Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku?

mf
Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

jak dowodzą specjaliści zmiana czasu nie jest obojętna dla organizmu człowieka. Przestawienie zegarków o godzinę powoduje rozregulowanie zegara biologicznego. Organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w określonym rytmie.  Zmiana czasu to pewnego rodzaju szok. Organizm potrzebuje kilku dni, by wejść w nowy rytm.  Zmiana czasu na niektóre osoby wpływa niekorzystnie. Zwłaszcza na te, które mają problemy ze snem.
Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie? jak dowodzą specjaliści zmiana czasu nie jest obojętna dla organizmu człowieka. Przestawienie zegarków o godzinę powoduje rozregulowanie zegara biologicznego. Organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w określonym rytmie. Zmiana czasu to pewnego rodzaju szok. Organizm potrzebuje kilku dni, by wejść w nowy rytm. Zmiana czasu na niektóre osoby wpływa niekorzystnie. Zwłaszcza na te, które mają problemy ze snem.
Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak co roku cofniemy zegarki o godzinę. Zmiana czasu zawsze odbywa się w ostatnią niedziele października. W 2021 roku odbędzie się więc w nocy z 30 na 31 października. Tradycyjnie cofniemy zegary o godzinę z trzeciej na drugą w nocy. Jaki zmiana czasu ma wpływ na ekonomię, a jaki na nasze zdrowie?

Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż

Spis treści

Od lat trwa debata nad tym czy zmiana czasu ma sens. Co roku w tej kwestii wypowiada się wielu ekspertów. Wielu z nich przekonuje, że w obecnych czasach przestawianie zegarów wiosna i jesienią nie ma wielkiego znaczenia dla gospodarki. Ma za to znaczenie dla samopoczucia wielu osób.

Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki

Zmiana czasu ma swój stały rytm. Na czas letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca a na czas zimowy zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku stanie się to w nocy z 30 na 31 października. Wtedy też cofniemy zegary o godzinę z trzeciej na drugą.
Po zmianie czasu dni będą krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz.
W Polsce, jak czytamy w onet.pl, zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.

Próba zniesienia zmiany czasu

Co jakiś czas w dyskusji pojawiają się argumenty za zniesieniem przechodzenia na czas letni i zimowy. Najbliżej takiej decyzji było w 2019 roku, kiedy to Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu.

  • Ostatni raz miało do niej dojść w marcu 2021 roku, w tych krajach Unii Europejskiej, które wybiorą czas letni. Stanowisko Parlamentu Europejskiego stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie.
  • Unijni przywódcy nie podzielili jednak stanowiska europosłów. Projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych, ale ze względu na pandemie koronawirusa, prace w tej sprawie zostały praktycznie wstrzymane.

Zmiana czasu i jej wpływ na życie mieszkańców

O tym, jaki zmiana czasu ma wpływ na zdrowie i życie mieszkańców na świecie, dyskutuje się od dawna. Część naukowców uważa, że w dzisiejszym świecie nie ma ona już sensu. Inni przedstawiają wyliczenia, że jednak jest potrzebna.

Jak informuje onet.pl, badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX w.

  • Od 1980 r. stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.
  • W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie funkcjonowała w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

jak dowodzą specjaliści zmiana czasu nie jest obojętna dla organizmu człowieka. Przestawienie zegarków o godzinę powoduje rozregulowanie zegara biologicznego. Organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w określonym rytmie. Zmiana czasu to pewnego rodzaju szok. Organizm potrzebuje kilku dni, by wejść w nowy rytm. Zmiana czasu na niektóre osoby wpływa niekorzystnie. Zwłaszcza na te, które mają problemy ze snem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto