Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamki krzyżackie światowym dziedzictwem

(gaz)
Stanisław Gazda
Samorząd województwa rozpoczął działania na rzecz wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO zespołu gotyckich zamków krzyżackich w północno-wschodniej Europie.

Planuje się, by w przygotowaniu stosownej aplikacji uczestniczyli wspólnie z nami także partnerzy z sąsiednich regionów oraz Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii.
- Powstałe w ciągu 150 lat zamki krzyżackie są niewątpliwym świadectwem dziedzictwa kulturowego naszego regionu, a także dziedzictwa kulturowego wielu innych ziem w naszej części kontynentu. Stanowią jednorodną, wyjątkową grupę zabytków o charakterze wielkoprzestrzennego, zespołowego pomnika historii. Umieszczenie tego zespołu na Liście Dziedzictwa UNESCO będzie miało wielkie znaczenie dla ochrony tych wspaniałych zabytków architektury i organizacji gospodarczej. Z drugiej zaś strony z całą pewnością będzie to działanie na rzecz ich popularyzacji, co powinno się przełożyć na rosnącą liczbę odwiedzających także nasze ziemie turystów. Wierzę w międzynarodowy oddźwięk i w sukces naszej inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Jesienią gospodarz naszego województwa wystosował pismo do szefa Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS profesora Bogusława Szmygina, w którym przedstawił propozycję międzyrządowej aplikacji w tej sprawie. Została przyjęta z uznaniem. Jeszcze w październiku Komisja Architektury Militarnej PKN ICOMOS udzieliła pomysłowi swojego poparcia, deklarując współpracę w kolejnych działaniach z tym związanych. W listopadzie doszło do spotkania przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z zawiadującym potężnym, dobrze zachowanym i słynnym w Europie kompleksem zamkowym w Malborku, dyrektorem Mariuszem Mierzwińskim, który także akceptuje nasze plany w tej mierze i zapowiedział uczestnictwo we wszystkich kolejnych posunięciach.

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie procedury uznania zespołu zamków za pomnik historii, co oznacza zaangażowanie generalnego konserwatora zabytków i ministra kultury, a na koniec właściwy akt prawny w postaci rozporządzenia prezydenta RP. To otworzy nam drogę do zaproszenia do współpracy marszałków województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy także mają na swoich terenach pokrzyżackie zespoły militarno-administracyjno-mieszkalne, a także przedstawicieli narodowych komitetów Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków z Litwy, Łotwy, Estonii i Rosji.

W Kujawsko-Pomorskiem mamy kilkanaście zamków krzyżackich, większość w stanie malowniczej trwałej ruiny. Jedna z takich ruin, zamek w Toruniu, jako integralny element toruńskiego zespołu staromiejskiego ma już certyfikat wyjątkowej uniwersalnej wartości i swój wpis na Listę Światowego Dziedzictwa. Zamek w Chełmnie, którego pozostałości w postaci zaadaptowanych do współczesnych celów obiektów można oglądać do dziś, był przez pewien czas stolicą państwa zakonnego. Inne - na przykład w Zamku Bierzgłowskim, Radzyniu Chełmińskim, Świeciu, czy Rogoźnie – wciąż jeszcze nieodkryte dla turystyki, mogą stać się w przyszłości napędem dla zarówno regionalnego, jak i lokalnego przemysłu turystycznego.Źródło:Urząd Marszałkowski

Wiesz coś więcej? Napisz do nas
Poinformuj nas o imprezie
Dodaj swój obiekt do bazy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto