Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku?

Sara Watrak
Sara Watrak
Już niebawem czeka nas kolejna zmiana czasu, tym razem z letniego na zimowy. Warto już wcześniej się do niej przygotować, aby nie zaspać do pracy ani na ważne spotkanie, a także by uniknąć zaburzeń nastroju czy dezorientacji. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, z godz. 3:00 na godz. 2:00. W związku z tym śpimy dłużej, co zapewne ucieszy wielu leniuchów. Sprawdźcie, kiedy w 2021 roku nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni i kiedy przestawiamy zegarki. >>>>>
Już niebawem czeka nas kolejna zmiana czasu, tym razem z letniego na zimowy. Warto już wcześniej się do niej przygotować, aby nie zaspać do pracy ani na ważne spotkanie, a także by uniknąć zaburzeń nastroju czy dezorientacji. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, z godz. 3:00 na godz. 2:00. W związku z tym śpimy dłużej, co zapewne ucieszy wielu leniuchów. Sprawdźcie, kiedy w 2021 roku nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni i kiedy przestawiamy zegarki. >>>>>Grzegorz Olkowski
Już niebawem czeka nas kolejna zmiana czasu, tym razem z letniego na zimowy. Warto już wcześniej się do niej przygotować, aby nie zaspać do pracy ani na ważne spotkanie, a także by uniknąć zaburzeń nastroju czy dezorientacji. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, z godz. 3:00 na godz. 2:00. W związku z tym śpimy dłużej, co zapewne ucieszy wielu leniuchów. Sprawdźcie, kiedy w 2021 roku nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni i kiedy przestawiamy zegarki.

Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? Nie zapomnij przestawić zegarka!

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty, 30 października, na niedzielę, 31 października. Wtedy przesuniemy zegarki o godzinę do tyłu - z godz. 3:00 na godz. 2:00. Pamiętajmy, że w nowoczesnych urządzeniach, takich jak smartfony, zegarek przestawi się samodzielnie. Wskazówki będą musieli przesunąć ci, którzy korzystają ze starszych, tradycyjnych czasomierzy.

Zmiana czasu nadal obowiązuje, choć ma wielu przeciwników

Warto zaznaczyć, że w Polsce po raz pierwszy zmieniliśmy czas w drugiej dekadzie XX wieku. Później zabieg ten stosowano jednak z pewnymi przerwami. Dopiero w 1983 roku wprowadzono go na stałe. Od tego czasu przestawiamy zegarki dwa razy w roku. Podobnie postępują mieszkańcy w niemal wszystkich europejskich krajach.

W Brukseli niejednokrotnie dyskutowano, aby skończyć z podziałem na czas letni i zimowy – większość osób popiera ten pomysł. Według pierwotnych planów po raz ostatni mieliśmy przestawiać zegarki w 2019 roku. Po wielu dyskusjach termin ten przesunięto na 2021 rok. Wszystko wskazuje jednak na to, że w październiku po raz kolejny zmienimy czas na zimowy. Unijne dyrektywy nie zostały do tej pory zatwierdzone, mimo że większość mieszkańców na zmianę czasu narzeka. Według badań CBOS z 2019 roku ponad 3/4 Polaków chciałoby zrezygnować z przestawiania zegarków. Nic dziwnego - zwyczaj ten powoduje szereg niedogodności, i to nie tylko organizacyjnych.

Zmiana czasu wpływa na nas bardziej, niż nam się wydaje!

Jak przyznaje Magdalena Łużniak-Piecha, psycholożka z Uniwersytetu SWPS, każda ze zmian czasu ma swoje wady i zalety. - Zimą mamy trochę większy problem z dostosowaniem porannego poziomu kortyzolu, w związku z czym objawy mogą być bardziej depresyjno-dezorientacyjne - mówi ekspertka. Przystosowanie się do zmiany w rytmie dnia może zająć nawet tydzień. Wcześniej musimy liczyć się z tym, że mogą nas dopaść nieprzyjemne dolegliwości.

Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?

Niestety, zmiana czasu może być przyczyną:

  • zaburzeń trawienia,
  • mniejszej produktywności,
  • zaburzeń rytmu życia,
  • ogólnego rozdrażnienia i gorszego samopoczucia,
  • dezorientacji,
  • zaburzeń nastroju.

Jak temu zapobiec?

- Zimą przedłużamy aktywność wieczorną, żeby ta poranna nastąpiła później. Jest taka dobra zasada mówiąca o tym, że im wolniej, im bardziej łagodnie wprowadzimy te zmiany, tym lepiej. Dlatego jeśli to jest weekend, który mamy wolny, to warto w tę sobotę się przygotować, dłużej posiedzieć, by w niedzielę później wstać - radzi Magdalena Łużniak-Piecha.

Nie ukrywa jednak, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby, które tuż po zmianie czasu muszą iść do pracy i nie mają możliwości wstać później. - To duża kawa będzie nas musiała obudzić zamiast kortyzolu - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto