Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa Biblioteka znowu w Toruniu. Na festiwalu nauki wypożyczysz człowieka

Paweł Szmit
Żywa Biblioteka znowu w Toruniu. Na festiwalu nauki wypożyczysz człowieka
Żywa Biblioteka znowu w Toruniu. Na festiwalu nauki wypożyczysz człowieka Lech Kamiński/archiwum
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki to już nie tylko widowiskowe doświadczenia chemiczne czy wykłady. Teraz to także okazja aby zbliżyć do siebie obcych sobie ludzi. Podczas piętnastej edycji imprezy odbędzie się tak zwana Żywa Biblioteka.

Żywa Biblioteka znowu w Toruniu. Na festiwalu nauki wypożyczysz człowieka

Co roku w kwietniu za sprawą festiwalu Toruń staję się polskim centrum nauki i sztuki. Tym razem jednak wśród warsztatów na temat barwienia papieru, czy wykładów na temat systemu odpornościowego znalazło się także miejsce na zwiększanie tolerancji pomiędzy ludźmi. To właśnie 21 kwietnia będzie zadaniem Żywej Biblioteki. Na miejscu zamiast z książek można poznać historie innych w rozmowie w cztery oczy. "Wypożyczyć" człowieka którego nie znamy na co dzień. Organizatorem niecodzienniej czytelni jest Stowarzyszenie “Pracownia Różnorodności” we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

- Gorąco zapraszam do skorzystania z tej propozycji - mówi Beata Bielska ze Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności", koordynatorka wydarzenia. - Nasze społeczeństwo jest zróżnicowane, ale często obracamy się wśród ludzi podobnych do nas. Jeśli masz w sobie ciekawość, jeśli kiedyś zastanawiałeś się jak to jest być kimś innym, jak myślą ludzie różni od ciebie, to “żywa biblioteka” jest świetną okazją aby się przekonać.

Organizatorzy informują, że planują udostępnić "żywy księgozbiór" składający się m.in. z: Rosjanki, buddystki, geja, lesbijki, muzułmanina, aktywnej seniorki, osoby biseksualnej, weganina, osób transseksualnych, osoby niewierzącej, rodziców lesbijki czy osoby z zaburzeniem psychicznym.

Wydarzenie odbędzie się 21 kwietnia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy Fosie Staromiejskiej 1a w sali IX. Na godzinę 12:00 zaplanowano wykład pt. “Czym w praktyce jest dyskryminacja?”. Następnie o dowolnej porze między 13:00 a 18:00 będzie można “wypożyczać księgozbiór”. Żywą Bibliotekę wymyślono w Danii w 2000 roku. Od tamtego czasu akcje według duńskiego pomysłu przeprowadzane są na całym świecie, także w Polsce. Żywe biblioteki gościły już w Bydgoszczy, Grudziądzu, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki 17-21 kwietnia 2015 https://www.festiwal.torun.pl/

“Żywa Biblioteka” na Facebooku - https://www.facebook.com/events/1554569964808849/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto