Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Łapalicach ZDJĘCIA To pustostan jak z bajki... , ale również miejsce bardzo niebezpieczne

Lila Sayed
Lila Sayed
Dawno dawno temu, za górami, za lasami... - sceneria, którą tworzy niedokończony zamek w Łapalicach na Kaszubach, prosi wręcz o taki wstęp do jego historii. Otoczona betonowym murem gigantyczna budowla na pierwszy rzut oka wygląda jak z bajki. W jednej z dwunastu okutych w hełmy wież oko szuka królewny, na dziedzińcu spodziewamy się zobaczyć ziejącego ogniem smoka, a przed bramą wjazdową - rycerza na rumaku. Bajkowa architektura kaszubskiego zamku mocno kontrastuje jednak z jego rzeczywistym stanem.

CZYTAJ WIĘCEJ, ZOBACZ ZDJĘCIA
Dawno dawno temu, za górami, za lasami... - sceneria, którą tworzy niedokończony zamek w Łapalicach na Kaszubach, prosi wręcz o taki wstęp do jego historii. Otoczona betonowym murem gigantyczna budowla na pierwszy rzut oka wygląda jak z bajki. W jednej z dwunastu okutych w hełmy wież oko szuka królewny, na dziedzińcu spodziewamy się zobaczyć ziejącego ogniem smoka, a przed bramą wjazdową - rycerza na rumaku. Bajkowa architektura kaszubskiego zamku mocno kontrastuje jednak z jego rzeczywistym stanem. CZYTAJ WIĘCEJ, ZOBACZ ZDJĘCIA Lila Sayed
Zamek w Łapalicach ZDJĘCIA Dawno dawno temu, za górami, za lasami... - sceneria, którą tworzy niedokończony zamek w Łapalicach na Kaszubach, prosi wręcz o taki wstęp do jego historii. Otoczona betonowym murem gigantyczna budowla na pierwszy rzut oka wygląda jak z bajki. W jednej z dwunastu okutych w hełmy wież oko szuka królewny, na dziedzińcu spodziewamy się zobaczyć ziejącego ogniem smoka, a przed bramą wjazdową - rycerza na rumaku. Bajkowa architektura kaszubskiego zamku mocno kontrastuje jednak z jego rzeczywistym stanem.

Zamek w Łapalicach ZDJĘCIA

Surowe mury stały się płótnem dla grafficiarzy i wandali, a zamkowe komnaty zamieniły się w wysypiska śmieci. Mimo, że obowiązuje zakaz wstępu na teren zamku, nie brakuje tam urban eksplorerów, dzikich turystów i osób zainteresowanych historią tego obiektu.

Zamek, czyli...domek jednorodzinny

Budowa imponującej budowli rozpoczęła się w 1983 r., gdy Piotr Kaźmierczak, rzeźbiarz i producent mebli z Gdańska, otrzymał pozwolenie na budowę...domu jednorodzinnego z pracownią rzeźbiarską o powierzchni 170 mkw. Wyobraźnia znacznie poniosła gdańskiego artystę, bo ze 170 mkw budowla rozrosła się na 5 tys. mkw. Główny gmach składał się z czterech skrzydeł połączonych łącznikami. Projektant przepełnił swoje dzieło symboliką - na zamku miało być 365 okien, symbolizujących liczbę dni w roku, 52 komnaty symbolizujące liczbę tygodni w roku i wreszcie 12 wież odnoszących się do liczby miesięcy. Zaplanowana tam była także fontanna, winda, basen, kaplica i sala balowa. Nie do końca wiadomo, jakie miało być przeznaczenie tego obiektu. Prawdopodobnie Kaźmierczak chciał otworzyć w nim pensjonat.

Samowola budowlana o pow. 5 tys. mkw

Dlaczego zamek nie został ukończony? W latach 90-tych budowa imponującego "pensjonatu" została wstrzymana z powodów finansowych projektanta. Dodatkowo pojawiły się kłopoty administracyjne. Obiekt o powierzchni ok. 5 tys. mkw było bowiem samowolą budowlaną. W 2006 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozbiórkę budowli. Kaźmierczak odwoływał się od tej decyzji i w późniejszych latach miał jeszcze szanse na legalizację tego obiektu. Jednak jak dotychczas tego nie zrobił.

Pustostan zostanie ukończony?

Niewątpliwie gigantyczny pustostan jest lokalną atrakcją - przyciąga urban eksplorerów, turystów, ale też miejscowych. Mimo, że obowiązuje zakaz wstępu na jego teren, drewniana brama wejściowa jest często odchylana. O liczbie odwiedzających świadczą napisy na murach. Warto pamiętać jednak, że przebywanie w budynku grozi śmiercią lub kalectwem. W 2017 r. młody mężczyzna wpadł do szybu windowego i doznał poważnych obrażeń nóg. Jak informują lokale portale, w ubiegłym roku Rada Miejska w Kartuzach podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla tego fragmentu Łapalic. Gdy plan zostanie uchwalony, możliwe będzie dokończenie jej budowy.

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto