Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy zwycięzców Konkursu Artystycznych Form Radiowych "Grand PiK 2022" w Toruniu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Gala wręczenia nagród obyła się w Teatrze im. Wilama Horzycy
Gala wręczenia nagród obyła się w Teatrze im. Wilama Horzycy Grzegorz Olkowski
Cezary Galek z Radia Zachód w Zielonej Górze to zdobywca głównej nagrody "Grand PiK 2022". Jurorzy Konkursu Artystycznych Form Radiowych, który od poniedziałku trwał w Toruniu, docenili wyjątkowość reportażu "Opowieść babci Leonardy" traktującego o wywózkach na Sybir. Gala wręczenia nagród obyła się w Teatrze im. Wilama Horzycy w czwartek wieczorem.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 13

od 16 lat

Cezary Galek otrzymał nagrodę główną konkursu organizowanego przez Radio PiK. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano Aleksandrze Głogowskiej z Radia Dla Ciebie za reportaż o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim oraz Marcinowi Nierubcowi za muzykę do tego słuchowiska. Nagrody specjalne trafiły do rąk Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin, Michała Słobodziana z Radia PiK i Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok.
Anna Łoś i Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków to laureatki Nagrody im. Michała Jagodzińskiego. Nagrodę rzeczową w konkursie przyznano Samuelowi Baronowi z Polskiego Radia Katowice. W konkursie głównym były też dwa wyróżnienia: dla Joanny Sikory z Radia Białystok oraz dla Jakuba Tarki z Polskiego Radia.
W części akademickiej radiowej rywalizacji nagrodę główną przyznano Klaudii Leśniak, Aleksandrze Malatyńskiej, Mai Marandzie, Agacie Nalepie, Julii Niewoli, Sarze Sikorze z Katedry Dziennikarstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Wyróżnienie w tej kategorii zostało przyznane Marcelinie Bociek, z Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Opowieści o ludziach jak sztuka

Główna idea konkursu, którą jest motto „utwory może różnić gatunek, ale musi łączyć sztuka”, pozwala na przegląd różnorodnych form radiowych. Z tego powodu - jak co roku - obserwować można było zmagania twórców słuchowisk i reportaży, jak i innych form, niemieszczących się w zdefiniowanych gatunkach radiowych. Były to opowieści między innymi o cyberprzemocy, wojnie na Ukrainie, rodzinnym biznesie cukierniczym, ekologicznym podejściu do życia i Ignacym Łukasiewiczu, który na Podkarpaciu rozpoczął wydobywanie ropy naftowej. Autorzy reportaży i słuchowisk skupiali się na ludziach, ich pasjach, ciekawych życiorysach i życiowych zakrętach.
Warto dodać, że do głównego konkursu zgłoszono 29 dzieł sztuki radiowej, a w części akademickiej o laury walczyło dziewięć prac. Jak zwykle, kuszące były także nagrody dla najlepszych. Pula na nie przeznaczona wyniosła 65 tysięcy złotych.

Polecamy

Nagradzają od lat

Przypomnijmy, że pomysł organizacji konkursu na artystyczną formę radiową powstał w Polskim Radiu PiK latem 2007 roku. Jego idea miała zachęcić autorów do poszukiwania nowatorskich form sztuki radiowej. Towarzyszące konkursowi warsztaty reportażowo-słuchowiskowe stworzyły unikatową w skali kraju platformę wymiany doświadczeń, prezentacji i oceny artystycznych poszukiwań twórców.
Już pierwsza edycja spotkała się z dużym odzewem (zgłoszono 24 utwory). Seminarium i warsztaty odbyły się wówczas w pałacu w Lubostroniu (22 - 25 kwietnia 2008 roku). Dwa kolejne konkursy (2009 i 2010) odbyły się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. W 2011 roku seminarium zorganizowano... w Dakocie. Święto sztuki radiowej trwało od 17 do 21 maja w westernowej scenerii w uroczym ranczu w Żołędowie koło Bydgoszczy. Kolejny Ogólnopolski Konkurs Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej odbyły się w Toruniu. Konkurs w 2013 roku zyskał międzynarodowy charakter. Po raz pierwszy uczestniczyli w nim uznani zagraniczni twórcy radiowi. Ubiegłoroczną edycję rozegrano w Bydgoszczy. Finał imprezy odbył się w Operze Nova.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto