Zdjęcia z II etapu Tour de Pologne 2014: Toruń - Warszawa

Tour de Pologne
Szymon Gruchalski / IMGstudio, mat. Tour de Pologne
Petr Vakoc wygrał drugi etap 71. Tour de Pologne z Torunia do Warszawy. Na mecie czeski kolarz uzyskał 21 sekund przewagi nad peletonem i został nowym liderem wyścigu.

Drugi etap liczył 226 kilometrów, a płaska trasa miała sprzyjać sprinterom. Startującym z Torunia kolarzom towarzyszyła upalna pogoda, temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza. Krótko po starcie od peletonu oderwała się grupka trzech kolarzy – Petr Vakoc, Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) oraz Przemysław Kasperkiewicz z Reprezentacji Polski. W pewnym momencie ucieczka uzyskała sześć minut przewagi.

Kolarze walczyli dziś na dwóch Lotnych Premiach Lotto – w Kampinosie i Starych Babicach. Obie padły łupem Vakoca, drugie miejsca zajmował na nich Matysiak, a trzeci wjeżdżał Kasperkiewicz. W miarę zbliżania się do mety peleton narzucał coraz wyższe tempo. Najpierw z ucieczki zrezygnował Kasperkiewicz a na niecałe 20 kilometrów przed metą zasadnicza grupa wchłonęła Matysiaka.

Na rundach w Warszawie Vakoc samotnie pędził w stronę mety. W peletonie ostro pracowały grupy faworyzowanych sprinterów i przewaga Czecha systematycznie malała. Jednak tym razem, inaczej niż zazwyczaj bywa w sprinterskich scenariuszach, dzielny uciekinier dojechał do mety. Wpadając na finisz na Placu Teatralnym uniósł ręce w geście zwycięstwa. 21 sekund za Vakocem dojechał peleton, z którego najszybciej finiszował Michael Matthews, a trzecie miejsce zajął Boris Vallee.

Na piątym miejscu dojechał zwycięzca pierwszego etapu Jauheni Hutarowicz. Strata 21 sekund oznaczała dla niego także utratę pozycji lidera. Żółtą koszulkę klasyfikacji generalnej SKANDIA zdobył po dzisiejszym etapie właśnie Vakoc. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Maciej Paterski, który zajmuje szóste miejsce i nadal ma koszulkę klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON, a także prowadzi w klasyfikacji Najlepszy Polak LOTOS. W klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO prowadzi Vakoc, a w klasyfikacji punktowej LANG TEAM Hutarowicz.