazne pisma) przedstawia najważniejsze etapy tymczasowej twórczości Marka Rogulskiego, która już na przełomie lat 80./90. była poszukiwaniem nowego statusu dla artysty, poza modernizmem i przede wszystkim postmodernizmem. Tym, co określa wyjątkowość twórczość Rogulusa (pseudonim artystyczny) jest styl ekspresjonistyczny połączony z wizualizacją własnego języka ezoterycznego i symbolicznego, do którego nie zawsze można wniknąć, choć temu służą teksty autorskie, jak też same performances.

Artysta konsekwentnie uprawia rodzaj twórczości, w której jest demiurgiem, prawodawcą, kapłanem i funkcjonującym jako szaman. Warto zaznaczyć, że taką postawę realizował już w końcu ta 80., jeszcze jako student PWSSP, wystawiając na Biennale Sztuki Nowej w Zielonej Górze w 1989. Później konsekwentnie realizował idee „supersztuki”, o której pisał: W 1994 roku stworzył teoretyczny program "System supersztuki", w którym napisał: "Adept Supersztuki dąży do zdobycia właściwości Nadludzkich, do zdobycia zdolności tworzenia życia a nie tylko form odzwierciedlających życie. Artysta jawi się nam jako twórczy Dynamik, który poprzez określenie spółrzędnych czasoprzestrzeni może dokonać zmiany kategorii tworzących ją energii. Supersztuka to sfera i przestrzeń gdzie następuje kontakt z istotami nadludzkimi - z Siłą powodującą ożywienie świata".

Artysta uważa, że jedynie zrozumienie rozwoju duchowego, opartego na przemianie wewnętrznej, może doprowadzić do stworzenia sztuki, która ma jeszcze sens w dzisiejszym zmaterializowanym świecie.

Judyta Bernaś
„Jednia”
wernisaż 10 lipca 2015 (piątek), godz. 18
wystawa czynna do 26 lipca 2015 (niedziela)

„28 wielkoformatowych grafik z cyklu Droga (2008) i Światło (2012) jest osobistą interpretacją Drogi Krzyżowej i Drogi Światła; wynikiem głębokiej personalnej perspektywy i subiektywnej formy wypowiedzi artystycznej na temat wiary i sztuki. Łączą w jedną istotę przeciwstawne terminy: kobietę i mężczyznę, człowieka i boga, fizyczność i metafizyczność, sacrum i profanum. Obecne we współczesnym obrazowaniu, przeplatają się ze sobą tworząc niejednokrotnie jedność przedstawienia. Wprowadzają nową ikonografię w utarty patriarchalny wizerunek zachodniego kanonu historii sztuki. Przełamują granicę tradycyjnej płaszczyzny grafiki artystycznej oraz kanon przedstawień Jezusa i Jezusa Chrystusa. Łączą tradycję chrześcijańską ze współczesnym poglądem na sztukę religijną oraz współczesną sztukę kobiet.

W przedstawieniach ciało fizycznie staje się metafizyczne – przezroczyste, nie ma mnie – Judyty, jest – kobieta-człowiek, schemat ciała ludzkiego – ikonografia kanonu bliska sztuce Nowosielskiego. Cechy osobnicze zostają przez odbiorcę wyparte z rozumowania ikonografii, zostają odsunięte na dalszy plan co powoduje, że treść jest wystawiona na pierwszoplanową percepcję. Poprzez wielość możliwych interpretacji dzieła, prezentowana sztuka staje się otwarta na każdego odbiorcę. Próba integracji dwóch sfer to pretekst do weryfikacji poglądów dotyczących sztuki, życia i religii. Świeckość tworzy jedność ze świętością.” [Judyta Bernaś - maj 2015]

Judyta Bernaś

Urodzona w 1978 roku w Sosnowcu. Dyplom magisterski z wyróżnieniem w Pracowni Druku Wypukłego prof. Ewy Zawadzkiej - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, 2005 rok. W 2012 roku obroniła pracę doktorską. Jest asystentką w Pracowni Działań Multigraficznych prof. Ewy Zawadzkiej. Zajmuje się zagadnieniami sacrum i profanum, aktu kobiecego i męskiego, cielesności na pograniczu wnętrza i zewnętrza ciała, tworzeniem na granicy różnych dziedzin sztuk wizualnych (tradycyjnych i nowoczesnych), eksperymentem w grafice artystycznej i fotografii.

Galeria Sztuki WOZOWNIA
87-100 Toruń ul. Rabiańska 20
Tel. 56 622 63 39
www.wozownia.pl
e-mail: [email protected]
dyrektor: Anna Jackowska

Godziny otwarcia sal wystawowych (wejście od ul. Ducha Św. 6):
poniedziałek - nieczynne
wtorek 12–20 - wstęp wolny
środa 11-18
czwartek 11-18
piątek 11–18
sobota 11-18
niedziela 11–18 - wstęp wolny

Ceny biletów:
normalny – 5 zł
ulgowy – 3 zł
grupowy (5-15 osób) – 15 zł
wtorek, niedziela - wstęp wolny

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto