Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Czocha. Tu był generał

red.
Powstał z innych powodów niż większość dolnośląskich warowni. Nie miał strzec domen piastowskich, lecz granic państwa czeskiego od północy. Wybudowano go w połowie XIII wieku z inicjatywy króla Wacława II. W krótkim czasie warownia dostała się w ręce piastowskie. Książę z Jawora Henryk I ożenił się bowiem w roku 1315 z córką Wacława - Agnieszką, a zamek Czocha, wraz z przyległymi dobrami otrzymał jako wiano. Niestety, los nie był dla niego łaskawy.

Książę zmarł bezdzietnie i całe Księstwo Jaworskie, na mocy wcześniejszego porozumienia, przypadło jego siostrzeńcowi, księciu świdnickiemu Bolkowi II. W 1346 roku Zamek Czocha znalazł się w granicach księstwa świdnicko - jaworskiego.
Bolkowi II również nie udało się spłodzić potomka. Po śmierci jego żony Agnieszki, w 1392 roku całe księstwo zostało włączone do królestwa czeskiego. W 1434 roku zamek był oblegany przez husytów dowodzonych przez Czirnina z Lipy. Został nawet zdobyty, ale w przeciwieństwie do wielu innych warowni tego regionu, uniknął zniszczeń. Od czasów wojen husyckich warownia traciła militarne i strategiczne znaczenie.

W roku 1453 r. Czochę przejmuje rodzina von Nastitz, która będzie gościć w zamku przez 250 lat. W XVI w. Abraham von Nastitz nadał budowli styl renesansowy i wyposażył w liczne dzieła sztuki. Oczywiście dostosował też umocnienia do nowego sposobu prowadzenia wojny - z wykorzystaniem broni palnej. I może dzięki temu zabiegowi podczas wojny trzydziestoletniej szwedzcy wandale nie zdobyli i nie zdemolowali Czochy.

W XVII stuleciu von Nastitzowie uczynili z zamku okazałą rezydencję, na tyle atrakcyjną, że w 1703 roku zakupił ją jeden z najbardziej wpływowych dworzan Augusta II - Johann Hartung von Uechtritz. W sierpniu 1793 roku pożar pogrążył Czochę w ruinie. Właściciele przywrócili mu świetność. Na początku XX stulecia niemiecki magnat finansowy Ernst von Gütschow miał tu swoją rezydencję. W latach 1908-1912 wyremontował obiekt i przebudował biorąc za wzór wizerunek Czochy na rycinie pochodzącej z początku XVIII wieku. I właśnie tamtej przebudowie zamek zawdzięcza swój obecny wygląd.

Po II wojnie Czocha była wojskowym ośrodkiem wypoczynkowym, niedostępnym dla zwykłych, nieuprzywilejowanych turystów. Obecnie w doskonale zachowanej budowli mieści się hotel.
A generałowie? Poszukiwano tu jednego z nich - na planie filmowym. Czysta komedia... w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.

Blisko do zamku: Leśna (3 km), Proszówka - Gryf (18 km), Rajsko (3 km), Świecie (6 km).

Zamek Czocha: tel. 75 721 11 85, 721 15 53, e-mail - [email protected].

Zwiedzanie: codziennie w godz. 10.00-15.30, tylko z przewodnikiem, w co najmniej 10-osobowych grupach. Od godz. 16.00 wstęp tylko na zewnętrzne dziedzińce zamkowe.

Bilety: 15 PLN (normalny) i 7 PLN (ulgowy).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zamek Czocha. Tu był generał - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto