Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się nowy semestr na UMK. Jak będzie wyglądał WF?

Sara Watrak
Sara Watrak
Zbliża się rozpoczęcie nowego semestru na UMK. Wiemy już, że zajęcia – co do zasady – mają odbywać się zdalnie. A co ze sportem? Jak będzie wyglądał WF na UMK, a także jego zaliczenie? W poprzednim semestrze studenci musieli pisać test z wychowania fizycznego. Tym razem uczelnia pozostawia im wybór.
Zbliża się rozpoczęcie nowego semestru na UMK. Wiemy już, że zajęcia – co do zasady – mają odbywać się zdalnie. A co ze sportem? Jak będzie wyglądał WF na UMK, a także jego zaliczenie? W poprzednim semestrze studenci musieli pisać test z wychowania fizycznego. Tym razem uczelnia pozostawia im wybór. Fot. Grzegorz Olkowski
Zbliża się rozpoczęcie nowego semestru na UMK. Wiemy już, że zajęcia – co do zasady – mają odbywać się zdalnie. A co ze sportem? Jak będzie wyglądał WF na UMK, a także jego zaliczenie? W poprzednim semestrze studenci musieli pisać test z wychowania fizycznego. Tym razem uczelnia pozostawia im wybór.

W zarządzeniu Rektora UMK czytamy, że zajęcia dydaktyczne w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik nauczania na odległość. Są jednak pewne wyjątki. Zdalnie odbywają się wszystkie wykłady, natomiast w sprawie innych rodzajów zajęć ostateczna decyzja należy do dziekanów. Część z nich postawiła w całości na kształcenie na odległość. Dziekan Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych poinformował o realizacji zajęć wyłącznie w formie zdalnej. Taką samą decyzję podjęły władze Wydziału Prawa i Administracji czy Wydziału Teologicznego. Z kolei na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie stacjonarnie odbywać się będzie tylko laboratorium z podstaw kryminalistyki. Na innych wydziałach zajęcia będą prowadzone w formie hybrydowej – część w formie stacjonarnej, część online, w zależności od kierunku. Natomiast egzaminy i zaliczenia kończące zajęcia mają się odbyć w sposób tradycyjny.

Polecamy

Warto przypomnieć, że w zeszłym semestrze większość studentów zaliczyła rok w sposób zdalny. Choć mogłoby się wydawać, że egzamin pisany z domu to bułka z masłem, nie zawsze tak jest. - Podczas tradycyjnych egzaminów można spodziewać się tego, co było omawiane na zajęciach. Mamy konkretny czas 1h na rozwiązanie testu z 30-50 pytaniami, a nie 10 minut i 15 pytań – twierdzi Aleksandra, studentka Wydziału Prawa i Administracji. W czerwcu na niektórych kierunkach dochodziło do kuriozalnych sytuacji, w których studenci mieli na odpowiedź na pytanie zaledwie 20 sekund, co miało zapobiec ewentualnemu ściąganiu oraz konsultowaniu się z innymi osobami. Niektórzy nie zdążyli odpowiedzieć na pytanie, bo po upływie kilkudziesięciu sekund znikało ono z ekranu.

Test pisemny... z WF-u

A jak wyglądał WF w szczycie epidemii? Dla studentów II roku studiów dziennych to przedmiot obowiązkowy. W zeszłym semestrze wszystkie zajęcia z wychowania fizycznego były prowadzane w formie zdalnej i w taki sam sposób odbyło się zaliczenie.

Studenci mieli dostarczane rozmaite materiały teoretyczne i propozycje treningów, oprócz tego prowadzili dzienniczki aktywności fizycznej, które przesyłali prowadzącym. Podstawą zaliczenia był test z wiedzy ogólnej o kulturze fizycznej – mówi Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK.

Jak zdradzają studenci, pytania z czerwcowego testu dotyczyły m.in. rodzajów wysiłku, otyłości czy treningu zdrowotnego. Nie obyło się jednak bez stresu. - W jednym czasie, o godz. 20, wszyscy dostali maila z testem do rozwiązania. Miał on być odesłany w ciągu 15 minut. Efekt? Przez pół godziny nikt nie mógł wejść na pocztę, bo serwery padły – wspomina studentka logopedii.

WF na UMK w dwóch formach

Tym razem zajęcia z wychowania fizycznego będą odbywać się w dwóch formach: tradycyjnej lub zdalnej.

Decyzję o wyborze formy tych zajęć podejmuje student na etapie zapisów do grup – czytamy w zarządzeniu Rektora.

Zdalne zajęcia z wychowania fizycznego mogą wydawać się czymś niecodziennym. Nie są jednak one niczym nowym na UMK, gdyż w formie e-learningu odbywają się wykłady z wychowania fizycznego dla osób zwolnionych z zajęć sportowych. Studenci, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w tradycyjnych ćwiczeniach, otrzymują dostęp do prezentacji na temat zdrowia i aktywności sportowej. Następnie muszą zaliczyć egzamin, który również odbywa się przez Internet.

Mimo panującej epidemii w zbliżającym się roku akademickim student może zarejestrować się również na tradycyjne zajęcia sportowe. Do wyboru jest całkiem sporo dyscyplin, począwszy od sportów drużynowych takich jak koszykówka, siatkówka i piłka nożna, poprzez sporty walki m.in. judo i aikido, skończywszy na zajęciach gimnastycznych i odbywających się na siłowni. W tegorocznej ofercie znalazły się również ćwiczenia na basenie chociażby aqua fitness czy pływanie. Nie zabrakło też zajęć w terenie. Chętni studenci będą mogli zapisywać się na nordic walking. Jak czytamy w komunikacie, w przypadku wyboru tradycyjnej formy realizacji zajęć z wychowania fizycznego studenci otrzymają zaliczenie na podstawie aktywnego uczestnictwa w wybranej dyscyplinie.

Zapisy na zajęcia z wychowania fizycznego rozpoczynają się 29 września.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto