Polecamy

O tym, że skutki pandemii odczuwają kobiety, a zwłaszcza przyszłe i świeżo upieczone mamy pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach
[2/5]

Zasiłek macierzyński będzie taki jak przed pandemią? Rząd zapowiada zmiany!

O tym, że skutki pandemii odczuwają kobiety, a zwłaszcza przyszłe i świeżo upieczone mamy pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach. Były to jednak teksty poświęcone opiece okołoporodowej i dużych problemach kobiet np. towarzyszących swoim dzieciom w szpitalach. Ostatnie miesiące dla młodych mam to także trudny czas z powodów finansowych. W piątek Sejm ma rozpocząć prace nad poprawką dotyczącą wysokości zasiłku macierzyńskiego dla kobiet. Ten w ostatnim czasie był niższy z powodu korzystania z tarczy antykryzysowej przez pracodawców w pandemii, a co za tym idzie obniżeniem wynagrodzeń i świadczeń pracowników.

Zobacz też:

Gdzie w Toruniu wykorzystamy bon turystyczny?
Sklepy i urzędy jak otwarte 14 i 15 sierpnia?


Jak podaje portal money.pl, uderzyło to w kobiety, które po ogłoszeniu obniżek zaczęły pobierać zasiłek macierzyński– a to dlatego, że jego wysokość jest naliczana od nowej, obniżonej podstawy. Wcześniej wysokość zasiłku macierzyńskiego była obliczana na podstawie średniej wynikającej z wynagrodzenia pracownicy z ostatnich dwunastu miesięcy. Polki, które przeszły na zasiłek macierzyński w ostatnich miesiącach dostawały świadczenia znacznie niższe, niż przed wprowadzeniem tarczy, co spotkało się z ich sprzeciwem.


W piątek Sejm może zająć się poprawką dotyczącą wysokości zasiłku macierzyńskiego. Ten ostatnio z powodu korzystania przez pracodawców z tarczy antykryzysowej dla wielu kobiet był niższy, gdyż pracownikom obniżono wynagrodzenia.

Najnowsze wiadomości

reklama