Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy datę startu działalności Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK w Toruniu! [zdjęcia]

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
W obiekcie znajdą się między innymi galeria sztuki, kafeteria, czytelnia i żywe muzeum przedmiotów użytkowych. Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku.
W obiekcie znajdą się między innymi galeria sztuki, kafeteria, czytelnia i żywe muzeum przedmiotów użytkowych. Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku. Agnieszka Bielecka
Kopernikański Ośrodek Integracji UMK znajdujący w budynku dawnej stacji pomp Nowe Bielany przy ulicy Olszewskiego w Toruniu wygląda już na gotowy, ale zostanie otwarty prawdopodobnie na początku maja.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

Kopernikański Ośrodek Integracji to miejsce spotkań

- Cały czas natykamy się na kolejne problemy – mówi Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK w Toruniu, tłumacząc poślizg w rozpoczęciu działalności ośrodka, którą zaplanowano na 550 urodziny Mikołaja Kopernika, czyli 19 lutego 2023 roku.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, w obiekcie znajdą się między innymi galeria sztuki, kafeteria, czytelnia i żywe muzeum przedmiotów użytkowych. Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku. Społeczność akademicka i mieszkańcy zyskają miejsce do spotkań, szkoleń i warsztatów. Ośrodek będzie także siedzibą pełnomocników rektora do spraw równego traktowania i do spraw bezpieczeństwa, rzecznika akademickiego oraz poradni studenckich YUFE (Young Universities for the Future of Europe).

O wspólnych planach uczelni i miasta dotyczących zabytkowej nieruchomości wypowiadał się również na naszych łamach profesor Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK i zarazem przewodniczący Rady Miasta Torunia.

Polecamy

- Ma to być miejsce spotkań studentów i organizowania inicjatyw pokazujących wielokulturowość naszej społeczności i pozwalających poznać inne kraje i kultury - powiedział.

Kopernikański Ośrodek Integracji - gruntowny remont

Przypomnijmy, że konieczny był gruntowny remont obiektu, będącego kiedyś stacja pomp Nowe Bielany. otwartą we wrześniu 1917 roku. Dlaczego Toruniowi potrzebne było wówczas dodatkowe ujęcie wody. Okazało się, że twórcy starszej o ponad 20 lat stacji pomp Stare Bielany popełnili błąd, który spowodował, że podczas zwiększonego poboru szybko obniżało się tam lustro wody.

W drugiej dekadzie XX wieku do takich sytuacji dochodziło dość często, miasto bowiem się znacznie rozrosło, na dodatek podczas I wojny światowej powstało w nim sporo lazaretów. Dlatego Starym Bielanom potrzebne było wsparcie i rzeczywiście, po uruchomieniu stacji Nowe Bielany sytuacja bardzo się poprawiła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto