Zobacz, jak zmienił się Bastion Menniczy przy Woli Zamkowej w Toruniu. Co tam powstało? [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Bastion Menniczy, czyli pełne zieleni miejsce z widokiem na Wisłę, Kępę Bazarową, most, ruiny zamku... Jacek Smarz
Parków kieszonkowych jeszcze się w Toruniu nie doczekaliśmy, miasto wzbogaciło się jednak o bardzo ciekawy i bardzo zielony zakątek. Na dodatek w samym centrum, z pierwszorzędnym widokiem na Wisłę, Kępę Bazarową, ruiny zamku krzyżackiego, most kolejowy i jeszcze kilka innych. Cicho, spokojnie, są stoliki, miejsca do siedzenia, dużo drzew, urozmaicona rzeźba terenu i jeszcze zabytki na wyciągnięcie ręki oraz pod stopami. Gdzie się takie wyjątkowe miejsce znajduje? To Bastion Menniczy przy Woli Zamkowej.

Zobacz wideo: Droższe napoje przez podatek cukrowy

Miejsce, które w ostatnich latach nie cieszyło się zbyt dobrą sławą, po gruntownej renowacji stopniowo otwiera swoje bramy dla mieszkańców Torunia. Dzieje się tak dzięki zaangażowaniu ludzi związanych z Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży. To oni swego czasu wystartowali w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski konkursie na zagospodarowanie tego terenu i go wygrali.
Otrzymali klucze do bramy i musieli się zmierzyć z tym, co za nią zastali. Z tonami śmieci w plątaninie chaszczy, zdewastowaną prochownią, w której kiedyś był popularny klub.

Polecamy

To już jest przeszłość. Dziś teren jest poprzecinany alejkami, w kilku miejscach stoją ławki i stoły. Właśnie zakończył się remont szkieletowego budynku, w którym kiedyś był magazyn saperów. Wprowadziło się tu Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży oraz Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej.

- Prowadzimy tu ośrodek wspierania ekonomii społecznej, pomagamy w zakładaniu spółdzielni socjalnych, fundacji non profit itp - mówi Sławomir Bakalarz z ECWM.

Na marginesie warto dodać, że dzięki dotacji Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej na stworzenie miejsca pracy dla pięciu osób wykluczonych społecznie w kamienicy przy Mostowej 6 powstała społeczna kawiarenka PERS i z wielkim powodzeniem działa do dziś.

Na jaką pomoc mogą liczyć ci, którzy zgłoszą się do gospodarzy Bastionu Menniczego?

Na Woli Zamkowej tego typu organizacje mogą liczyć nie tylko na pomoc merytoryczną, ale również na gościnę. Działa tu inkubator przedsiębiorczości. Jeżeli jakaś spółdzielnia socjalna czy fundacja chce zorganizować spotkanie, ale nie dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami, może to zrobić w pięknych okolicznościach przyrody i architektury na Woli Zamkowej. Naturalnie należy to wcześniej zgłosić, biuro OWES jest czynne w dni robocze od godz. 8 do 16, numer telefonu oraz adres e-mail znajdują się na stronie internetowej.

- Przygotowujemy tu również ścieżki edukacyjne, ekologiczne i historyczne - dodaje Sławomir Bakalarz. - Chcemy organizować tu żywe lekcje dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

O czym trzeba pamiętać wchodząc na teren przy Woli Zamkowej?

A co z tymi, którzy nie zakładają żadnej fundacji, a szkoły już pokończyli? Przechodnie zaglądają przez bramę często i z wielkim zainteresowaniem. Widząc zieloną oazę z ławkami i stołami, ruszają dalej...

- Zapraszamy, ale ponieważ nie wszystko jest gotowe prosimy, aby wchodzący zgłaszali się w biurze - mówi Sławomir Bakalarz. - Chodzi o bezpieczeństwo, tu cały czas trwają różnego rodzaju prace.

Do zrobienia jest jeszcze sporo. Trudnym i kosztownym zadaniem będzie remont prochowni, w której był klub Bunkier. Reanimacji konserwatorskiej wymaga także mur Carnota znajdujący się u stóp wału.

Jaką historię ma Bastion Menniczy?

Bastion Menniczy jest jedynym toruńskim bastionem, który przetrwał do naszych czasów. Jego korzenie, jeśli tak można powiedzieć, sięgają XVII wieku, obecny jego kształt jest jednak efektem późniejszych, głównie XIX-wiecznych przebudów.

- Znajduje się tu m.in. prochownia wojenna nr 1. Bardzo wczesna, Prusacy zaczęli ją budować niedługo po przejęciu miasta po wojnach napoleońskich - mówi Lech Narębski, którego pasjonatom toruńskich fortyfikacji przedstawiać nie trzeba.

Obok bastionu znajdowała się także grodza i fosa, zasypana w latach 80. XIX stulecia, gdy w związku z rozbudową miasta linia umocnień została przesunięta na wschód. Co ciekawe, z bastionu przez fosę prowadził tunel, którego pozostałości być może nadal się gdzieś pod ziemią znajdują.

- Na planach sporządzonych po zasypaniu fosy jest on nadal zaznaczony - dodaje Lech Narębski.

Pomimo zmiany granicy twierdzy, Prusacy zostawili Bastion Menniczy jako stanowisko dla jednego bądź dwóch dział, które z wysokości wałów mogły ostrzeliwać cele na Wiśle, a w razie czego zabezpieczały także most kolejowy. Do dziś, poza prochownią, w bastionie zachowała się także remiza działowa.

Polecamy

Przy Woli Zamkowej ulokowali się także saperzy. Pod koniec przedostatniej dekady XIX stulecia po sąsiedzku powstał magazyn pontonów. W latach międzywojennych saperzy byli głównymi gospodarzami Bastionu Menniczego, zaś podczas okupacji Niemcy ulokowali tu radiostację oraz stanowisko artylerii przeciwlotniczej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie