Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgaga - przyczyny, objawy. Jakie domowe metody na zgagę? Co ze zgagą w ciąży?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Jakie domowe metody działają na zgagę? Oto kilka propozycji dotyczące również zmiany trybu życia! >>>>>
Jakie domowe metody działają na zgagę? Oto kilka propozycji dotyczące również zmiany trybu życia! >>>>>Pixabay
Wielu z nas odczuwało charakterystyczne palenie w przełyku. Zgaga, bo o niej mowa, to częsty problem dotyczący nawet poważnych chorób. Obecnie szacuje się, że dolegliwość dotyka nawet ponad 1/4 całego społeczeństwa. Co powoduje zgagę? Jak sobie z nią skutecznie radzić?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Przyczyny zgagi

Za główną przyczyny uczucia zgagi jest podrażnienie błony śluzowej przełyku, która jest niezwykle delikatna. Z zasady powodem jest cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku, czyli to, co powszechnie określane jest mianem refluksu żołądkowo-przełykowego. Dlaczego tak się dzieje?

Polecamy

Zazwyczaj dochodzi do zaburzenia funkcji mięśnia określanego jako dolny zwieracz przełyku. Normalnie jest tak, że zwieracz przełyku rozluźnia się, aby pokarm z przełyku dostał się do żołądka, a później szybko się kurczy, aby treści żołądkowe się nie cofały. Tak jest przy prawidłowym jego funkcjonowaniu. Jeśli jednak kurczenie nie jest wydolne lub nie działa prawidłowo, może dojść do cofania się treści żołądka, co powoduje zgagę. Często dzieje się to, wtedy gdy jesteśmy w pozycji leżącej, lub gdy się pochylamy.

Za częste problemy zaburzenia dolnego zwieracza przełyku odpowiada nadwaga i otyłość, palenie tytoniu, złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej.

Objawy zgagi

Jak w ogóle rozpoznać, że mamy zgagę? To schorzenie ma swoje charakterystyczne objawy. Zgaga to przede wszystkim uczucie pieczenia w klatce piersiowej, zwykle pojawia się tuż za mostkiem. Promieniuje ono do gardła, a w ustach czujemy często wyraźnie gorzki posmak. Dolegliwość pojawia się zwykle po posiłku, gdy schylamy się lub leżymy. Jednocześnie jednak nie można mylić zgagi z objawami choroby niedokrwiennej serca - te pojawiają się po wysiłku fizycznym lub po wyjściu na zimne powietrze. Ustępują dopiero po odpoczynku oraz po zażyciu nitrogliceryny.

Co w przypadku zgagi w ciąży?

O wiele częściej zgaga pojawia się w okresie ciąży. Doświadcza jej od 45 aż do nawet 80 procent kobiet. W pierwszym trymestrze organizm produkuje bardzo duże ilości hormonów żeńskich - estrogenów i progesteronu. To przyczynia się do wyraźniejszego rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, a to, jak już wiemy, zdecydowanie ułatwia cofanie się treści żołądkowej. W kolejnych trymestrach z kolei powiększa się macica, a to uciska żołądek i wypycha treści żołądkowe do przełyku.

Polecamy

W ciąży najlepiej stosować domowe metody na zgagę, nieoparte o medykamenty. Dowolne leki zawsze trzeba skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub położną.

Pójść ze zgagą do lekarza?

Podstawą jest to, że sporadyczna zgaga nie stanowi powodu do obaw. Tu wystarczy sięgnąć po domowe metody, które opisujemy w galerii. Jeśli jednak jest to częsta dolegliwość, warto udać się do specjalisty. Jeśli dolegliwości pojawiają się 1-2 razy w tygodniu i nie działają domowe sposoby albo mają inne współistniejące objawy, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Może być tak, że zachorujemy na chorobę refluksową przełyku, a ta nieleczona może doprowadzić do poważnych schorzeń - w tym do raka przełyku.

Uwaga! Jeśli mamy przy okazji zgagi problemy z przełykaniem, krwawimy z przewodu pokarmowego, mamy anemię, żółtaczkę, bóle brzucha budzące w nocy i odczuwalny jest gu w nadbrzuszu - dowolny z tych objawów powinien oznaczać, że jak najszybciej udamy się do lekarza.

Jak radzić sobie ze zgagą domowymi metodami?

Domowe sposoby i rozwiązania obniżające ryzyko wystąpienia zgagi przedstawiliśmy w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto